Porównaj oferty

Ostatnie lata to czas, w którym cena gazu ziemnego mocno wzrosła. W czasie kryzysu energetycznego gaz do domu był utrzymywany na akceptowalnym społecznie poziomie, dzięki wprowadzeniu sztywnych regulacji w taryfach. Obecnie od tych rozwiązań się odchodzi. Podobna sytuacja występuje w przemyśle. Gaz dla firmy to oczywiście wygodny sposób pozyskiwania energii cieplnej, ale narażony na gwałtowne zmiany cen. Aktualności jakie przedstawiamy w tej kategorii dotyczą tematyki związanej z lepszym wykorzystaniem, zarządzaniem i planowaniem zakupu gazu ziemnego. Tworząc kolejne wpisy skupiamy się na opisywaniu problemów, których rozwiązanie pozytywnie wpłynie na finalny koszt zakupu gazu ziemnego lub poprawi efektywność jego spalania.

19 sie 2019

Ile kosztuje 1kWh gazu ziemnego?

Coraz więcej polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw korzysta z gazu ziemnego. Jest to komfortowy sposób na ogrzanie swojego domu, miejsca pracy czy podgrzanie wody. Konsumpcja rośnie, ale inwestycja w możliwość zakupu gazu z kierunku innego niż wschód Europy powoduje, że ceny nie wzrastają.

Czytaj więcej
4 cze 2019

Cena gazu w 2019. Cena w PGNiG będzie wyższa?

Od kilku tygodni trwa dyskusja na temat ceny prądu 2019 roku. Tak jak pisaliśmy wcześniej na naszych stronach na temat energii elektrycznej, o ile w przypadku firm podwyżki cen prądu są nieuniknione i jedynym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy prądu, o tyle w przypadku gospodarstw domowych, to czy cena prądu 2019 roku pójdą w górę zależy w dużej mierze od decyzji politycznej. Identycznie sytuacja jest w przypadku gazu ziemnego.

Czytaj więcej
23 maj 2019

Jak zmienić sprzedawcę gazu po raz pierwszy. Krok po kroku

Tańszy gaz tuż przed rozpoczęciem okresu grzewczego? Dla wielu wciąż brzmi to niewiarygodnie. Od kilku lat mamy możliwość zmiany swojego sprzedawcy gazu, mimo to wciąż niewielu polaków zdecydowało się na taki krok.

Czytaj więcej
17 maj 2019

Jak obliczyć zużycie gazu w urządzeniach?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile gazu zużywają urządzenia w kuchni czy nasz kocioł gazowy. To błąd, bo różnice w poszczególnych modelach są bardzo duże.

Czytaj więcej
18 kwi 2019

Zużycie gazu do ogrzewania, podgrzewania wody i gotowania.

Wysokie rachunki za gaz ziemny występują nie tylko w sezonie zimowym, kiedy mamy włączone ogrzewanie. Źle dobrany kocioł gazowy do podgrzewania C.W.U. może również w znaczący sposób podnieść zużycie gazu, a co za tym idzie rachunki.

Czytaj więcej
3 kwi 2019

Ile kosztuje kWh gazu ziemnego?

Cena gazu ziemnego jest zależna od stawek nałożonych przez dwa podmioty – sprzedawcę i dystrybutora. Tego pierwszego możemy zmienić, drugi natomiast jest przyznawany z urzędu. Dlatego opłacalność ofert zależy głównie od sprzedawcy, ale także, w mniejszym stopniu od obszaru dystrybucji, w którym mieszkamy. Cena za kWh gazu może się różnić u sprzedawców, z czego to wynika? Ile kosztuje kWh gazu?

Czytaj więcej
1 kwi 2019

Czy zmiana sprzedawcy gazu się opłaca?

Urząd Regulacji Energetyki wydał ponad 200 koncesji na obrót paliwem gazowym w Polsce. Nie każda z firm mających odpowiednie pozwolenia zdecydowała się na prowadzenie sprzedaży. Mimo to dla nas - odbiorców oznacza to, że mamy spory wybór spośród firm zajmujących się sprzedażą gazu ziemnego. Czy zmiana sprzedawcy gazu niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
26 mar 2019

Zmiana sprzedawcy gazu. Czy warto?

Niewielu Polaków zdecydowało się do tej pory na zmianę sprzedawcy gazu. Spośród ponad 7 milionów odbiorców, zaledwie 250 tys. dokonało zmiany. Skąd biorą się tak słabe wyniki sprzedaży? Czy warto zainteresować się tym procesem? Jak on przebiega i jak nie pogubić się w formalnościach?

Czytaj więcej
14 mar 2019

Co powinna zawierać umowa na gaz?

Polacy powoli przekonują się do możliwości zmiany sprzedawcy gazu. Różnice w cenie przyciągają nowych klientów i zwiększają dzięki temu konkurencję na rynku. PGNiG wciąż dominuje w tym segmencie, jednak kto wie, czy za kilka lat to się nie zmieni. Przy podpisywaniu umowy trzeba wiedzieć co powinno się na niej znaleźć. Niezależnie czy podpisujemy ją z potentatem, czy mniejszym sprzedawcą gazu, w dokumentach muszą znaleźć się te same zapisy.

Czytaj więcej
14 mar 2019

Ile gazu potrzeba do ogrzania domu?

Ogrzewanie domu gazem ziemnym jest przez nas często wybierane. Czy gaz to najlepsze dostępne paliwo na rynku? Jak dobrze zaplanować ogrzewanie domu i zoptymalizować swoje wydatki? Polacy chętnie sięgają po możliwość zamontowania instalacji, która umożliwia korzystanie z gazu ziemnego. Rynek energetyczny rozwija się, a my jako konsumenci musimy wiedzieć o tym jak korzystać z jego dobrodziejstw.

Czytaj więcej
26 sty 2019

PGNiG podnosi ceny gazu ziemnego, ale rachunek za gaz bez zmian

W ostatnich miesiącach dużo mówiło się na temat cen prądu w Polsce. Mechanizm ich ustalania jest praktycznie identyczny jak  w przypadku gazu ziemnego. Na szczęście w przypadku gazu ziemnego jego ceny są bardziej stabilne i wzrost cen zakupu prądu przez sprzedawców gazu ziemnego można było zrekompensować obniżeniem opłat za dystrybucję gazu ziemnego.

Czytaj więcej
21 sty 2019

Jaki czujnik gazu wybrać?

Jeśli mamy w naszym miejscu zamieszkania kuchenkę gazową albo całą instalację gazową, warto pomyśleć o zakupie czujnika gazu. Odpowiedni czujnik może uratować nam życie, a taka inwestycja wcale nie jest bardzo droga. Jego zadaniem jest kontrola stężenia poziomu gazu ziemnego w powietrzu, gazu LPG, wodoru oraz amoniaku.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić