Ile prądu zużywa telewizor?

W większości polskich domów znaleźć można na ich wyposażeniu telewizor. Jego posiadacze bardzo często korzystają z niego "w tle" włączając go, przy wykonywaniu różnych czynności. Aby sprawdzić, jak takie działanie wpływa na wysokość rachunków za prąd, należy wiedzieć, ile prądu pobiera telewizor. To natomiast jest zależne od kilku kwestii, na których skupiamy się poniżej.

Od czego zależy zużycie prądu przez telewizor?

To ile prądu pobiera telewizor na godzinę, zależy przede wszystkim od wykorzystywanej w nim technologii. Na rynku spotkać można bowiem telewizory LCD, LED oraz coraz rzadziej jednak wciąż plazmowe. Jako najbardziej energooszczędne określane są natomiast telewizory LED. 

Dodatkowo na ilość pobieranej przez telewizor energii elektrycznej wpływa również jego klasa energooszczędności oraz przekątna ekranu, w przypadku której im jest ona większa, tym większy pobór energii. Wszystkie te kwestie warto mieć więc na uwadzę przy zakupie nowego telewizora do domu, aby świetna jakość obrazu nie szła w parze wraz z wyższymi rachunkami za prąd.

Ile prądu pobiera telewizor?

Aby, wyliczyć to ile prądu pobiera telewizor plazmowy 42 cale czy każdy inny model należy przede wszystkim poznać jego moc. Informacje na jej temat znajdują się najczęściej na tylnej obudowie urządzenia, gdzie umieszczona jest tabliczka znamionowa. Niekiedy dane te są również umieszczane w instrukcji produktu oraz jego specyfikacji.

Dla celów porównania zużycia energii elektrycznej generowanych przez telewizor poniżej prezentujemy wyliczenia związane z tym, ile prądu pobiera w ciągu godziny telewizor plazmowy, LCD oraz LED o tej samej przekątnej wynoszącej 50 cali, która jest jedną z obecnie najczęściej wybieranych przez osoby kupujące te urządzenia. 

Ile prądu pobiera telewizor plazmowy 50 cali?

Najczęściej to ile prądu pobiera telewizor plazmowy 50 cali, waha się w granicach około 150 W na godzinę. Oznacza to więc, że w ciągu jednej godziny jego oglądania zużywa on 0,15 kWh energii elektrycznej, a to przy cenie prądu na poziomie 0,77 zł przekłada się na koszt równy 0,12 zł. 

Korzystanie więc z telewizora plazmowego przez 5 godzin dziennie generuje pobór energii elektrycznej na poziomie 0,75 kWh i koszt 0,6 zł.

Ile prądu pobiera telewizor LCD 50 cali?

W przypadku modeli LED to ile prądu zużywa telewizor 55 cali, jest równe 130 W na godzinę, co po przeliczeniu tego na kWh równa się 0,13 kWh, czyli o 0,02 kWh mniej niż telewizor plazmowy. W związku z tym koszt oglądania telewizora LCD 55 cali przez 5 godzin przy średniej cenie prądu wynoszącej 0,77 zł jest równy 0,50 zł, czyli o 10 groszy mniej niż w przypadku omawianego powyżej modelu plazmowego. 

Ile prądu zużywa telewizor LED 50 cali?

W przypadku najenergooszczędniejszych telewizorów bazujących na technologii LED to ile prądu zużywa telewizor LED 50 cali, jest równe około 100 W. Oznacza to więc, że w ciągu jednej godziny zużyje on zaledwie 0,10 kWh energii elektrycznej, a to z kolei przekłada się na koszt około 0,08 zł. Jeśli telewizor LED 50 cali byłby więc oglądany jak model plazmowy i LCD przez 5 godzin zużyłby on zaledwie 0,5 kWh energii elektrycznej, która kosztuje 0,38 zł.

Czy telewizor pobiera prąd, kiedy jest wyłączony i pozostaje w trybie czuwania?

Wiele osób zastanawia się, ile prądu zużywa dioda w telewizorze, która włącza się po wyłączeniu urządzenia. Nowoczesne telewizory w trybie czuwania zużywają jednak nieznaczną ilość prądu. Przykładowo to ile prądu zużywa telewizor na czuwaniu w przypadku modeli LED lub OLED jest równe zaledwie 0,5 W na godzinę i nie zależy ono od wielkości przekątnej ekranu, gdyż działa niezależnie od tej kwestii. W ciągu 24 godzin jest to więc jedynie 12 W, czyli 0,012 kWh, co w przeliczeniu na koszt energii elektrycznej przy jej średniej cenie 0,77 zł za 1 kWh daje niecałe 10 groszy dziennie. 

Dlatego też podłączenie telewizorów od zasilania po ich wyłączeniu nie ma tak naprawdę najmniejszego sensu, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jak czynność ta sprawia, że korzystanie z tego urządzenia w domu staje się niewygodne.