Strona główna > Jak wygląda rachunek za prąd? > Kalkulator zużycia prądu > Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny to urządzenie obecne niemal w każdej kuchni. Pozwala on na podgrzewanie wody do temperatury 100 stopni Celsjusza za pomocą wbudowanej grzałki zasilanej prądem. Z tego powodu wiele osób przypisuje czajnikom elektrycznym duży udział w wysokości comiesięcznych rachunków za energię elektryczną dostarczanych przez sprzedawców prądu. W związku z tym, jak wygląda zużycie energii elektrycznej przez czajnik elektryczny oraz ile kosztuje korzystanie z niego każdego dnia? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jak wyliczyć ile prądu pobiera czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny do podgrzewania wody wykorzystuje wbudowaną grzałkę, dlatego też to właśnie od jej mocy zależy, to ile energii elektrycznej pobiera on podczas jego użytkowania. Aby wyliczyć, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, trzeba znać więc jego moc oraz czas, przez który jest on użytkowany i na tej podstawie wykonać proste obliczenie.

Jeśli chodzi natomiast o moc czajnika elektrycznego, na rynku znaleźć można modele wyposażone w różne grzałki, przy czym warto pamiętać, że wybór mniejszej mocy grzałki, nie wiążę się wcale z oszczędnościami. Wszystko za sprawą tego, że taki czajnik, choć teoretycznie będzie pobierał mniej prądu, będzie potrzebował więcej czasu na podgrzanie wody, dłuższy czas pobieranej małej ilości energii elektrycznej równa się wobec tego bardzo często z takim samym zużyciem prądu jak w przypadku modeli o większej mocy. 

Ile prądu zużywa czajnik elektryczny 2000 W w ciągu jednego dnia, tygodnia oraz miesiąca?

Czajnik elektryczny o mocy 2000 W zużywa w ciągu jednej godziny 2 kWh energii elektrycznej, ponieważ 2000 W / 1000 × 1 h = 2 kW x 1 h = 2 kWh. 

W związku z tym, jeśli jest on używany cztery razy dziennie do zagotowania w nim wody, na co potrzebuje on łącznie 10 minut, to dzienne zużycie energii elektrycznej przez czajnik elektryczny będzie wynosiło 2 kWh / 6, co daje pobór prądu na poziomie 0,33 kWh dziennie. Tygodniowo jest to natomiast 2,31 kWh, a miesięcznie 69,3 kWh.

Czajnik elektryczny a rachunki za prąd, czyli ile kosztuje używanie czajnika elektrycznego

Aby wyliczyć, jak czajnik elektryczny wpływa na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd, można skorzystać z kalkulatora cen prądu. Innym sposobem jest natomiast przemnożenie obowiązującej u danego sprzedawcy ceny prądu za 1 kWh przez liczbę zużywanych przez czajnik elektryczny kWh. 

Zakładając więc, że cena prądu wynosi średnio 0,77 zł, używanie czajnika o mocy 2000 W, łącznie przez 10 minut dziennie kosztuje 0,25 zł. Miesięcznie koszt ten jest natomiast równy 53,36 zł, z kolei rocznie wzrasta on do 640,33 zł. W związku z tym koszt stosowania czajnika elektrycznego jest naprawdę spora. Istnieje jednak kilka sposobów, które pozwalają ją nieco obniżyć. 

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez czajnik elektryczny?

Aby czajnik elektryczny zużywał mniej prądu podczas jego używania, warto zawsze nalewać do niego wyłącznie tyle wody, ile akurat jest potrzebne. Gotowanie 1,5 litra wody, aby przygotować jedną herbatę w kubku o pojemności 250 ml, jest marnotrawieniem energii elektrycznej. Mniejsza ilość wody gotowanej w czajniku wymaga natomiast mniejszej ilości prądu do jej podgrzania. W przypadku kiedy nie jest potrzebny wrzątek, warto także wyłączać samodzielnie czajnik elektryczny przed tym, jak woda w nim osiągnie 100 stopni Celsjusza. Te dwa sposoby pozwolą zmniejszyć zużycie energii nawet o kilka kilowatogodzin miesięcznie, a to z kolei przełoży się na niższe rachunki za energię elektryczną.