Porównaj oferty

Ile prądu zużywa folia grzewcza?

Ogrzewanie podłogowe w domach i mieszkaniach nie zawsze jest montowane bezpośrednio przez deweloperów. Na szczęście w przypadku braku takiej instalacji są pewne rozwiązania, które pozwalają na wprowadzenie ciepła do posadzki bez konieczności niszczenia wylewki. Nowym produktem na rynku, który sprawdza się w tej kwestii doskonale jestfolia grzewcza. Ile prądu zużywa? Jak działa? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Ile prądu zużywa folia grzewcza? Podpowiadamy!

Folia grzewcza to produkt, który stał się hitem na rynku jeśli chodzi o funkcjonalne wykończenia wnętrz. Ta wykorzystuje fale podczerwone, aby wprowadzić ciepło do konkretnej przestrzeni. Możesz ją położyć bezpośrednio pod panele lub płytki. Folia potrzebuje do pracy tylko zasilania elektrycznego. W ten sposób możesz realnie zaoszczędzić na domowym ogrzewaniu! Ceny prądu w Polsce są coraz wyższe, a mimo to ogrzewanie nieruchomości z wykorzystaniem elektrycznych urządzeń wciąż jest opłacalne!

Średni koszt użytkowania folii grzewczej jako ogrzewania podłogowego to około 6400 kWh rocznie. Oznacza to, że na ogrzewanie domu jednorodzinnego zużyjesz w ciągu roku energię o łącznej cenie około 6 tys. złotych. Oczywiście ogrzewanie podłogowe w Polsce ma rację buty tylko w okresach zimowych, dlatego realnie używasz jej przez 3-4 miesiące. Oznacza to, że za ogrzewanie podłogowe z wykorzystaniem folii grzewczej o mocy 80 W na metr kwadratowy zapłacisz w zależności od powierzchni domu niecałe od 5 do 10 tys. złotych zakładając, że korzystasz z taryfy G11. Oczywiście grupy taryfowe mogą być różne i wpłynie to realnie na koszt użytkowania folii grzewczej na podłodze.

Uważaj! Jeśli zdecydujesz się na folię sufitową, ta powinna mieć moc prawie drugie tyle większą, co oznacza, że koszty też większą się o połowę. Teraz wiesz już, ile prądu zużywa folia grzewcza, a więc jesteś w stanie ocenić opłacalność tej metody ogrzewania nieruchomości w stosunku np. do ogrzewania centralnego i kaloryferów.

Dlaczego warto stosować folię grzewczą w domu? Podpowiadamy!

Skoro wiesz już, ile prądu zużywa profesjonalna folia grzewcza podłogowa oraz sufitowa, dowiedz się także, jakie są jej zalety. Podstawowe kwestie, które zachęcają do zastosowania tej metody ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań, to:

  • dość niskie koszty zakupu i ogólnodostępność materiału,
  • tania eksploatacja (w porównaniu do mat grzewczych koszty o połowę mniejsze),
  • niewielki poziom strat ciepła podczas ogrzewania,
  • brak konieczności instalacji centralnego kotła grzewczego w domu,
  • pełna opcja automatyzacji działania folii,
  • brak kłopotów z wentylacją oraz problemów z instalacją podłogową,
  • długi okres żywotności folii,
  • idealny poziom grzania podłogi lub sufitu przy odpowiednim ułożeniu folii.

Podsumowując – inwestycja w folię grzewczą to doskonały pomysł, aby nieco zaoszczędzić na domowych rachunkach podczas ogrzewania nieruchomości zimą. TO znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma ogrzewania, aniżeli piece gazowe lub inne formy utrzymania ciepła w pomieszczeniach.

Pamiętaj! Folia grzewcza to nie to samo, co mata grzewcza. Ta pierwsza zapewnia idealne ogrzewanie nawet powierzchni całych nieruchomości, natomiast ta druga ogrzewa tylko miejscowo. Warto też zapamiętać, że folie grzewcze zużywają znacznie mniej energii elektrycznej – nowoczesne modele nawet o 50% mniej aniżeli maty.