Porównaj oferty

Magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej - jak podłączyć?

Zmiana systemu rozliczania energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów, rosnące ceny prądu oraz rozszerzenie zakresu dofinansowań z programu Mój Prąd sprawiły, że magazyny energii przeznaczone do współpracy z fotowoltaiką zyskały w ostatnim roku na dużej popularności. Dlatego też podpowiadamy jak podłączyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Wróć do: Aktualności Magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej - jak podłączyć?

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, które w połączeniu z fotowoltaiką pozwala na zwiększenie auto konsumpcji produkowanej przez nią energii elektrycznej. Wszystko za sprawą tego, że generowane przez instalacje nadwyżki prądu są w nim kumulowane, a nie oddawane do sieci. Dzięki temu w okresach obniżonej wydajności paneli fotowoltaicznych nie ma potrzeby korzystania z energii dostarczanej z sieci dystrybutora prądu, gdyż jest ona pobierana z magazynu.

Magazyn energii można zastosować zarówno na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej, jak i w sytuacji, gdy jest ona już użytkowana. W drugim przypadku wymaga to jednak zastosowania odpowiednich rozwiązań, które umożliwią prawidłową i bezpieczną pracę całego systemu.

Co jest potrzebne do podłączenia magazynu energii do istniejącej instalacji?

Odpowiednio skonfigurowana instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii wymaga zastosowania poza samym urządzeniem kumulującym prąd także dodatkowych elementów. Wyróżnić wśród nich można przede wszystkim:

  • regulator napięcia, który zapobiega przeładowaniu magazynu energii oraz występowaniu wstecznego odpływu prądu,
  • przewody DC oraz AC, które muszą być przystosowane do zastosowań zewnętrznych oraz cechować się odpowiednimi parametrami umożliwiającymi zastosowanie ich w instalacjach PV z magazynem energii,
  • dodatkowy lub hybrydowy inwerter, którego rodzaj uzależniony jest od tego, czy magazyn energii montowany jest od razu z panelami fotowoltaicznymi, czy też dokładany jest on do istniejącej już instalacji.

Opcjonalnie warto także zadbać, aby tworzony system, w którym montowany będzie magazyn energii do istniejącej instalacji składał się także z aplikacji BMS przeznaczonej do zarządzania energią.

Jak prawidłowo podłączyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Aby zamontować magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej, najczęściej konieczne jest zastosowanie dodatkowego falownika, który będzie współpracował z magazynem. Zrezygnować z niego można wyłącznie w przypadku, gdy na etapie wykonania instalacji PV został zastosowany inwerter hybrydowy, zazwyczaj nie jest to jednak praktykowane, ze względu na wyższy koszt tego typu urządzenia.

Sam schemat podłączenia magazynu energii do istniejącej instalacji wygląda natomiast następująco:

  • panele fotowoltaiczne połączone są z inwerterem odpowiadającym za zamienianie produkowanego za ich pomocą prądu stałego na prąd przemienny, którym mogą być zasilane urządzenia elektryczne,
  • magazyn energii połączony jest natomiast z drugim inwerterem, który w przypadku gdy nie występuje zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku lub fotowoltaika produkuje jej nadwyżki, zamienia prąd zmienny na prąd stały, zanim trafi on do baterii, z kolei, gdy energia do zasilania budynku pobierana jest z magazynu, inwerter analogicznie ponownie zamienia ją na prąd zmienny.

Czy można samodzielnie podłączyć magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Choć w teorii podłączenie magazynu energii do istniejącej instalacji może wydawać się prostym zadaniem, nie należy samodzielnie wykonywać związanych z tym prac. Przede wszystkim, takie działanie może doprowadzić do utraty gwarancji na urządzenie, gdyż producenci magazynów energii udzielają ją tylko w przypadku, gdy są one montowane przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami. Dodatkowo brak doświadczenia w tej kwestii może przyczynić się do popełnienia błędów, których skutki mogą doprowadzić nawet do pożaru instalacji. Dlatego też zarówno dobór urządzenia pod względem tego jaką powinien mieć magazyn energii moc, jak i sam jego montaż najlepiej powierzyć wykwalifikowanym instalatorom.

Podsumowując, aby podłączyć magazyn energii do instalacji fotowoltaicznej, trzeba zastosować dodatkowy inwerter, który będzie z nim współpracował lub wymienić ten dotychczas używany na model hybrydowy obsługujący jednocześnie zarówno panele, jak i magazyn.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.67 (12 opinii)

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Jerzy

29 maj 2024

Bardzo dobre wyjaśnienie. Pytanie, czy komu zlecić wykonanie podłączeń, jeśli chce się zastosować akumulatory do magazynu energii dostarczone przez siebie? Zwykle monterzy wymagają, by to oni dostarczyli magazyn, co zwiększa koszty nieraz kilkukrotnie w stosunku do możliwości zakupu akumulatorów na własną rękę.

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić