Porównaj oferty

Typy akumulatorów do magazynów energii

Akumulatory o różnej pojemności dostępne do montażu dla instalacji fotowoltaicznych pojawiają się coraz częściej zarówno w przydomowych instalacjach, jak i tych stosowanych przez przedsiębiorców na całym świecie. Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna może dać Ci nawet całkowitą niezależność, ale tylko wtedy, kiedy zainwestujesz w profesjonalne akumulatory do magazynu energii. Dzięki temu przechowasz wytworzony prąd przez dłuższy czas i wykorzystasz go wtedy, kiedy zapotrzebowanie energetyczne domu lub firmowego zakładu znacząco się zwiększy.

Wróć do: Aktualności Typy akumulatorów do magazynów energii

Na co zwrócić uwagę, wybierając akumulator do magazynu energii?

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru odnośnie tego, jaki akumulator do magazynu energii warto kupić, koniecznie sprawdź porównanie magazynów energii. To narzędzie dostępne jest całkowicie za darmo i pozwoli Ci na analizę specyfikacji, cen, pojemności oraz renomy producentów topowych magazynów energii na rynku. Zastanawiasz się, w jaki sposób wybrać akumulator do magazynu energii? To proste! Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę takie kwestie, jak:

  • pojemność,
  • cena,
  • gęstość mocy i rozkład energii,
  • liczba cykli ładowania o rozładowania bez konieczności wymiany urządzenia,
  • sprawność magazynowania energii.

Jakie akumulatory do magazynu energii warto wybrać? Podpowiadamy!

Warto zaznaczyć, że popularne modele magazynów energii pozwalają na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej nawet o 35%. Najchętniej wybierane i polecane przez specjalistów akumulatory do magazynów energii to te litowo-jonowe, które charakteryzują się odpornością na uszkodzenia oraz sporą pojemnością, która pozwala na magazynowanie ogromnych pokładów wytworzonej energii. Oto lista rodzajów akumulatorów do magazynów energii, które kupisz bez najmniejszego problemu:

  1. Akumulatory litowo-jonowe – to dominujący rodzaj akumulatorów do magazynów energii dla paneli fotowoltaicznych i nie tylko. Akumulatory wykonane tą technologią pozwalają uzyskać sprawność gromadzenia energii sięgającą do 80%, a także cechują się niską wagą, co ułatwia ich transport i użytkowanie. Minusem wyboru tych akumulatorów jest ich wysoka cena i konieczność kontroli procesów ładowania.
  2. Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe – ten typ akumulatorów jest rzadko stosowany w magazynach energii dla paneli fotowoltaicznych. Te są zbudowane z elektrody ołowiowej i roztworu kwasu siarkowego, który pełni funkcję elektrolitu.
  3. Akumulatory kwasowo-ołowiowe – to klasyka gatunku. Decydując się na akumulatory kwasowo-ołowiowe musisz liczyć się z ich jedną wagą. Te mają mocno ograniczoną żywotność, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważnym parametrem.
  4. Akumulatory żelowe – żelowe akumulatory dla magazynów energii instalacji fotowoltaicznych są świetnym wyborem. Te są bezpieczne i cechują się wysokim poziomem sprawności ładowania, a także brakiem podatności na nadmierne starzenie wraz z upływem czasu. Pamiętaj, że ten typ akumulatora bardzo źle znosi całkowite rozładowanie.
  5. Akumulatory AGM – ten typ akumulatora jest nasączony elektrolitem i matą z włókna szklanego. Dzięki temu substancja nie wycieka z wnętrza magazynu energii. Te możesz zamontować w dowolnej pozycji, co ułatwia ich przechowywanie nawet w ciężko dostępnych miejscach w pobliżu zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiadając na pytanie, jakie akumulatory do magazynu energii są najlepsze można jednoznacznie wskazać na ogniwa litowo-jonowe. Te mają najdłuższą gwarancję, choć są stosunkowo drogie. Na magazynach energii dla instalacji paneli fotowoltaicznych przydomowych elektrowni nie warto oszczędzać, gdyż wpływa to bezpośrednio na efektywność jej działania i późniejsze oszczędności wynikające z magazynowania energii.

W kwestii podsumowania, warto też sprawdzić ranking producentów magazynów energii na polskim i światowym rynku. Dzięki temu podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego ogniwa bateryjnego do magazynu energii będzie znacznie łatwiejsze, a sam zakup przyniesie Ci realne oszczędności.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

2.5 (6 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić