Porównaj oferty

Ile prądu zużywa laptop?

Choć laptop to urządzenie, które nie jest zaliczane do podstawowego wyposażenia każdego domu, w ostatnim czasie w związku z pracą i nauką zdalną wiele osób zdecydowało się na jego zakup. Warto więc wiedzieć jak korzystanie z laptopa wpływa na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd przesyłanych przez sprzedawców prądu. Potrzebne są natomiast do tego informacje związane z tym, ile energii zużywa laptop.

Od czego zależy zużycie energii elektrycznej generowane przez laptop?

Podobnie jak w przypadku komputerów stacjonarnych to ile prądu zużywa laptop podczas korzystania z niego, zależy przede wszystkim od jego parametrów oraz tego, w jaki sposób jest on wykorzystywany. Inne zużycie energii elektrycznej będzie bowiem generował laptop, na którym wykorzystywany będzie wyłącznie edytor tekstu od tego, który wykorzystywany jest do grania w gry czy oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Prawdą jest jednak to, że laptopy zużywają mniej prądu niż ich stacjonarne odpowiedniki.

Ile prądu pobiera laptop w trakcie korzystania z niego?

Aby wyliczyć to, ile prądu zużywa laptop na godzinę, należy przede wszystkim wiedzieć, że najważniejsze w jego przypadku jest to, ile prądu zużywa ładowarka do laptopa, to ona bowiem odpowiada za pobór energii elektrycznej. Należy więc sprawdzić na tabliczce znamionowej urządzenia, jaka jest moc ładowania. Standardowo waha się ona w zakresie od 40 do 65 W. W przypadku laptopów gamingowych, które wyróżniają się wysoką energochłonnością, ich zasilacze zaspokajające ich zapotrzebowanie na energię elektryczną mają z kolei moc równą nawet 150 W.

Pobór prądu w laptopie oraz koszt jego użytkowania — wyliczenia

Zakładając, że przykładowo laptop wyposażony jest w ładowarkę, zasilającą go z mocą 45 W, w ciągu godziny urządzenie to zużyje zaledwie 0,045 kWh. Ponieważ 45 W to 0,045 kW przemnożone przez 1 godzinę daje to nam więc wskazany pobór. Aby natomiast wyliczyć, ile kosztuje korzystanie z laptopa przez 5 godzin, należy uzyskany wynik pomnożyć przez 5, co daje 0,225 kWh, a następnie przez cenę prądu, która obecnie wynosi średnio 0,77 zł za 1 kWh.

Wyliczenie 0,77 zł x 0,225 kWh daje nam więc kwotę 0,17 zł.

Do wyliczenia tego ile prądu zużywa laptop, można wykorzystać również specjalne kalkulatory zużycia energii. Wymagają one podania tych samych danych jak w przypadku powyższych obliczeń, czyli mocy laptopa i czasu jego użytkowania, na podstawie których wyliczają one zużycie energii elektrycznej generowane przez urządzenie.

Jak obniżyć zużycie prądu w laptopie?

Choć laptop generuje pobór prądu na niewielkim poziomie, warto znać kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą je jeszcze bardziej obniżyć i mogą być stosowane także w przypadku komputerach stacjonarnych.

Pierwszym z nich jest wyłączanie wszelkich programów i aplikacji, które nie są używane w danej chwili. Pozostawienie ich otwartych w tle wymusza wzmożoną prace procesora, a co za tym idzie również wentylatora odpowiedzialnego za chłodzenie urządzenia. W związku z tym pobór energii elektrycznej rośnie.

Kolejny sposób związany jest z zakończeniem korzystania z laptopa. Wiele osób po zakończeniu używania komputera mobilnego, zamiast go wyłączyć, wprowadza go w stan uśpienia. Takie działanie przede wszystkim negatywnie wpływa na sprawność urządzenia. Dodatkowo laptop pozostawiony w stanie uśpienia wciąż pobiera energię elektryczną. Ponadto sposobem na obniżenie zużycia prądu przez laptop jest również korzystanie z trybów energooszczędnych, które zmniejszają jasność wyświetlacza oraz ograniczają działanie procesora do niezbędnego minimum.