Porównaj oferty

Ostatnie lata to czas, w którym cena gazu ziemnego mocno wzrosła. W czasie kryzysu energetycznego gaz do domu był utrzymywany na akceptowalnym społecznie poziomie, dzięki wprowadzeniu sztywnych regulacji w taryfach. Obecnie od tych rozwiązań się odchodzi. Podobna sytuacja występuje w przemyśle. Gaz dla firmy to oczywiście wygodny sposób pozyskiwania energii cieplnej, ale narażony na gwałtowne zmiany cen. Aktualności jakie przedstawiamy w tej kategorii dotyczą tematyki związanej z lepszym wykorzystaniem, zarządzaniem i planowaniem zakupu gazu ziemnego. Tworząc kolejne wpisy skupiamy się na opisywaniu problemów, których rozwiązanie pozytywnie wpłynie na finalny koszt zakupu gazu ziemnego lub poprawi efektywność jego spalania.

16 maj 2022

Gaz ziemny czy propan - co się bardziej opłaca?

Ogrzewanie domu gazem wbrew pozorom ma wielu zwolenników. Rozwiązanie to jest bowiem wygodne dla jego użytkowników oraz przyjazne dla środowiska w porównaniu z klasycznymi kotłami na paliwa stałe. Ponadto jest ono także tańsze od ogrzewania za pomocą energii elektrycznej. Osoby planujące montaż ogrzewania gazowego w swoim domu mają natomiast do wyboru dwie opcje, jeśli chodzi o rodzaj gazu. Jest nim gaz ziemny oraz gaz płynny LPG, który z nich jest wobec tego lepszy?

Czytaj więcej
21 mar 2022

Kuchenka gazowa czy indukcyjna — co wybrać?

Kuchenki to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Jeszcze do niedawna występowały one wyłącznie w wariancie gazowych, od kilku lat na coraz większej popularności zyskują jednak kuchenki indukcyjne. W związku z tym, które rozwiązanie jest lepsze zarówno pod względem użytkowania, jak i kosztów związanych z jego eksploatacją? Postanowiliśmy to sprawdzić, prezentując wady i zalety kuchenki gazowej oraz indukcyjnej, a także to ile kosztuje gotowanie na każdej z nich.

Czytaj więcej
24 lut 2022

Jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego?

Gaz ziemny w głównej mierze składa się z metanu, jednak oprócz niego występować mogą w nim także inne gazy takie jak propan, butan, azot, a nawet hel czy argon. W związku z tym wyróżnić można kilka rodzajów gazu ziemnego, który jest dostarczany w naszym kraju dla odbiorców końcowych. Informacja o tym, jaki gaz dostarczany jest do budynku, jest natomiast niezwykle istotna przy instalacji urządzeń gazowych, dlatego też warto wiedzieć, jak sprawdzić rodzaj gazu ziemnego dostarczanego w danym regionie Polski.

Czytaj więcej
22 gru 2021

Tarcza antyinflacyjna i nowe prawo energetyczne, czyli ochrona Polaków przed kryzysem

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy obserwujemy bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego na światowych rynkach. W tym okresie ceny gazu tylko na europejskich giełdach wzrosły o ponad 500 procent! Te zmiany cen nie pozostają oczywiście bez wpływu na sytuację w Polsce, która musi się zmierzyć z rosnącymi rachunkami za błękitne paliwo. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki rządowym rozwiązaniom, takim jak tarcza antyinflacyjna i korzystne zmiany w prawie, wzrost rachunków dla gospodarstw domowych nie jest aż tak dotkliwy, jak wynikałoby to z giełdowych notowań gazu.

Czytaj więcej
4 lis 2021

Pomocna ekipa PGNiG - opinie

Sprzedawcy gazu i prądu ze względu na coraz większą konkurencję na rynku wciąż szukają nowych metod na przyciągnięcie klientów. Jedną z nich jest między innymi oferowanie dodatkowych usług w atrakcyjnych cenach obowiązujących w ramach podpisywanych z nimi umów. Na takie rozwiązanie zdecydowało się także PGNiG, wprowadzając do swojej oferty dodatkową usługę pod nazwą Pomocna Ekipa. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czytaj więcej
25 paź 2021

Jak wybrać najlepszego sprzedawcę gazu?

Ceny gazu rosną i nie ma wątpliwości, że sytuacja ta potrwa co najmniej do końca pierwszego kwartału 2022 roku. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób szuka sposobu na to, aby płacić niższe rachunki za gaz w swoim gospodarstwie domowym. Jeśli Ty także szukasz sprzedawcy gazu, który pozwoli Ci oszczędzać na zakupie błękitnego paliwa, poznaj nasze porady dotyczące tego, jak go znaleźć.

Czytaj więcej
4 paź 2021

Sprzedaż gazu ziemnego

Według danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2019 roku liczba przyłączy gazowych wzrosła o 111 tysięcy sztuk, w porównaniu do roku poprzedniego. Z kolei średnie zużycie gazu na jednego odbiorcę wzrosło o 2%, przy jednoczesnym wzroście odbiorców na poziomie 1,9% i wynosi obecnie 5 280 kWh w miastach oraz 10 326 kWh na terenach wiejskich. Jak te zmiany wpływają na rynek gazu w Polsce oraz jego ceny? Czy wzrost liczby odbiorców gazu jest przyczyną zapowiadanych podwyżek? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
5 sie 2021

Jak oszczędzać gaz ziemny?

Zapotrzebowanie na gaz z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie, jego ceny również rosną, obciążając, podobnie jak rachunki za prąd, coraz bardziej domowe budżety. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie gazu. I o ile większość z nich pozowała przynieść niewielkie efekty, jak chociażby uszczelnianie okien, oszczędne gotowanie czy korzystanie z krótkich kąpieli w przypadku posiadania gazowych podgrzewaczy do ciepłej wody, o tyle istnieje kilka sposobów na oszczędzanie gazu, które są bardziej skuteczne.

Czytaj więcej
14 paź 2020

Jak wybrać najlepszego dostawcę gazu ziemnego dla firmy?

Na korzystanie z gazu ziemnego decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw. Jednak wybór odpowiedniego sprzedawcy gazu może być dla klienta biznesowego nie lada wyzwaniem. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać sprzedawcę gazu, który spełni w największym stopniu nasze biznesowe oczekiwania? Podpowiadamy.

Czytaj więcej
31 lip 2020

Gwarancja ceny w umowie na prąd i gaz

Zmiana ceny prądu lub gazu w trakcie obowiązywania umowy jest możliwa. Wszystko zależy od oferty z jakiej skorzystaliśmy. Dziś wyjaśniamy, kiedy sprzedawca może nam naliczyć inną stawkę za 1 kWh niż ta, która wynika z umowy jaką zawarliśmy.

Czytaj więcej
8 lut 2020

Gaz ziemny w PGNiG w nowym roku będzie tańszy, ale nie najtańszy

Nowy rok okazał się łaskawy dla odbiorców gazu ziemnego. Wszystko ze względu na decyzje obniżającą cenę 1 kWh błękitnego paliwa. Będzie taniej, ale jak się okazuje obniżka cen nie jest proporcjonalna do obniżek cen obserwowanych na Towarowej Giełdzie Energii. Taka sytuacja powoduje, że chodź nasze rachunki będą delikatnie niższe to i tak na rynku nie zabraknie bardziej atrakcyjnych ofert. Gaz dla biznesu pozostaje bez zmian.

Czytaj więcej
30 lis 2019

Taryfa rezerwowa gazu. Kim jest awaryjny sprzedawca gazu?

Osoby i firmy, które zmieniły sprzedawcę gazu ziemnego nie muszą obawiać się o ciągłość dostaw błękitnego paliwa do sowich domów czy też firm nawet jeśli nasz nowy sprzedawca gazu przestanie świadczyć usługi w skutek np. problemów finansowych. Z perspektywy ostatnich 7 lat czyli od początku działania wolnego rynku gazu ziemnego taka sytuacja wydarzyła się tylko raz. Dziś wyjaśniamy co w takiej sytuacji należy zrobić.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić