Porównaj oferty

respect energy reklama

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Coraz częściej klasyczne kuchenki gazowe zastępowane są w kuchniach przez płyty indukcyjne zasilane za pomocą energii elektrycznej. Osoby zwracające uwagę na to, jak oszczędzać prąd uważają jednak to rozwiązanie za niezwykle energochłonne. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile prądu zużywa kuchnia indukcyjna podczas gotowania na niej oraz jak wpływa to na wysokość comiesięcznych rachunków za prąd.

Jak działa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne opierają swoje działanie na, jak ich sama nazwa wskazuje indukcji, która jest niczym innym jak elektromagnetyzmem. W związku z tym przez umieszczone pod jej wierzchnią płytą ceramiczną zwoje wykonane z miedzi przepływa prąd, który wytwarza pole magnetyczne. W momencie zetknięcia się odpowiednio przystosowanych do tego garnków z płytą ceramiczną zamieniane jest ono natomiast na energię cieplną za sprawą powstających prądów wirowych. Dzięki temu możliwe jest gotowanie na kuchence indukcyjnej.

Co wpływa na to, ile prądu zużywa indukcja?

Podstawową kwestią wpływającą na to ile prądu pobiera indukcja, jest jak w przypadku każdego urządzenia zasilanego energią elektryczną jej moc. Oprócz tego istotne jest także to czy podczas gotowania na niej wykorzystywane są wszystkie "palniki" oraz przez jaki czas przygotowywane są na niej potrawy. Istotne jest także dobranie do niej odpowiednio przystosowanych naczyń, które przeznaczone są do indukcji.

Ile prądu pobiera płyta indukcyjna podczas jej codziennego użytkowania?

Zazwyczaj płyty indukcyjne mają moc około 700 W, nie oznacza to jednak, że każde gotowanie na nich wiąże się właśnie z takim poborem energii elektrycznej. Przy gotowaniu na dwóch polach jednocześnie moc kuchenki wynosi około 400 W i taką wartość przyjmujemy także do poniższych wyliczeń.

W związku z tym gotując na dwóch polach kuchenki indukcyjnej przez 2 godziny, to ile prądu zużywa płyta indukcyjna w tym czasie, będzie wynosiło 0,8 kWh, gdyż 400 W / 1000 = 0,4 kW, a 0,4 kW x 2 h = 0,8 kWh. W ciągu jednego miesiąca codziennego gotowania na kuchence indukcyjnej pobierze ona wobec tego 24 kWh energii elektrycznej. To ile prądu zużywa płyta indukcyjna rocznie, wynosi wobec tego, w tym przypadku 288 kWh.

Płyta indukcyjna a rachunki za prąd?

Znając dzienne, miesięczne oraz roczne zużycie energii elektrycznej przez płytę indukcyjną można wyliczyć także, jak gotowanie na niej wpływa na wysokość rachunków za prąd. Wykorzystać można w tym celu kalkulator cen prądu lub dokonać samodzielnych wyliczeń.

Zakładając więc, że średnia cena prądu to wartość z zatwierdzonych taryf URE, zużywająca dziennie 0,8 kWh energii elektrycznej płyta indykcyjna będzie generowała koszt prądu za jeden dzień jej użytkowania na poziomie z tabeli niżej:

[zł]

[W]
[h]

Urządzenie Moc [W] Liczba urządzeń Średni dzienny czas pracy [h] Zużyta energia [kWh] Koszt [zł] Usuń
Dzień Miesiąc Rok Dzień Miesiąc Rok
Suma: 0 0 0 0 0 0 -

Jak więc widać płyta indukcyjna wbrew pozorom wcale nie ma dużego wpływu na wzrost rachunków za energię elektryczną, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że korzystanie z niej jest bezpieczniejsze niż w przypadku klasycznych gazowych modeli.

Jak zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez płytę indykcyjną?

Aby zmniejszyć rachunki za prąd w przypadku korzystania z kuchenki indukcyjnej, należy pamiętać przede wszystkim o stosowaniu na niej odpowiednio przystosowanych do tego garnków oraz patelni. W przypadku kiedy naczynia te wykonane są bowiem z niewłaściwych materiałów, proces zmiany energii elektryczną na cieplną może zachodzić nie poprawnie, a to z kolei przekłada się na dłuższy czas gotowania i większy pobór prądu.

Co więcej, aby płyta indukcyjna nie zużywała dużych ilości energii elektrycznej, warto przy jej zakupie nie wybierać modeli o najmniejszej mocy. Wbrew pozorom mniejsza moc indukcji nie przekłada się bowiem na niższe rachunki za prąd. Zapewnia ona natomiast dłuższe gotowanie potraw, a co za tym idzie mniejszy pobór prądu, ale przez dłuższy czas. W efekcie tego typu płyta indukcyjna może zużywać więcej prądu od modelu o większej mocy.

Aktualności
Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny
3 sie 2023
Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne mające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z wielu przywilejów w postaci rabatów i zniżek. Dotyczą one między innymi z atrakcji kulturalnych oraz zakupów w sklepach. Czy jednak Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki na prąd w czasach, gdy jego ceny z roku na rok drastycznie rosną? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w tym artykule.

Czytaj więcej
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?
27 lut 2025
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?

Aby pobieranie prądu z sieci elektroenergetycznej było możliwe, niezbędne jest przyłącze elektryczne. Jakich formalności należy dopełnić, by je zamontować? Kiedy należy to zrobić? Jak przebiega proces przyłączania do sieci? Jakie rodzaje przyłącza wyróżniamy? Ile kosztuje ich montaż? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte poniżej.

Czytaj więcej
Ile płaci się za prąd w bloku?
21 wrz 2023
Ile płaci się za prąd w bloku?

Zgodnie z danymi statystycznymi osoby mieszkające w mieszkaniach zazwyczaj płacą znacznie mniej za prąd niż właściciele domów jednorodzinnych. Jak wobec tego dokładnie prezentuje się to ile płaci się za prąd w bloku? Postanowiliśmy to sprawdzić i przeanalizować. Dlatego z tego artykułu dowiesz się ile energii elektrycznej zużywają mieszkańcy bloków oraz jak prezentują się ich rachunki za prąd.

Czytaj więcej
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?
2 paź 2023
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Choć średni rachunek za prąd w 2023 roku był już i tak sporym obciążeniem dla gospodarstw domowych wiele wskazuje, że w 2024 roku może być on jeszcze wyższy pomimo wprowadzenia tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zamrażającej ceny energii elektrycznej. Wiele gospodarstw domowych nie będzie bowiem w stanie spełnić wyśrubowanych limitów zużycia prądu, przez co w efekcie będą musiały zapłacić nawet o 50% więcej za każdy kWh energii, zużyty ponad limit. Wobec tego ile wynosi średni rachunek za prąd obecnie i jak go można obniżyć? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Czytaj więcej