Porównaj oferty

Ile prądu zużywa komputer?

Zmiany związane z rosnącą popularnością pracy zdalnej oraz rosnące ceny prądu sprawiły, że coraz więcej osób zastanawia się, ile prądu zużywa komputer stacjonarny, z którego korzystają oni w swoim domu. Znając te informacje, mogą oni natomiast w prosty sposób wyliczyć, ile kosztuje ich korzystanie z niego przez cały miesiąc. Dlatego podpowiadamy jak sprawdzić to, ile prądu zużywa komputer.

Od czego zależy pobór prądu generowany przez komputer?

To ile energii elektrycznej pobiera komputer stacjonarny podczas korzystania z niego, zależy od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich jest jego moc. Wyniki w przypadku standardowego modelu będą się bowiem znacznie różnić od tego, na przykład ile prądu pobiera komputer gamingowy.

Kolejną kwestią wpływającą na pobór energii elektrycznej przez komputer jest to, w jaki sposób jest on wykorzystywany. Im bardziej obciążany jest procesor urządzenia, tym zużycie prądu generowane przez komputer rośnie. Taka sama sytuacja ma również miejsce w przypadku zastosowania w komputerze lepszych podzespołów, do których zalicza się między innymi kartę graficzną.

Dodatkowo wyliczając zużycie prądu generowane przez komputer, należy również pamiętać, że w przypadku większości modeli użytkowany jest on wraz z monitorem, który ma oddzielne zasilanie. Nie bez znaczenia na tę kwestię pozostaje także wiek sprzętu. Im nowszy model tym jest on bowiem bardziej energooszczędny.

Jak sprawdzić ile prądu pobiera komputer stacjonarny?

Istnieją co najmniej dwa rozwiązania, które pozwalają sprawdzić, ile komputer pobiera prądu. Kalkulator zużycia energii to pierwsze z nich. Rozwiązanie to wymaga podania mocy urządzenia oraz czasu, przez który jest ono użytkowane. Na tej podstawie wylicza ono generowane zużycie energii elektrycznej za pomocą kilku kliknięć myszką.

Innym sposobem jest samodzielne wyliczenie zużycia energii elektrycznej generowanego przez komputer stacjonarny, do którego potrzebne będą takie same dane, jak w przypadku kalkulatora.

Ile prądu zużywa komputer stacjonarny — wyliczenia, jak sprawdzić ile prądu pobiera komputer

Korzystając w domu z komputera stacjonarnego o mocy 200 W, wraz z monitorem o mocy 50 W, przez 8 godzin dziennie, aby dowiedzieć się, ile te sprzęty zużywają prądu, wystarczy wykonać proste działanie.

  • W przypadku komputera stacjonarnego: 200 W x 8 h = 1600 Wh, czyli 1,6 kWh
  • W przypadku monitora: 50 W x 8 h = 400 Wh, czyli 0,4 kWh.

W związku z tym jednego dnia komputer stacjonarny oraz podłączony do niego monitor zużywa 2 kWh, a to przy założeniu, że jest on użytkowany od poniedziałku do piątku, czyli przez około 20 dni w ciągu miesiąca daje 40 kWh.

Mając te dane oraz cenę prądu za 1 kWh energii elektrycznej można więc wyliczyć, ile kosztuje korzystanie z komputera każdego dnia oraz przez cały miesiąc. Wobec tego przy założeniu średniej ceny 1 kWh energii elektrycznej na poziomie 0,77 zł koszt dzienny korzystania z komputera stacjonarnego to 1,54 zł, natomiast miesięczny 30,8 zł.

Co jest bardziej energooszczędne, czyli ile prądu zużywa laptop a komputer stacjonarny?

Porównując, to ile prądu pobiera komputer stacjonarny wraz z podłączonym do niego monitorem, z tym ile pobiera laptop. Drugie z urządzeń wypada nieco lepiej pod tym względem. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku komputera, zużycie prądu generowane przez laptop zależy od jego mocy, sposobu użytkowania oraz jakości. Nie ulega jednak wątpliwości, że udział laptopów w wysokości rachunków za prąd przesyłanych przez sprzedawców energii elektrycznej jest znacznie mniejszy niż w przypadku klasycznych komputerów. Dlatego pracując na przykład z domu, warto wybierać właśnie te urządzenia.

Podsumowując, to ile prądu zużywa komputer stacjonarny, zależy od wielu czynników. Dodatkowo generowany przez niego pobór prądu zmienia się podczas jego użytkowania w zależności od tego, do czego jest on w danym momencie wykorzystywany, gdyż na tę kwestię składają się takie elementy jak chociażby to ile prądu pobiera wentylator komputera wykorzystywany do jego chłodzenia w okresach wzmożonej eksploatacji, czy karta graficzna.