Porównaj oferty

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Zastanawiasz się, czy korzystanie z nowoczesnych systemów ogrzewania nieruchomości pozwala na ograniczenie kosztów dla gospdoarstwa domowego? Nie wiesz, ile prądu pobiera pompa ciepła, a zastanawiasz się nad zainstalowaniem takiego systemu w swoim domu? Koniecznie sprawdź, jak możesz realnie obniżyć swoje rachunki za prąd. Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które generuje pokaźne oszczędności! Jeśli chcesz wybrać najlepsze na rynku urządzenie, sprawdź ranking pomp ciepła.

Pompa ciepła – co to takiego i jak działa?

Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym oraz energooszczędnym. Jak to możliwe? Sprzęt tego typu wykorzystuje głównie odnawialne źródła energii do zasilania lub po prostu zasilanie sieciowe z przyłącza do publicznej sieci energetycznej. To efektywniejsza metoda ogrzewania nieruchomości w porównaniu do kotłów oraz pieców np. na pellet. Odstraszające mogą być koszty zakupu pompy ciepła, które oscylują średnio w kwotach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście funkcjonalność i energooszczędność takich rozwiązań ostatecznie przynosi spore oszczędności podczas ogrzewania domu.

Zasada działania pompy ciepła jest prosta. Urządzenie działa podobnie, jak lodówka, ale odwrotnie. To dość nietypowe wyjaśnienie, ale jedyne słuszne. Wymiennik ciepła pobiera energię cieplną z otoczenia i przekazuje je do wewnętrznego systemu grzewczego w budynku. Nowoczesna temperatura pracuje nawet kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury, a to przekłada się na spore oszczędności w pozyskiwaniu energii cieplnej. Chcesz wiedzieć, ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW oraz 12 kW? Poniżej znajdziesz najciekawsze informacje.

Ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna oraz powietrze – woda?

Odnośnie tego, ile prądu zużywa pompa ciepła, warto zaznaczyć, iż sprzęt tego typu w gospodarstwach domowych zużywa w skali roku około 2000-3000 kWh. Jeśli sprzęt oprócz ogrzewania zajmuje się także przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, do wydatków związanych z zapotrzebowaniem na energię warto doliczyć dodatkowe 1000 kWh w skali roku. Przy średnich cenach grupy taryfowej na energię elektryczną G11, można założyć, że wydatek roczny na rachunki za energię elektryczną przez działanie pompy ciepła z opcją grzania CWU to około 2-4 tys. złotych. Teraz wiesz już, ile prądu pobiera pompa ciepła. Zastanów się więc, czy warto zainwestować w takie rozwiązanie i ile jest tańsze np. od ogrzewania gazowego nieruchomości. Co ciekawe, oszczędności w tym przypadku mogą sięgać nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Jeśli chodzi o koszty, wypróbuj kalkulator pomp ciepła. Ocenisz w ten sposób, jakie urządzenia są warte uwagi pod względem kosztów.

Jak ograniczyć wydatki związane z pompą ciepła?

Nowoczesna pompa ciepła to urządzenie, które doskonale sprawdza się w przypadku ogrzewania nowych i dobrze ocieplonych nieruchomości. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób uczynić ją jak najtańszą w użytkowaniu? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim wraz z pompą ciepła zainwestuj w ogrzewanie podłogowe oraz panele fotowoltaiczne. Dzięki możliwości wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, ograniczysz wydatki związane z rachunkami na prąd nawet do 0. Efektem takich działań będzie całkowicie darmowe ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody przez cały rok.

Czy warto inwestować pompę ciepła?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie inwestycji w nowoczesne urządzenia grzewcze, koniecznie dowiedz się, ile prądu pobiera pompa ciepła. To większe ilości, niż np. to ile prądu pobiera pompa wody basenowa – tutaj wartości sięgają około 15 kWh dziennie, co nawet w skali roku nie jest tak dużym wynikiem, jak dla pomp ciepła. Jeśli cenisz sobie nowoczesne metody ogrzewania oraz wysoki poziom funkcjonalności, koniecznie zainwestuj w pompę ciepła od renomowanego producenta. Pamiętaj też, że koszty ogrzewania tą metodą ograniczysz poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacji np. rekuperacji, a także zmniejszenia ogólnej temperatury ciepłej wody użytkowej na co dzień.