Porównaj oferty

Ile prądu zużywa pralka?

Na wysokość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną dostarczanych przez sprzedawcę prądu składa się pobór prądu generowany przez wszystkie urządzenia w domu. Niektóre z nich użytkowane są bez przerwy przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, tak jak na przykład lodówki, z kolei inne sporadycznie włączane raz lub dwa razy na tydzień jak ma to miejsce w przypadku pralki, na której skupiamy się poniżej. Sprawdzamy więc, ile prądu zużywa pralka oraz jak na wysokość rachunków za prąd wpływa zakup pralko suszarki.

Co ma wpływ na to, ile prądu zużywa pralka?

Jednym z najbardziej energochłonnych elementów w pralce jest grzałka, która odpowiada za podgrzewanie wody podczas prania do zadanej przy włączaniu urządzenia temperatury. Oznacza to więc, że podczas prania w niskich temperaturach pobór prądu będzie również niższy, niż kiedy ustawiona temperatura to 90 stopni Celsjusza. Ilość pobieranej energii elektrycznej przez pralkę uzależniona jest także od wsadu oraz wybranego programu, który określa czas prania ubrań.

Jak sprawdzić ile prądu zużywa pralka?

Aby sprawdzić, ile prądu pobiera pralka, należy przede wszystkim pamiętać, że wartość ta zależy od wybranego programu. Dlatego najlepiej znaleźć informacje na temat poboru energii generowanego przez pralkę w najczęściej stosowanym podczas jej używania programie. Umieszczane są one bardzo często w specyfikacjach urządzeń lub ich instrukcjach obsługi.

Ile prądu zużywa pralka na 1 pranie?

Chcąc wyliczyć, ile prądu zużywa pralka automatyczna na 1 pranie w standardowym cyklu, dla którego pobór mocy to 650 W, a czas jego trwania to 1 godzina należy po pierwsze zamienić waty na kilowaty, czyli: 650 W / 1000 = 0,65 kW, bo 1 kW to 1000 W. Następnie trzeba już tylko pomnożyć uzyskaną wartość przez czas trwania cyklu prania, czyli: 0,65 kW x 1 h = 0,65 kWh. Uzyskany wynik wskazuje to, ile prądu zużywa pralka na jedno pranie.

Chcąc wyliczyć koszt jednego prania, wystarczy jedynie przemnożyć uzyskany wynik przez cenę za 1 kWh energii elektrycznej, która obowiązuje w wybranej taryfie prądu. Zakładając więc, że średnia cena prądu, za 1 kWh to 0,77 zł, cena 1 prania wynosi: 0,65 kWh x 0,77 = 0,50 zł.

Pralko suszarka a rachunki za prąd

Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenie wskazujące na to, że 1 pranie w pralce automatycznej zużywa 0,65 kWh, czyli sto prań daje nam 65 kWh zużytej energii elektrycznej, to ile prądu zużywa pralko suszarka, jest nieporównywalnie wyższe. Według danych podawanych przez producentów tego typu urządzeń zużywają one bowiem około 400 kWh energii elektrycznej na 100 cykli prania i suszenia. Jednostkowe zużycie prądu pralko-suszarek wynosi w związku z tym aż 4 kWh, czyli ponad 6 razy więcej.

4 kWh za jeden cykl prania i suszenia w pralce przekłada się natomiast na koszt równy 4 × 0,77 zł, czyli 3,08 zł. Przy założeniu więc, że każdego miesiąca w gospodarstwie domowym wykonuje się 15 prań. W przypadku klasycznej pralki zużyje ona w ciągu miesiąca 9,75 kWh energii elektrycznej, której koszt będzie wynosił 7,51 zł. Wykonanie takiej samej ilości cyklów prań w pralko suszarce zużyje natomiast aż 60 kWh, co daje miesięcznie kwotę 46,2 zł.

Nieco mniejsze zużycie prądu generują pralko suszarki wyposażone w pompy ciepła. Urządzenia te są jednak znacznie droższe i mimo to wciąż ich użytkowanie pobiera więcej energii elektrycznej niż klasyczna pralka. Dlatego przed zakupem tego urządzenia warto mieć na uwadze, jak ono wpłynie na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd, które mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt złotych.