Fotowoltaika podlaskie
Montaż paneli słonecznych na dachach domów jednorodzinnych oraz firm to niezwykle opłacalna inwestycja w podlaskim! Nasłonecznienie w tym regionie zaliczane jest bowiem do jednego z największych w naszym kraju, oznacza to więc, że panele słoneczne na jednym metrze kwadratowym są w stanie w tym rejonie wyprodukować nawet 1100 kWh. W związku z tym fotowoltaika Podlasie pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd jej użytkowników oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza w tym niezwykle zielonym regionie.
Także to, ile kosztuje fotowoltaika w podlaskim, sprawia, że obecnie specjaliści z tej branży wskazują, iż jest to najlepszy czas na jej zastosowanie. W 2020 roku każdy 1 kWp instalacji kosztuje bowiem zaledwie od 4 do 6 tysięcy złotych, wobec tego całkowity koszt instalacji dla domu jednorodzinnego o mocy 5 kWp wynosić będzie od 20 do 30 tysięcy złotych, przy czym należy pamiętać, że mieszkańcy Podlasia decydujący się na montaż paneli słonecznych mogą także liczyć na wsparcie finansowe ze strony Państwa o czym piszemy poniżej.
Fotowoltaika- podlaskie firmy, jak wybrać najlepszą?
Popularność rozwiązania jakim jest fotowoltaika w województwie podlaskim, sprawia, że nie brakuje także w nim firm oferujących montaż paneli słonecznych. Jak wobec tego znaleźć te najlepsze, które nie tylko oferują dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego rozwiązanie, a także zajmą się wszelkiego rodzaju formalnościami oraz montażem i serwisem paneli słonecznych? Najlepsze oferujące rozwiązanie jakim jest fotowoltaika, podlaskie firmy zlokalizowane są w stolicy tego województwa, czyli Białymstoku. Oprócz tego godnych zaufania instalatorów można także znaleźć w Suwałkach, Ełku i Augustowie.
Wybór certyfikowanej firmy montującej fotowoltaikę jest bowiem o tyle ważny, iż pozwala skorzystać z licznych dofinansowań i dotacji oferowanych przez Państwo, a także pożyczek i kredytów na preferencyjnych warunkach, które można znaleźć w wielu bankach.
Fotowoltaika dofinansowanie podlaskie - aktualne oferty
Instalacja fotowoltaiczna pomimo tego, że pozwala realnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, a inwestycja w nią zwraca się w przeciągu pierwszych 10 lat jej użytkowania, wymaga jednak poniesienia sporych nakładów finansowych. Na szczęście dla osób, które chcą zastosować w swoich domach i firmach rozwiązanie jakim jest fotowoltaika, dofinansowanie podlaskie, pozwala znacznie obniżyć ten koszt. Mieszkańcy Podlasia mogą bowiem skorzystać między innymi z:
- programu Mój prąd, dofinansowującego do 5000 złotych na zakup i montaż paneli słonecznych,
- programu Czyste Powietrze, umożliwiającego uzyskać nawet do 15 000 złotych dofinansowania w podlaskim na fotowoltaikę,
- programu Energia Plus skierowanego do przedsiębiorców, pozwalające uzyskać dotacje i pożyczki nawet do 85 % kosztów inwestycji.
Oprócz tego od 1 stycznia 2019 roku osoby fizyczne mogą także odliczyć wydatki związane z przeprowadzeniem termomodernizacji, do której zaliczana jest także instalacja fotowoltaiczna, od podatku dochodowego.
Aktualne informacje na temat dotacji, pożyczek oraz ulg dotyczących fotowoltaiki na Podlasiu można także znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Białymstoku, a także na stronach Urzędów Miast i Gmin, właściwych dla miejsca zamieszkania zainteresowanych osób.
Wszystko to w połączeniu z niezależnością energetyczną, ochroną środowiska, a także bezpieczeństwem użytkowania jakie gwarantuje fotowoltaika, sprawia, że jest ona niezwykle opłacalnym rozwiązaniem dla mieszkańców Podlasia. Zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym.
Znajdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w swoim województwie.
Najwięcej prądu na obszarach wiejskich zużywają mieszkańcy województwa podlaskiego
Ciekawe zestawienie przygotował GUS. Pokazuje ono ile kWh prądu zużywa statystyczny mieszkaniec każdego z województw w Polsce z podziałem na obszary miejskie oraz wiejskie. Mieszkańcy Podlasia z miast są w ogonie tego zestawienia, a mieszkańcy wsi w nim zwyciężają! Szczegóły poniżej:
- Obszary wiejskie 640 kWh
- Obszary miejskie 1 020 kWh
Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć skąd aż tak duża dysproporcja. Z pewnością czynnikami, które powodują, że zużycie energii na wsiach jest większe to brak energooszczędnego sprzętu RTV oraz AGD, stare oświetlenie, a także posiadanie budynków gospodarczych. To wszystko powoduje, że mieszkańcy tego wschodniego regionu wiodą prym w tym zestawieniu.
Całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi obecnie w tym województwie ok. 5 TWh. To najniższe potrzeby spośród wszystkich województw. Ma to związek przede wszystkim z brakiem rozwiniętego przemysłu w tamtym regionie. Pamiętajmy, że odbiorcy indywidualni zużywają tylko ok. 25% energii dostarczanej w Polsce.
Małe zużycie i słabo rozwinięta sieć gazowa na Podlasiu
Na przeciwnym biegunie jest zużycie gazu ziemnego przypadające na jednego mieszkańca. Zarówno mieszkańcy wsi jak i miast należą do osób zużywających najmniej gazu ziemnego. Jest to aż 3 krotnie mniej niż osoby mieszkające w województwie mazowieckim! Tutaj przyczyny tego stanu rzeczy należy szukać w braku infrastruktury gazowej. Przypomnijmy, że średnio w Polsce na każde 100 km2 przypada ok. 275 km gazociągów. Na Podlasiu wynik ten oscyluje wokół 100 km, a więc jest również praktycznie 3 razy mniejszych od średniej krajowej. Naszym zdaniem w najbliższych latach nic się na tym obszarze nie zmieni. Mała gęstość zaludnienia, dużo obszarów chronionych powoduje, że inwestycja w rozbudowę sieci gazowej w tamtym rejonie jest bardzo trudna. Nie są na chwilę obecną znane także jakiekolwiek plany, które mogą świadczyć o zmianie tendencji w tamtym rejonie.
Mało energii z OZE w regionie
Tylko niecałe 300 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii mamy na Podlasiu. Region nie jest także bogaty w inne źródła energii – co jest akurat jego zaletą, stąd też przesył odbywa się z innych części Polski. Czy w najbliższym czasie to się zmieni? Naszym zdaniem będzie o to trudno. Możemy liczyć wprawdzie na rozwój instalacji fotowoltaicznych w regionie. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja musi zostać sfinansowana, a poziom zarobków na Podlasiu w odniesieniu do innych regionów Polski jest niski. Ustawa tzw. antywiatrakowa jest obecnie dużym utrudnieniem dla inwestorów chcących budować farmy wiatrowe. Nadzieję można pokładać w biogazowniach – najbliższe miesiące pokażą, czy rosnące ceny prądu zmobilizują inwestorów do budowy tego typu obiektów.