Porównaj oferty

Ile prądu zużywa ładowarka do telefonu?

Współcześnie trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu komórkowego, który wymaga regularnego codziennego ładowania baterii, a w niektórych przypadkach osoby intensywnie korzystające z telefonów muszą podłączać je do ładowarek nawet dwa razy dziennie. W takim razie ile prądu pobiera ładowarka do telefonu i jak to jest z poborem przez nią energii elektrycznej, kiedy nie jest do niej podłączony telefon? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Ile prądu pobiera ładowanie telefonu?

Nie da się ukryć, że to ile prądu zużywa ładowarka do telefonu to naprawdę niewielkie ilości energii elektrycznej, w porównaniu do innych urządzeń w domu. Najczęściej ładowarki do telefonów wyposażone już w funkcję quick charge, które pozwalają naładować urządzenie o wiele szybciej, niż ich klasyczne odpowiedniki zużywają 10 W prądu na godzinę. Czas potrzebny do naładowania telefonu zależy natomiast przede wszystkim od pojemności jego baterii.

Zakładając więc, że pełne naładowanie telefonu komórkowego zajmuje 3 godziny, ładowarka o mocy 10 W zużyje w tym czasie zaledwie 0,03 kWh prądu. Jeśli więc telefon będzie nią ładowany przez taki sam czas każdego dnia, miesięczne zużycie prądu przez ładowarkę będzie wynosiło 0,9 kWh, natomiast roczne 10,8 kWh.

Jak wpływa na rachunki za energię elektryczną, to ile ładowarka pobiera prądu podczas jej używania?

Wiedząc już, ile prądu zużywa ładowarka do telefonu, można w prosty sposób wyliczyć, jaki jest jednostkowy, miesięczny oraz roczny koszt jej używania. W tym celu wystarczy wyłącznie znać cenę prądu za 1 kWh obowiązującą u sprzedawcy prądu. W związku z tym przy założeniu, że 1 kWh energii elektrycznej kosztuje średnio 0,77 zł:

  • ładowanie telefonu każdego dnia przez 3 godziny kosztuje dziennie 0,02 zł,
  • ładowanie telefonu każdego dnia przez 3 godziny kosztuje tygodniowo 0,16 zł,
  • ładowanie telefonu każdego dnia przez 3 godziny kosztuje miesięcznie 0,65 zł,
  • ładowanie telefonu każdego dnia przez 3 godziny kosztuje rocznie 7,76 zł

Czy ładowarka cały czas pobiera prąd, nawet jeśli nie ładuje telefonu?

Wiele osób po zakończeniu ładowania swoich telefonów rozłącza ładowarki od zasilania, tłumacząc to chęcią oszczędzania prądu w domu. Czy wobec tego nieładująca niczego, wyłącznie podłączona do gniazda ładowarka pobiera również prąd? Tak, jednak ilość ta jest znikoma. O ile podczas ładowania telefonu pobór energii elektrycznej przez ładowarkę wynosi 10 W na godzinę, o tyle pod jego odłączeniu spada on do poziomu zaledwie 0,1 W.

Przemnażając tę wartość przez 24 godziny, otrzymujemy więc 2,4 W, a następnie po przemnożeniu uzyskanej wartości przez 365 dni uzyskujemy roczny pobór nieodłączonej od gniazdka ładowarki do telefonu na poziomie 876 W, czyli mniej niż nawet jedna kilowatogodzina. To wykazuje więc, że wybierając między wygodą a oszczędnościami lepiej postawić na wygodę, gdyż oszczędności wynikające z odłączania z gniazdka ładowarki do telefonu rocznie wynoszą zaledwie kilka groszy, podobnie zresztą jak w przypadku diody w telewizorach wprowadzonych tryb czuwania.