Porównaj oferty

Kalkulator zużycia gazu

Kalkulator zużycia gazu to przydatne narzędzie, szczególnie dla osób, które mają problemy z ręcznym obliczeniem wydatków związanych ze zużyciem gazu w domu. Otrzymałeś fakturę od dostawcy, ale nie masz pewności, czy ostateczna kwota rachunku jest zgodna z rzeczywistym zużyciem? W takim razie musisz obliczyć zużycie gazu w domu. Kalkulator pomoże Ci szybko zrealizować to zadanie, a Ty zyskasz pewność, że obliczenia są w 100% poprawne.

Kalkulator zużycia gazu – jak działa to narzędzie online?

Internetowe narzędzie pozwala na sprawdzenie tego, jakie jest roczne zużycie gazu. Kalkulator jest w pełni darmowy dla każdego i dostępny z poziomu przeglądarki www. Dzięki temu praktycznie każdy może szybko dokładnie wyliczyć koszty związane ze zużyciem gazu w nieruchomości. Ciągłe podwyżki gazu powodują, że wiele osób zastanawia się nad tym, jakie taryfy gazu są najlepsze oraz jak ich zmiana wpływa na całkowite koszty zużycia gazu na fakturze. Zasada działania kalkulatora jest prosta:

  1. Podaj swoje miesięczne zużycie gazu na podstawie obserwacji licznika lub faktury.
  2. Określ swoją grupę taryfową – to kluczowe do obliczenia kosztów do zapłaty za gaz.
  3. Podaj adres zamieszkania celem sprawdzenia kosztów dystrybucji.

To podstawowe kwestie, jakie powinny zostać uwzględnione podczas obliczeń kosztów. Roczne zużycie gazu kalkulator obliczy bez najmniejszego problemu, ale tylko wtedy, kiedy podasz do jego wiadomości odpowiednie dane składowe. Zanim przystąpisz do obliczania kosztów zużycia gazu… zawsze sprawdź aktualne stawki, które zmieniają się obecnie w zatrważającym tempie. Z ciekawostek – PGNiG zmieniało stawki bazowe w 2021 roku aż trzy razy dla każdej grupy taryfowej.

Co wpływa na koszt zużycia gazu? Najistotniejsze kwestie

Dystrybutorzy gazu w Polsce mają różne stawki jeśli chodzi o koszty dostarczania gazu do odbiorców. W większości przypadków głównym czynnikiem wpływającym na całkowite koszty na fakturze jest typ taryfy, z jakiej aktualnie korzystasz. Im mniejsze zużycie deklarowane, tym niższe rachunki za gaz i na odwrót. Zwróć uwagę, że wpływ na wysokość faktury ma nie tylko Twoje realne zużycie gazu lub prognozy dostawcy, ale także:

  • koszt dystrybucji zmiennej – zależy od Twojego realnego zużycia i dotyczy infrastruktury gazownictwa,
  • koszt dystrybucji stałej – tutaj koszty związane są z miejscem zamieszkania (dla każdego regionu oraz dostawcy są inne),
  • koszt abonamentu – to stała stawka ustalana przez każdego dostawcę gazu w Polsce.

Wszystkie wyżej wymienione opłaty musisz zsumować, a otrzymany wynik to całkowite koszty, jakie dostawca powinien uwzględnić na fakturze rozliczeniowej. Pamiętaj, że do całościowego rachunku konieczne jest także doliczenie stałej stawki VAT.

Co wybrać? Kalkulator zużycia gazu czy samodzielne obliczenia?

Planujesz obliczyć roczne zużycie gazu? Kalkulator online będzie znacznie szybszą opcją, aniżeli ręczne wykonywanie obliczeń. Wykorzystując kalkulator zużycia gazu wyeliminujesz ryzyko powstania błędu obliczeniowego. Możesz więc realnie ocenić, jakie będą Twoje przyszłe rachunki za gaz, a także sprawdzić, czy dostawca poprawnie obliczył i wystawił dokument księgowy do opłacenia. Pamiętaj! Korzystanie z internetowego kalkulatora nic nie kosztuje, a przynosi wiele dobrego.