Porównaj oferty

respect energy reklama

Ile prądu zużywa folia grzewcza?

Ogrzewanie podłogowe w domach i mieszkaniach nie zawsze jest montowane bezpośrednio przez deweloperów. Na szczęście w przypadku braku takiej instalacji są pewne rozwiązania, które pozwalają na wprowadzenie ciepła do posadzki bez konieczności niszczenia wylewki. Nowym produktem na rynku, który sprawdza się w tej kwestii doskonale jestfolia grzewcza. Ile prądu zużywa? Jak działa? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Ile prądu zużywa folia grzewcza? Podpowiadamy!

Folia grzewcza to produkt, który stał się hitem na rynku jeśli chodzi o funkcjonalne wykończenia wnętrz. Ta wykorzystuje fale podczerwone, aby wprowadzić ciepło do konkretnej przestrzeni. Możesz ją położyć bezpośrednio pod panele lub płytki. Folia potrzebuje do pracy tylko zasilania elektrycznego. W ten sposób możesz realnie zaoszczędzić na domowym ogrzewaniu! Ceny prądu w Polsce są coraz wyższe, a mimo to ogrzewanie nieruchomości z wykorzystaniem elektrycznych urządzeń wciąż jest opłacalne!

Średnie zużycie prądu przy użytkowania folii grzewczej jako ogrzewania podłogowego to około 10 000 kWh rocznie (zakładając 4-5 miesięcy grzania). Oznacza to, że na ogrzewanie domu jednorodzinnego zużyjesz w ciągu roku energię o łącznej cenie jak w tabeli niżej. Oczywiście ogrzewanie podłogowe w Polsce ma rację buty tylko w okresach zimowych, dlatego realnie używasz jej przez 4-5 miesiące. Oczywiście grupy taryfowe mogą być różne i wpłynie to realnie na koszt użytkowania folii grzewczej na podłodze.

[zł]

[W]
[h]

Urządzenie Moc [W] Liczba urządzeń Średni dzienny czas pracy [h] Zużyta energia [kWh] Koszt [zł] Usuń
Dzień Miesiąc Rok Dzień Miesiąc Rok
Suma: 0 0 0 0 0 0 -

Uważaj! Jeśli zdecydujesz się na folię sufitową, ta powinna mieć moc prawie drugie tyle większą, co oznacza, że koszty też większą się o połowę. Teraz wiesz już, ile prądu zużywa folia grzewcza, a więc jesteś w stanie ocenić opłacalność tej metody ogrzewania nieruchomości w stosunku np. do ogrzewania centralnego i kaloryferów.

Dlaczego warto stosować folię grzewczą w domu? Podpowiadamy!

Skoro wiesz już, ile prądu zużywa profesjonalna folia grzewcza podłogowa oraz sufitowa, dowiedz się także, jakie są jej zalety. Podstawowe kwestie, które zachęcają do zastosowania tej metody ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań, to:

  • dość niskie koszty zakupu i ogólnodostępność materiału,
  • tania eksploatacja (w porównaniu do mat grzewczych koszty o połowę mniejsze),
  • niewielki poziom strat ciepła podczas ogrzewania,
  • brak konieczności instalacji centralnego kotła grzewczego w domu,
  • pełna opcja automatyzacji działania folii,
  • brak kłopotów z wentylacją oraz problemów z instalacją podłogową,
  • długi okres żywotności folii,
  • idealny poziom grzania podłogi lub sufitu przy odpowiednim ułożeniu folii.

Podsumowując – inwestycja w folię grzewczą to doskonały pomysł, aby nieco zaoszczędzić na domowych rachunkach podczas ogrzewania nieruchomości zimą. TO znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma ogrzewania, aniżeli piece gazowe lub inne formy utrzymania ciepła w pomieszczeniach.

Pamiętaj! Folia grzewcza to nie to samo, co mata grzewcza. Ta pierwsza zapewnia idealne ogrzewanie nawet powierzchni całych nieruchomości, natomiast ta druga ogrzewa tylko miejscowo. Warto też zapamiętać, że folie grzewcze zużywają znacznie mniej energii elektrycznej – nowoczesne modele nawet o 50% mniej aniżeli maty.

Aktualności
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?
27 lut 2025
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?

Aby pobieranie prądu z sieci elektroenergetycznej było możliwe, niezbędne jest przyłącze elektryczne. Jakich formalności należy dopełnić, by je zamontować? Kiedy należy to zrobić? Jak przebiega proces przyłączania do sieci? Jakie rodzaje przyłącza wyróżniamy? Ile kosztuje ich montaż? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte poniżej.

Czytaj więcej
Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?
12 maj 2022
Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Aby do Twojego domu mógł być dostarczany prąd, niezbędny jest do tego licznik energii elektrycznej, na podstawie którego określane jest wygenerowane w danym punkcie poboru energii zużycie prądu. Każdy licznik energii elektrycznej musi być natomiast opatrzony unikatowym własnym numerem, który może być Ci potrzebny w niektórych przypadkach. Podpowiadamy więc, gdzie w takim razie można znaleźć numer licznika.

Czytaj więcej
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce
7 lip 2018
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce

Temat energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie atomowe dostarczanej do domów Polaków ponownie ożywił opinię publiczną. To wszystko za sprawą potencjalnej budowy trzech bloków elektrowni do 2040 roku, a także dodania do rachunku za prąd nowej opłaty. Czy opłata atomowa, która ma pojawić się na naszych rachunkach za prąd będzie w istotny sposób wpływać na wysokość rachunków za prąd?

Czytaj więcej