Porównaj oferty

Ile prądu zużywa piekranik elektryczny?

Piekarnik elektryczny to niemal standard w każdej kuchni. Wykorzystywany jest on nie tylko do pieczenia ciast, ale także przygotowywania między innymi potraw mięsnych, które w tym wydaniu są o wiele zdrowsze. Wiele osób zalicza jednak piekarniki elektryczne do jednych z najbardziej energochłonnych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu domu. Czy, aby jest tak na pewno? Aby to sprawdzić, potrzebna jest wiedza na temat tego, ile prądu zużywa piekarnik elektryczny, dlatego podpowiadamy jak wyliczyć generowane przez to urządzenie zużycie energii elektrycznej.

Od czego zależy to, ile prądu zużywa piekarnik?

Podstawową kwestią wpływającą na to ile energii elektrycznej pobiera piekarnik podczas korzystania z niego, jest jego moc. Informacje na jej temat można znaleźć na tabliczce znamionowej urządzenia, w tym miejscu powinna znajdować się także między innymi nazwa modelu oraz jego objętość użytkowa.

Dodatkowo wartość pobranych kWh prądu uzależniona jest także od tego, w jaki sposób jest użytkowany piekarnik elektryczny. Najczęściej posiada on kilka trybów pracy, w których jego zużycie energii jest różne, ze względu na temperaturę, do jakiej jego wnętrze musi zostać rozgrzane za pomocą grzałek, w które jest on wyposażony.

Jak sprawdzić ile prądu pobiera piekarnik elektryczny?

Chcąc sprawdzić, ile prądu pobiera piekarnik elektryczny w ciągu jednej godziny, wystarczy jedynie poznać jego moc, a następnie zmienić ją na kWh. W związku z tym w przypadku modelu o mocy 3600 W, w ciągu jednej godziny zużywa on 3,6 kWh energii elektrycznej, ponieważ 3600 W to 3,6 kW, co po przemnożeniu przez 1 godzinę daje nam wskazany wynik. Oznacza to więc, że przy założeniu, że średnia cena prądu wynosi 0,77 zł koszt pieczenia w piekarniku elektrycznym przez 1 godzinę to 2,77 zł.

Jeśli nasz przykładowy piekarnik będzie używany 2 razy w tygodniu przez 1 godzinę dziennie, to w ciągu miesiąca zużyje on 28,8 kWh, co przełoży się na rachunek za energię elektryczną w wysokości 22,18 zł. Rocznie koszt użytkowania w ten sposób piekarnika elektrycznego o mocy 3600 W to w związku z tym 1197,5 zł.

Jak termoobieg wpływa pobór prądu przez piekarnik elektryczny?

Obecnie większość piekarników elektrycznych jest wyposażonych w termoobieg. Podczas ich użytkowania warto więc korzystać z tej funkcji, ponieważ to ile prądu pobiera piekarnik z termoobiegiem, znacznie różni się od ilości pobieranej energii elektrycznej w przypadku klasycznego trybu pracy urządzenia. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną dostarczane przez sprzedawcę prądu.

Niższe zużycie energii elektrycznej w piekarnikach z termoobiegiem wynika przede wszystkim z tego, że funkcja ta odpowiada za równomierne rozprowadzanie ciepła po całym wnętrzu urządzenia. Dzięki temu przygotowywana potrawa piecze się szybciej oraz wymaga do tego niższej temperatury.

Jak dodatkowo można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przez piekarnik?

Korzystając z piekarnika elektrycznego, warto pamiętać o poniższych zasadach, które pozwolą obniżyć generowane przez niego zużycie prądu. Przede wszystkim nie należy zbyt wcześnie włączać urządzenia. Najczęściej, aby się ono nagrzało, potrzebuje zaledwie kilka minut, nie ma więc potrzeby włączać piekarnika od razu na początku przygotowywania potrawy, która ma być w nim pieczona. Dodatkowo w trakcie pieczenia należy unikać otwierania drzwiczek piekarnika. Każde ich otwarcie powoduje utratę ciepła, które musi zostać uzupełnione poprzez ponowne włączenie się grzałek, a co za tym idzie większy pobór energii elektrycznej.