Porównaj oferty

Ile prądu zużywa oświetlenie?

Oświetlenie to podstawowy element w każdym budynku generujący pobór energii elektrycznej. W ostatnich latach coraz częściej w jego przypadku zastosowanie znajdują natomiast energooszczędne żarówki LED. Czy ich stosowanie w domu jest jednak opłacalne? Ile można zaoszczędzić, wymieniając klasyczne żarówki na modele LED? Aby to sprawdzić, należy wyliczyć to, ile prądu zużywa żarówka LED oraz klasyczny model.

Co wpływa na ilość energii elektrycznej pobieranej przez oświetlenie?

To ile prądu pobiera żarówka ledowa lub klasyczna zależy przede wszystkim od jej mocy. Przy czym należy pamiętać, że obecnie to nie moc żarówki a ilość lumenów określają to, jak dużo światła zapewnia dana żarówka. Chcąc więc zapewnić oświetlenia na podobnym poziomie w każdym z pomieszczeń w budynku, należy zwracać uwagę w żarówkach na ilość lumenów. Dodatkowo warto jednak pamiętać, że to ile prądu zużywa 100 watowa żarówka generująca oświetlenie na poziomie 1200 lumenów, będzie znacznie się różniło od poboru energii elektrycznej generowanego przez oświetlenie LED.

Ile prądu pobiera oświetlenie?

Chcąc porównać, sprawdzić jak duże oszczędności prądu zapewnia wymiana wszystkich żarówek na model LED, należy sprawdzić, ile energii elektrycznej zużywa tradycyjna żarówka oraz jej LED-owy odpowiednik. Aby to zrobić, wystarczy wykonać proste obliczenie.

Ile prądu pobierają klasyczne żarówki?

Chcąc sprawdzić, ile prądu zużywa żarówka 40 W, wystarczy zamienić W na kilowatogodziny. Wiedząc więc, że moc żarówek określana jest dla ich użytkowania przez jedną godzinę, wiadomo także, że model o mocy 40 W zużywa 0,04 kWh na godzinę. W ten sam sposób można także sprawdzić ile prądu zużywa żarówka 60W oraz o każdej innej mocy.

Zakładając więc, że lampa posiada 4 klosze, przeznaczone do zamontowania w nich żarówek o mocy 40 W, używanie jej przez 1 godzinę zużyje 0,16 kWh energii elektrycznej. Jeśli lampa ta będzie każdego dnia użytkowana przez 5 godzin, zużycie prądu wzrośnie do 0,8 kWh, co przy założeniu, że średnia cena prądu to 0,77 zł daje koszt na poziomie 0,62 zł dziennie, a miesięcznie 18,6 zł.

Ile prądu pobiera żarówka LED — kalkulator

Istnieją dwa sposoby na sprawdzenie, ile prądu pobiera żarówka LED, kalkulator poboru energii to pierwsze z rozwiązań, które pozwala w szybki i prosty sposób poprzez wpisanie mocy żarówki wyliczyć generowany przez nią pobór prądu. Druga metoda to wyliczenie tego w samodzielny sposób, tak jak było to przedstawiane w przypadku klasycznej żarówki.

Jaka jest różnica między tym, ile prądu zużywa żarówka LED a tradycyjna żarówka?

Tradycyjna żarówka 40 W zużywa w ciągu jednej godziny świecenia 0,04 kWh. Model LED o mocy 5 W, który zgodnie z przelicznikiem LED na wat odpowiada parametrom oświetleniowym klasycznej żarówki, zużywa natomiast zaledwie 0,005 kWh w ciągu jednej godziny.

Z wcześniejszych wyliczeń wiemy, że używanie klasycznej żarówki 40 W przez 5 godzin dziennie każdego dnia generuje zużycie energii na poziomie 6 kWh, którego koszt miesięczny to 4,62 zł. W przypadku żarówki LED o mocy 5 W przez 5 godzin dziennie zużywa ona natomiast 0,025 kWh, co w ciągu miesiąca przekłada się na pobór energii elektrycznej na poziomie 0,75 kWh, której koszt to 0,57 zł.

Jak więc widać zastosowanie żarówki LED o mocy 5 W, zamiast tradycyjnej żarówki o mocy 40 W pozwala zaoszczędzić miesięcznie aż 4,05 zł. Jeśli pomnożymy tę wartość przez liczbę żarówek we wszystkich lampach w domu, może się natomiast okazać, że oszczędności na rachunkach za prąd będą sięgały każdego miesiąca nawet kilkudziesięciu złotych.