Porównaj oferty

Ile prądu zużywa bojler elektryczny?

Jednym ze sposobów na posiadanie w domu ciepłej wody jest bojler elektryczny, który podgrzewa ją w szybki i wygodny sposób o każdej porze dnia, a także roku. Stosując to rozwiązanie, trzeba się jednak liczyć z tym, że po zainstalowaniu bojlera elektrycznego rachunki za prąd mogą wzrosnąć. O ile? Sprawdzamy to, wyliczając ile prądu pobiera bojler elektryczny podczas jego użytkowania.

Co ma największy wpływ na to, ile prądu zużywa bojler elektryczny?

W przypadku bojlera elektrycznego to ile prądu on zużywa, zależy od dwóch elementów, pomijając oczywiście czas, przez który pozostaje on włączony. Pierwszym z nich jest moc grzałki, natomiast drugim pojemność tego urządzenia, która powinna być optymalnie dobrana do potrzeb użytkowników.

Moc grzałki bojlera elektrycznego

Woda podgrzewana jest przez bojlery elektryczne za pomocą wbudowanej grzałki, która powinna być jak najlepiej dostosowana do modelu urządzenia oraz jego pojemności. Wbrew pozorom bojlery elektryczne z grzałkami o niewielkiej mocy nie zużywają bowiem mniej prądu. Wszystko za sprawą tego, że mniejsza moc grzałki przekłada się na większą ilość czasu, który jest potrzebny do podgrzania przez nią wody, a co za tym idzie, zużywa ona więcej prądu. Dlatego też najczęściej grzałki w bojlerach elektrycznych mają moc wahającą się w granicach od 1800 do 2000 W.

Pojemność bojlera elektrycznego?

Pojemność bojlera to również istotny element wpływający na jego energochłonność. Im jest ona większa, tym potrzeba bowiem więcej mocy lub czasu do podgrzania znajdującej się w urządzeniu wody. W związku z tym to ile prądu zużyje bojler elektryczny 60 l, będzie znacznie różniło się od tego, ile prądu zużyje bojler elektryczny 80 l lub 120 l.

Dodatkowo zbyt duży bojler niedopasowany pod tym względem do potrzeb użytkowników będzie skutkował podgrzewaniem wody, która i tak nie zostanie w całości wykorzystana i będzie się wystudzać. Dlatego zakłada się, że w przypadku dwuosobowych gospodarstw domowych optymalna pojemność bojlera elektrycznego to 50 litrów, każda kolejna osoba korzystająca z ciepłej wody użytkowej przekłada się natomiast na kolejne 20 litrów jego pojemności.

Ile prądu pobiera bojler elektryczny?

Aby sprawdzić, ile prądu pobiera bojler elektryczny oraz jak jego użytkowania wpływa na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd dostarczanych przez sprzedawców prądu, należy przede wszystkim poznać jego moc. Informacja o niej znajduje się najczęściej na tabliczce znamionowej urządzenia umieszczonej w bocznej lub tylnej części bojlera. Znając ją oraz czas, przez który każdego dnia jest użytkowany bojler elektryczny, można natomiast przejść do wyliczeń. Poniżej prezentujemy je więc dla modeli o najczęściej występującej pojemności, przy założeniu, że każdy z nich używany jest przez 4 godziny dziennie, a cena prądu to 0,77 zł za 1 kWh.

Ile prądu zużywa bojler elektryczny 50 l?

Bojler elektryczny o pojemności 50 l, który ma moc 1500 W, w ciągu jednej godziny swojej pracy zużyje 1,5 kWh energii elektrycznej. W związku z tym przez 4 godziny generowany przez niego pobór to 6 kWh. Dzienny koszt korzystania z bojlera to wobec tego 6 kWh x 0,77 zł, co daje nam 4,62 zł. Miesięcznie przekłada się to na rachunek za prąd wyższy o 138,6 zł, a rocznie 1663,2 zł.

Ile prądu zużywa bojler elektryczny 100 l?

Bojler elektryczny o pojemności 100 l i mocy 1800 W, podczas 1 godziny swojej pracy zużywa 1,8 kWh prądu, oznacza to więc, że przez 4 godziny zużyje go on 7,2 kWh. Dzienny koszt ogrzewania za jego pomocą wody wynosi wobec tego 5,54 zł. To z kolei miesięcznie daje nam koszt równy 166,32 zł, a rocznie 1995,84 zł.

Ile prądu pobiera bojler elektryczny 150 l?

W przypadku bojlerów elektrycznych 150 l najczęściej mają one moc równą 2500 W. Oznacza to więc, że w ciągu 1 godziny zużywają one 2,5 kWh, a w ciągu 4 godzin 10 kWh. W związku z tym dzienny koszt podgrzewania za ich pomocą wody to 7,70 zł. To z kolei sprawia, że stosowany każdego dnia bojler elektryczny zwiększa rachunki za prąd każdego miesiąca o 231 zł, natomiast roczny koszt jego użytkowania to 2772 zł.