Porównaj oferty

Ile prądu zużywa router?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile prądu potrzebują urządzenia użytku domowego do działania w skali roku? Jednym ze sprzętów elektronicznych, który działa praktycznie bez przerwy przez cały rok jest router Wi-Fi. Urządzenia tego typu nie są skomplikowane w budowie, ani nie pobierają ogromnych ilości energii. Warto jednak dowiedzieć się, ile prądu zużywa router w skali rocznych wydatków gospodarstwa domowego.

Ile prądu pobiera router? Podpowiadamy!

Koszty eksploatacji urządzeń elektroniki domowej, a także samochodów elektrycznych w dużej mierze zależą od ilości pobranego prądu oraz taryfy rozliczeniowej gospdoarstwa domowego. Im tańsza będzie energia elektryczna, tym niższe koszty eksploatacji elektroniki użytkowej podłączonej do domowej sieci i na odwrót. Urządzenia takie jak router Wi-Fi najczęściej nie są skomplikowane w budowie, choć tu wiele zależy od wybranego modelu urządzenia. Większość routerów do zastosowań domowych pracuje z mocą od 3 do 10 W.

Dla prostego przykładu, by oceni ile prądu pobiera router w skali roku: urządzenie o mocy 5 W pracuje przez całą dobę 365 dni w roku bez żadnych przerw. Przeliczając czas pracy urządzenia przez jego moc otrzymasz wynik na poziomie około 44 kWh. Przy obecnych cenach za energię elektryczną w grupie taryfowej G11 (najpopularniejszej) zapłacisz w skali roku za użytkowanie takiego urządzenia zaledwie 28,91 złotych. Oznacza to, że dzienne użytkowanie routera nie generuje kosztów większych niż 10 groszy. Jeśli chcesz dokładnie ocenić, ile zapłacisz za użytkowanie routera, koniecznie przejrzyj też porównywarkę cen prądu. Dzięki temu wybierzesz najlepszego dostawcę energii.

Oczywiście im większa będzie moc routera Wi-Fi, tym większy będzie pobór energii elektrycznej. Jeśli kupisz zaawansowany sprzęt do zarządzania domową siecią lokalną, który będzie pracować z mocą nawet 10 W, podwyższysz średnie koszty jego eksploatacji do około 58 złotych rocznie.

Jak zaoszczędzić na pracy routera w domu?

Teraz wiesz już, ile prądu zużywa router Wi-Fi, a więc musisz też zastanowić się, jak nieco zaoszczędzić na jego eksploatacji. Możesz zdecydować się na okresowe odłączanie urządzenia od sieci elektrycznej, kiedy nie jest Ci potrzebne np. nocą, kiedy śpisz. Dzięki temu w skali roku ograniczysz koszty użytkowania routera nawet o połowę. Być może nie są to zauważalne wartości, to jednak w skali całego świata taki system użytkowania routera Wi-Fi mógłby pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska i zmniejszenie zużycia prądu. W celu wypracowania oszczędności wybieraj możliwie najbardziej energooszczędny router Wi-Fi, który spełni tylko swoje podstawowe funkcje. Taki sprzęt ogranicza swój pobór mocy nawet do 3 W. Pamiętaj, że w celu wypracowania pewnych oszczędności, masz też opcję zmiany taryfy prądu, która pozwoli płacić nieco mniej za energię w określonych godzinach.