Porównaj oferty

Ile prądu zużywa klimatyzacja

Zastanawiasz się, jak dużo prądu zużywa układ klimatyzacji? W większości przypadków nie są to duże koszty, a urządzenia klimatyzacji pozwalają realnie podnieść komfort użytkowania pomieszczeń domowych, a także biurowych. Podstawowe modele klimatyzacji występują najczęściej w wersjach o mocy do 3,5 kW. To schłodzenia pomieszczenia o powierzchni do 35 metrów kwadratowych będzie to w zupełności wystarczające. Sprawdź, ile prądu pobiera klimatyzacja domowa i dlaczego warto w nią zainwestować.

Jak działa klimatyzacja i ile kosztuje profesjonalny osprzęt?

Zasada działania klimatyzacji jest prosta. W wyniku sprężania czynnika chłodniczego ciepło z wnętrza urządzenia zostaje przekazane poprzez wentylator na zewnątrz, a następnie powraca do jednostki zasilającej. Warto dodać, że na ogół przyjmuje się, że moc klimatyzacji powinna wynosić 1 kW na każde 10 metrów kwadratowych budynku. Moc chłodnicza klimatyzatora to nieco inny parametr, aniżeli jego moc. Jeśli klimatyzator charakteryzuje się mocą chłodniczą na poziomie 3 kW to jego realny pobór prądu ogranicza się do poziomu mniej niż 1 kW.

Ile prądu pobiera klimatyzacja domowa?

Chcesz wiedzieć, jak obliczyć koszty utrzymania domowego klimatyzatora/układu klimatyzacji? Przede wszystkim musisz ocenić, jaki będzie miesięczny lub roczny pobór energii przez urządzenia układu klimatyzacji. Najczęściej sprzęt tego typu pracuje tylko w miesiącach letnich, gdzie temperatury osiągają poziom powyżej 25 stopni Celsjusza. Średni czas pracy klimatyzatora w domach to około 60 godzin w skali miesiąca. Oznacza to, że pobór prądu na poziomie do 1 kW wygeneruje rachunki na energię elektryczną w wysokości 48 kWh. Przy grupie taryfowej G11 będzie to wydatek na poziomie nieco ponad 30 złotych.

Pamiętaj! Jeśli sprawdzisz ranking dostawców prądu, będziesz w stanie wybrać tego z najtańszą taryfą, a to przełoży się na spore oszczędności po montażu systemu klimatyzacji.

Tak samo działa to w przypadku obliczania kosztów grzewczych klimatyzacji. Zawsze pamiętaj, aby uwzględnić dokładną moc urządzenia grzewczego oraz chłodniczego. W ten sposób realnie ocenisz ile prądu pobiera klimatyzator w skali miesiąca, a nawet roku. Zastanawiasz się, ile prądu pobiera klimatyzator 5 kW? W skali miesiąca przy użytku domowym to na pewno mniej niż 50 złotych miesięcznie – choć tutaj duży wpływ na koszty ma aktualna cena prądu.

Jak ograniczyć wydatki za energię pobieraną przez klimatyzację domową?

W celu ograniczenia kosztów zużycia prądu przez klimatyzator, zastosuj się do kilku poniższych porad:

  • zamykaj okna w chłodzonych pomieszczeniach,
  • wyłączaj klimatyzator, kiedy go nie potrzebujesz,
  • konfiguruj czas pracy klimatyzatora,
  • nie ustawiaj zbyt niskich temperatur,
  • zwracaj uwagę na poziom różnicy temperatur (zbyt duża różnica zwiększa pobór prądu przez układ).

Kiedy zastosujesz się do tych wskazówek, na pewno ograniczysz nie tylko zużycie podzespołów klimatyzatora, ale także ograniczysz koszty jego użytkowania do minimum.

Czy opłaca się inwestować w klimatyzator 5 kW do domu?

Zdecydowanie warto zainwestować w klimatyzator o mocy 5 kW do domu o powierzchni około 50 metrów. Dzięki temu realnie schłodzisz powietrze w całej nieruchomości nawet o kilka stopni Celsjusza. Wiesz już, ile prądu pobiera klimatyzacja w domu. Decyzję o montażu urządzenia musisz podjąć samodzielnie. Biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji i montażu, zdecydowanie warto poprawić komfort użytkowania nieruchomości – zarówno domu, jak i mieszkania poprzez wydajny układ klimatyzacji.