Jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego?
Gaz ziemny w głównej mierze składa się z metanu, jednak oprócz niego występować mogą w nim także inne gazy takie jak propan, butan, azot, a nawet hel czy argon. W związku z tym wyróżnić można kilka rodzajów gazu ziemnego, który jest dostarczany w naszym kraju dla odbiorców końcowych. Informacja o tym, jaki gaz dostarczany jest do budynku, jest natomiast niezwykle istotna przy instalacji urządzeń gazowych, dlatego też warto wiedzieć, jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego dostarczanego w danym regionie Polski.
Czytaj więcejTarcza antyinflacyjna i nowe prawo energetyczne, czyli ochrona Polaków przed kryzysem
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy obserwujemy bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego na światowych rynkach. W tym okresie ceny gazu tylko na europejskich giełdach wzrosły o ponad 500 procent! Te zmiany cen nie pozostają oczywiście bez wpływu na sytuację w Polsce, która musi się zmierzyć z rosnącymi rachunkami za błękitne paliwo. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki rządowym rozwiązaniom, takim jak tarcza antyinflacyjna i korzystne zmiany w prawie, wzrost rachunków dla gospodarstw domowych nie jest aż tak dotkliwy, jak wynikałoby to z giełdowych notowań gazu.
Czytaj więcejPomocna ekipa PGNiG - opinie
Sprzedawcy gazu i prądu ze względu na coraz większą konkurencję na rynku wciąż szukają nowych metod na przyciągnięcie klientów. Jedną z nich jest między innymi oferowanie dodatkowych usług w atrakcyjnych cenach obowiązujących w ramach podpisywanych z nimi umów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się także PGNiG, wprowadzając do swojej oferty dodatkową usługę pod nazwą Pomocna Ekipa. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać? Postanowiliśmy to sprawdzić!
Czytaj więcejJak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?
Ceny gazu rosną i nie ma wątpliwości, że sytuacja ta potrwa co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby płacić niższe rachunki za gaz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli Ty także szukasz sprzedawcy gazu, który pozwoli Ci oszczędzać na zakupie błękitnego paliwa, poznaj nasze porady dotyczące tego, jak go znaleźć.
Czytaj więcejSprzedaż gazu ziemnego
Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2019 roku liczba przyłączy gazowych wzrosła o 111 tysięcy sztuk, w porównaniu do roku poprzedniego. Z kolei średnie zużycie gazu na jednego odbiorcę wzrosło o 2%, przy jednoczesnym wzroście odbiorców na poziomie 1,9% i wynosi obecnie 5 280 kWh w miastach oraz 10 326 kWh na terenach wiejskich. Jak te zmiany wpływają na rynek gazu w Polsce oraz jego ceny? Czy wzrost liczby odbiorców gazu jest przyczyną zapowiadanych podwyżek? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Czytaj więcejJak oszczędzać gaz ziemny?
Zapotrzebowanie na gaz z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie, jego ceny również rosną, obciążając, podobnie jak rachunki za prąd, coraz bardziej domowe budżety. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie gazu. I o ile większość z nich pozowała przynieść niewielkie efekty, jak chociażby uszczelnianie okien, oszczędne gotowanie czy korzystanie z krótkich kąpieli w przypadku posiadania gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody, o tyle istnieje kilka sposobów na oszczędzanie gazu, które są bardziej skuteczne.
Czytaj więcejJak wybrać najlepszego dostawcę gazu ziemnego dla firmy?
Na korzystanie z gazu ziemnego decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Jednak wybór odpowiedniego sprzedawcy gazu może być dla klienta biznesowego nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać sprzedawcę gazu, który spełni w największym stopniu nasze biznesowe oczekiwania? Podpowiadamy.
Czytaj więcejGwarancja ceny w umowie na prąd i gaz
Zmiana ceny prądu lub gazu w trakcie obowiązywania umowy jest możliwa. Wszystko zależy od oferty z jakiej skorzystaliśmy. Dziś wyjaśniamy, kiedy sprzedawca może nam naliczyć inną stawkę za 1 kWh niż ta, która wynika z umowy jaką zawarliśmy.
Czytaj więcejGaz ziemny w PGNiG w nowym roku będzie tańszy, ale nie najtańszy
Nowy rok okazał się łaskawy dla odbiorców gazu ziemnego. Wszystko ze względu na decyzje obniżającą cenę 1 kWh błękitnego paliwa. Będzie taniej, ale jak się okazuje obniżka cen nie jest proporcjonalna do obniżek cen obserwowanych na Towarowej Giełdzie Energii. Taka sytuacja powoduje, że chodź nasze rachunki będą delikatnie niższe to i tak na rynku nie zabraknie bardziej atrakcyjnych ofert. Gaz dla biznesu pozostaje bez zmian.
Czytaj więcejTaryfa rezerwowa gazu. Kim jest awaryjny sprzedawca gazu?
Osoby i firmy, które zmieniły sprzedawcę gazu ziemnego nie muszą obawiać się o ciągłość dostaw błękitnego paliwa do sowich domów czy też firm nawet jeśli nasz nowy sprzedawca gazu przestanie świadczyć usługi w skutek np. problemów finansowych. Z perspektywy ostatnich 7 lat czyli od początku działania wolnego rynku gazu ziemnego taka sytuacja wydarzyła się tylko raz. Dziś wyjaśniamy co w takiej sytuacji należy zrobić.
Czytaj więcejIle kosztuje 1kWh gazu ziemnego?
Coraz więcej polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw korzysta z gazu ziemnego. Jest to komfortowy sposób na ogrzanie swojego domu, miejsca pracy czy podgrzanie wody. Konsumpcja rośnie, ale inwestycja w możliwość zakupu gazu z kierunku innego niż wschód Europy powoduje, że ceny nie wzrastają.
Czytaj więcejCena gazu w 2019. Cena w PGNiG będzie wyższa?
Od kilku tygodni trwa dyskusja na temat ceny prądu 2019 roku. Tak jak pisaliśmy wcześniej na naszych stronach na temat energii elektrycznej, o ile w przypadku firm podwyżki cen prądu są nieuniknione i jedynym rozwiązaniem jest zmiana sprzedawcy prądu, o tyle w przypadku gospodarstw domowych, to czy cena prądu 2019 roku pójdą w górę zależy w dużej mierze od decyzji politycznej. Identycznie sytuacja jest w przypadku gazu ziemnego.
Czytaj więcej