Z tego artykułu dowiesz się
Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że coraz częściej montowane są one już nie tylko na dachach budynków, ale także w innych miejscach gwarantujących duży uzysk energii produkowanej ze słońca. Jednym z tego typu rozwiązań są nowoczesne wiaty fotowoltaiczne, które oferowane są przez coraz więcej firm instalatorskich.
Jak powstał nasz ranking carportów?
Ranking carportów fotowoltaicznych agreguje w jednym miejscu wszystkie firmy w Polsce, które oferują sprzedaż i montaż tego rozwiązania. Jest on niezależnym zestawieniem, które powstało na bazie danych udostępnianych przez instalatorów przeanalizowanych pod kątem atrakcyjności oferty, na jaką się składają. Pod uwagę brane były między innymi takie elementy jak doświadczenie firm oferujących wiaty fotowoltaiczne, jakość urządzeń składających się na instalację fotowoltaiczną, a także czas realizacji prac. Dzięki temu ranking wiat fotowoltaicznych pozwala z łatwością i w szybki sposób wybrać odpowiednią firmę instalacyjną, która zajmie się montażem tego rozwiązania.
Czym są carporty fotowoltaiczne?
Carporty fotowoltaiczne to konstrukcje, które są klasycznymi wiatami samochodowymi wyposażonymi dodatkowo w panele fotowoltaiczne pełniące jednocześnie funkcję zadaszenia oraz instalacji produkującej energię elektryczną ze słońca. Najczęściej wykonywane są one ze stali lub aluminium, czyli materiałów zapewniających stabilne podparcie dla instalacji fotowoltaicznej.
Moc zainstalowanych paneli PV na dachu wiaty fotowoltaicznej zależna jest od tego, czy jest ona modelem jedno, czy dwustanowiskowym. W pierwszym przypadku wynosi ona najczęściej około 3 kW, natomiast w drugim około 6,5 kW. Wielkość wiaty fotowoltaicznej uzależnia bowiem ilość zastosowanych w tej konstrukcji modułów. Optymalną produkcję energii elektrycznej ze słońca zapewnia z kolei właściwy kąt nachylenia zadaszenia carportu, który zwiększa wydajność instalacji fotowoltaicznej.
Dla kogo carport fotowoltaiczny?
Wiata fotowoltaiczna to rozwiązanie, które idealnie sprawdza się przede wszystkim w przypadku kiedy nie ma możliwości zamontowania instalacji PV na dachu budynku ze względu na jego nietypowy kształt lub brak dostatecznej ilości miejsca. Dodatkowo polecane jest ono również dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych. Instalacja fotowoltaiczna zastosowana w raportach zapewnia bowiem dostateczną ilość energii, pozwalającą na ładowania elektryków bez ponoszenia kosztów związanych ze zużyciem prądu.
Ponadto rozwiązanie to gwarantuje także:
- możliwość wykorzystania wolnej przestrzeni do produkcji energii elektrycznej z OZE,
- zapewnienie dodatkowej funkcjonalności klasycznemu zadaszeniu samochodowemu.
Czy wiata fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?
Wiaty fotowoltaiczne to konstrukcje, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę przed ich montażem, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35m2, czyli niemal zawsze. Oznacza to więc, że mogą być ono swobodnie montowane na działkach wokół domów. W przypadku carportów o mocy powyżej 6,5 kW należy jedynie pamiętać o konieczności zgłoszenia rozpoczęcia eksploatacji instalacji fotowoltaicznej do miejscowej jednostki Państwowej Straży Pożarnej.
Na co zwrócić uwagę wybierając carporty fotowoltaiczne?
Wiata fotowoltaiczna to rozwiązanie, które zapewnia zarówno ochronę dla samochodu, jak i produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. Dzięki temu inwestycja w nią zwraca się bardzo szybko. Wybierając carport należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, od których zależy nie tylko jego cena, ale także jakość i funkcjonalność. Zalicza się do nich wobec tego:
- całkowitą moc, jaką posiadają panele fotowoltaiczne zastosowane w konstrukcji,
- wielkość konstrukcji, która powinna być dopasowana zarówno do ilości dostępnego na działce miejsca, jak i pojazdu, który ma być parkowany pod wiatą,
- materiał, z jakiego wykonana jest wiata,
- jakość modułów fotowoltaicznych oraz innych elementów instalacji PV,
- gwarancja przyznawana przez wykonawcę carportu fotowoltaicznego.