Porównaj oferty

Ile prądu zużywa piec?

Nie tylko piec elektryczny generuje pobór energii elektrycznej podczas jego użytkowania. Obecnie niemal każdy kocioł grzewczy wymaga bowiem podłączenia do sieci, aby mógł w pełni sprawnie działać. To z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ile w związku z tym pobiera prądu poszczególny piec? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jakie elementy generują pobór energii w piecach CO?

Pobór energii elektrycznej w piecach centralnego ogrzewania, mogą generować różnorodne elementy w zależności od ich rodzaju. Najczęściej zalicza się jednak do nich między innymi:

  • wentylatory powietrza,
  • pompy obiegowe,
  • podajniki paliwa,
  • automatykę.

Ile prądu zużywa piec CO w zależności od jego rodzaju?

Piece centralnego ogrzewania dzielą się na wiele różnorodnych rodzajów pod względem surowca, który pozwala za ich pomocą produkować energię cieplną. Wyróżnić można spośród nich między innymi piece gazowe, elektryczne, na pellet oraz na ekogroszek. Jak prezentuje się wobec tego zużycie prądu w przypadku każdego z nich?

Ile prądu zużywa piec gazowy?

To ile pobiera prądu piec gazowy kondensacyjny na zasilanie wszystkich elementów, które są niezbędne do jego w pełni poprawnej pracy, waha się najczęściej na poziomie od 100 do 200 W. Zakładając więc, że piec gazowy zużywa w ciągu godziny 200 W, czyli 0,2 kWh, w ciągu 24 godzin generuje on pobór prądu na poziomie maksymalnie 4,8 kWh. Miesięcznie zużycie prądu przez piec gazowy oscyluje wobec tego w granicach około 144 kWh, co przy cenie prądu wynoszącej średnio 0,77 zł za 1 kWh daje miesięczny koszt wynoszący 110,88 zł.

Ile prądu zużywa piec na ekogroszek?

W przypadku pieców na ekogroszek najczęściej ich pobór prądu wynosi około 230 W na godzinę, co wynika z pracy wielu elementów zasilanych elektrycznie składających się na to urządzenie. W związku z tym w ciągu godziny piec na ekogroszek zużywa 0,23 kWh energii elektrycznej, co przekłada się na dzienny pobór prądu równy 5,52 kWh. Miesięcznie zużycie prądu w tym przypadku to wobec tego maksymalnie 165 kWh. Oznacza to więc, że stosując piec na ekogroszek w domu koszt zużywanej przez niego energii elektrycznej w ciągu miesiąca to 127 zł.

Ile prądu zużywa piec na pellet?

Podobnie jak w przypadku pieców gazowych oraz na ekogroszek, piece na pellet zużywają energię elektryczną wyłącznie do dodatkowych funkcji. Dlatego generują one podobne zużycie prądu jak poprzednie dwa modele oscylujące w granicach około 130 zł miesięcznie.

Ile prądu zużywa piec elektryczny?

Nieco inaczej wygląda kwestia zużycia energii elektrycznej przez kotły elektryczne, które w całości produkują ciepło, przetwarzając w nie pobierany prąd. W ich przypadku to ile prądu zużywa piec elektryczny, zależy przede wszystkim od powierzchni domu oraz jakości zastosowanej w nim izolacji termicznej. Zakłada się wobec tego, że:

  • budynek ze słabą izolacją wymaga zużycia przez piec elektryczny około 100 W prądu na ogrzanie 1 m2 jego powierzchni, co przekłada się na zużycie około 200 kWh energii elektrycznej na ogrzanie 1 m2 w ciągu roku,
  • budynek z dobrą izolacją wymaga zużycia przez piec elektryczny około 40 W prądu na ogrzanie 1 m2 jego powierzchni, co przekłada się na zużycie około 100 kWh energii elektrycznej na ogrzanie 1 m2 w ciągu roku,
  • budynek energooszczędny wymaga zużycia przez piec elektryczny około 20 W prądu na ogrzanie 1 m2 jego powierzchni, co przekłada się na zużycie około 40 kWh energii elektrycznej na ogrzanie 1 m2 w ciągu roku.

Dodatkowo to ile prądu zużywa piec elektryczny CO, uzależnione jest również od temperatury utrzymywanej w pomieszczeniach.