Porównaj oferty

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Choć odkurzacz to urządzenie elektryczne, które nie jest najczęściej używane każdego dnia, ma ono również swój udział w wysokości comiesięcznych rachunków za energię elektryczną dostarczanych przez sprzedawców prądu. Dlatego warto wiedzieć, ile kosztuje odkurzanie domu, a do tego potrzebne są informacje związane z tym, ile prądu zużywa odkurzacz. Podpowiadamy więc w jaki sposób to sprawdzić na przykładzie zarówno klasycznych odkurzaczy, jak i modeli bezprzewodowych oraz robotów sprzątających.

Co wpływa na wielkość zużycia prądu przez odkurzacz?

Na to ile prądu zużywa odkurzacz, wpływ ma wyłącznie jego moc oraz czas, przez który jest on wykorzystywany. W związku z tym osoby, które zakupiły swój model po wrześniu 2017, kiedy to zostały wprowadzone nowe unijne przepisy ograniczające ich moc, korzystają z modeli o mocy nie większej niż 900 W.

Ile prądu zużywa odkurzacz?

Obecnie na rynku znaleźć można zarówno klasyczne modele odkurzaczy podłączanych do gniazdka w trakcie ich użytkowania, jak i odkurzacze bezprzewodowe oraz roboty odkurzające ładowane w stacjach dokujących. Poniżej sprawdzamy więc, ile energii elektrycznej zużywa każdy z tych modeli podczas 1 godziny pracy oraz 20 minut odkurzania, a także ile to kosztuje.

Zużycie energii elektrycznej klasycznego odkurzacza

Zakładając, że klasyczny odkurzacz ma moc wynoszącą 700 W, w ciągu jednej godziny odkurzania zużywa on 0,7 kWh energii elektrycznej, co przy cenie prądu wynoszącej średnio 0,77 zł daje nam koszt 0,54 zł.

20 minut odkurzania mieszkania takim odkurzaczem generuje natomiast pobór energii elektrycznej na poziomie 0,18 kWh, czyli kosztuje 0,14 zł. Jeśli więc mieszkanie jest odkurzane dwa razy w tygodniu, miesięcznie koszt zużytej przez odkurzacz energii to 1,12 zł, a rocznie 60,48 zł.

Ile prądu zużywa odkurzacz bezprzewodowy?

W przypadku odkurzacza bezprzewodowego wyliczenie zużycia energii elektrycznej podczas jednego odkurzania jest nieco bardziej skomplikowane. Urządzenia te pobierają bowiem prąd wyłącznie podczas ich ładowania. Zakładając jednak, że odkurzacz bezprzewodowy ma moc 660 W, w ciągu jednej godziny zużyje on 0,66 kWh energii elektrycznej skumulowanej w swoim akumulatorze, której naładowanie będzie kosztowało 0,51 zł.

Podczas odkurzania za pomocą odkurzacza bezprzewodowego przez 20 minut zużyje on natomiast 0,17 kWh, a naładowanie baterii taką ilością energii elektrycznej będzie kosztowało 0,13 zł, co przy odkurzaniu dwa razy w tygodniu daje miesięczny koszt równy 1,04 zł, natomiast roczny 56,16 zł.

Ile prądu zużywa iRobot?

To ile zużywa robot sprzątający, prezentuje się podobnie jak w przypadku modeli bezprzewodowych, czyli nie pobiera on prądu podczas sprzątania, a wyłącznie w trakcie ładowania baterii. Zakładając więc, że moc takiego robota to około 400 W w ciągu godziny zużywa on 0,4 kWh, uzupełnienie tej ilości prądu w jego baterii kosztuje więc 0,31 zł.

Odkurzanie codziennie przez robota przez 20 minut zużywa wobec tego 0,10 kWh, co daje koszt dzienny równy 0,08 zł, tygodniowy 0,53 zł, miesięczny 16,17 zł natomiast roczny 873,18 zł.