Porównaj oferty

respect energy reklama

Ile prądu zużywa pralka?

Na wysokość comiesięcznych rachunków za energię elektryczną dostarczanych przez sprzedawcę prądu składa się pobór prądu generowany przez wszystkie urządzenia w domu. Niektóre z nich użytkowane są bez przerwy przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, tak jak na przykład lodówki, z kolei inne sporadycznie włączane raz lub dwa razy na tydzień jak ma to miejsce w przypadku pralki, na której skupiamy się poniżej. Sprawdzamy więc, ile prądu zużywa pralka oraz jak na wysokość rachunków za prąd wpływa zakup pralko suszarki.

Co ma wpływ na to, ile prądu zużywa pralka?

Jednym z najbardziej energochłonnych elementów w pralce jest grzałka, która odpowiada za podgrzewanie wody podczas prania do zadanej przy włączaniu urządzenia temperatury. Oznacza to więc, że podczas prania w niskich temperaturach pobór prądu będzie również niższy, niż kiedy ustawiona temperatura to 90 stopni Celsjusza. Ilość pobieranej energii elektrycznej przez pralkę uzależniona jest także od wsadu oraz wybranego programu, który określa czas prania ubrań.

Jak sprawdzić ile prądu zużywa pralka?

Aby sprawdzić, ile prądu pobiera pralka, należy przede wszystkim pamiętać, że wartość ta zależy od wybranego programu. Dlatego najlepiej znaleźć informacje na temat poboru energii generowanego przez pralkę w najczęściej stosowanym podczas jej używania programie. Umieszczane są one bardzo często w specyfikacjach urządzeń lub ich instrukcjach obsługi.

Ile prądu zużywa pralka na 1 pranie?

Chcąc wyliczyć, ile prądu zużywa pralka automatyczna na 1 pranie w standardowym cyklu, dla którego pobór mocy to 2200 W, a czas jego trwania to 1 godzina należy po pierwsze zamienić waty na kilowaty. Następnie trzeba już tylko pomnożyć uzyskaną wartość przez czas trwania cyklu prania, czyli: 2,2 kW x 1 h = 2,2 kWh. Uzyskany wynik wskazuje to, ile prądu zużywa pralka na jedno pranie.

Chcąc wyliczyć koszt jednego prania, wystarczy jedynie przemnożyć uzyskany wynik przez cenę za 1 kWh energii elektrycznej, która obowiązuje w wybranej taryfie prądu. Zakładając więc, że średnia cena prądu, za 1 kWh ta z tabeli niżej:

[zł]

[W]
[h]

Urządzenie Moc [W] Liczba urządzeń Średni dzienny czas pracy [h] Zużyta energia [kWh] Koszt [zł] Usuń
Dzień Miesiąc Rok Dzień Miesiąc Rok
Suma: 0 0 0 0 0 0 -

Pralko suszarka a rachunki za prąd

Biorąc pod uwagę powyższe wyliczenie wskazujące na to, że 1 pranie w pralce automatycznej zużywa 2,2 kWh, czyli sto prań daje nam 220 kWh zużytej energii elektrycznej, to ile prądu zużywa pralko suszarka, jest nieporównywalnie wyższe. Według danych podawanych przez producentów tego typu urządzeń zużywają one bowiem około 300 kWh energii elektrycznej na 100 cykli prania i suszenia. Jednostkowe zużycie prądu pralko-suszarek wynosi w związku z tym aż 3 kWh.

3 kWh za jeden cykl prania i suszenia w pralce przekłada się natomiast na cora wyższe koszty. Przy założeniu więc, że każdego miesiąca w gospodarstwie domowym wykonuje się 15 prań. W przypadku klasycznej pralki zużyje ona w ciągu miesiąca 33 kWh energii elektrycznej. Wykonanie takiej samej ilości cyklów prań w pralko suszarce zużyje natomiast aż 45 kWh.

Nieco mniejsze zużycie prądu generują pralko suszarki wyposażone w pompy ciepła. Urządzenia te są jednak znacznie droższe i mimo to wciąż ich użytkowanie pobiera więcej energii elektrycznej niż klasyczna pralka. Dlatego przed zakupem tego urządzenia warto mieć na uwadze, jak ono wpłynie na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd, które mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt złotych.

Aktualności
Dziwnie wysoki rachunek za prąd - jakie są tego przyczyny? Jak złożyć reklamację?
11 lut 2025
Dziwnie wysoki rachunek za prąd - jakie są tego przyczyny? Jak złożyć reklamację?

Czy kwota do zapłaty na rachunku za prąd wydaje się być wyższa niż zwykle? Mimo że cena energii elektrycznej wciąż rośnie, wysoka suma do uiszczenia może również wynikać z nieprawidłowości, związanych z rozliczaniem z zakładem energetycznym. Mogą one wynikać m.in. z awarii licznika, zmiany systemu informatycznego do obsługi płatności czy z błędu inkasenta. Wysoki rachunek za prąd warto sprawdzić, by upewnić się, że nie jest wynikiem pomyłki.

Czytaj więcej
Kompensator mocy biernej - co to jest? Jakie są koszty?
6 mar 2025
Kompensator mocy biernej - co to jest? Jakie są koszty?

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają jej odbiorców do poszukiwania sposobów na oszczędności. Jeden z nich to kompensacja mocy biernej. Co to jest? Jak wpływa na rachunki za prąd? Z jakimi kosztami się wiąże? Jakie korzyści wynikają z jej zastosowania? Wyczerpujące odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce
7 lip 2018
Opłata atomowa (jądrowa/środowiskowa) czyli budowa elektrowni atomowej w Polsce

Temat energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownie atomowe dostarczanej do domów Polaków ponownie ożywił opinię publiczną. To wszystko za sprawą potencjalnej budowy trzech bloków elektrowni do 2040 roku, a także dodania do rachunku za prąd nowej opłaty. Czy opłata atomowa, która ma pojawić się na naszych rachunkach za prąd będzie w istotny sposób wpływać na wysokość rachunków za prąd?

Czytaj więcej
Jak zredukować koszty w firmie produkcyjnej?
27 cze 2025
Jak zredukować koszty w firmie produkcyjnej?

Opłaty, ponoszone w związku z wykorzystaniem energii elektrycznej stanowią znaczący wydatek dla dużych firm z sektora produkcyjnego. W trosce o stabilność finansową firmy te coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jak zoptymalizować jego zużycie? Gdzie szukać oszczędności?

Czytaj więcej