Najlepsza oferta zakupu
fotowoltaiki gazu prądu mazowieckie

Fotowoltaika Mazowieckie

Na terenie województwa mazowieckiego działa już ponad tysiąc firm, zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych. Część z nich to firmy świadczące swoje usługi na terenie całej Polski, inne to firmy o profilu lokalnym. Większość oferuje instalacje dla gospodarstw domowych, ale w województwie mazowieckim nie brakuje także firm, zajmujących się fotowoltaiką dla firm.

Dlaczego inwestycje w fotowoltaikę na Mazowszu są tak istotne? To województwo generuje bardzo duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Podczas letnich upałów padały rekordowe wyniki zużycia prądu, sięgające chwilowo ponad 24 tysięcy MW. W województwie, w którym znajduje się stolica Polski i w związku z tym panuje duże zaludnienie, odnawialne źródła energii stają się jedną z najważniejszych inwestycji. Panele słoneczne montuje jednak nie tylko Warszawa, ale i liczne, okoliczne miejscowości.

Fotowoltaika w mazowieckim – firmy – czym się kierować?

Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdują się w dogodnej sytuacji, jeżeli chodzi o możliwość wyboru firm zajmujących się fotowoltaiką. Bardzo wiele firm z całego kraju deklaruje swoją gotowość do obsługiwania klientów w Warszawie i okolicach. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na pewne kwestie, aby uniknąć wyboru niewłaściwej oferty. Przede wszystkim warto porównać oferty proponowane przez kilka firm, posłuchać uwag handlowców, których zadaniem jest m.in. doradztwo w zakresie tego, w którym miejscu powinniśmy umieścić panele słoneczne, by instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej wydajna. Warto także zapoznać się z technologią proponowaną przez konkretne firmy. Obecnie oferty fotowoltaiki na Mazowszu jak i w innych regionach kraju koncentrują się na proponowaniu klientom paneli polikrystalicznych, które ze sprawnością na poziomie do ok. 16% traktowane są jako dobra, budżetowa opcja. Ich sprawność wiąże się jednak często z koniecznością montażu większej liczby paneli niż w droższej technologii, co może być problemem, jeżeli na posesji nie ma zbyt dużo miejsca. Droższe panele monokrystaliczne posiadają najwyższy poziom sprawności z obecnie powszechnie dostępnych technologii. Sięga ona nawet ok. 22% (w zależności od konkretnego modelu). Panele te są droższe, ale ze względu na wydajność oraz konieczność montowania mniejszej liczby paneli dla uzyskania tej samej mocy, okazują się często najatrakcyjniejszą opcją dla inwestorów. Przykładowo, fotowoltaika dla firm opiera się już niemal w 100% właśnie na panelach monokrystalicznych.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej warto sprawdzić opinie nie tylko na temat samych paneli, ale i innych elementów instalacji. Warto zweryfikować jakiej marki inwerter (inaczej falownik) proponuje konkretna firma, czy jest on jedno czy trójfazowy (ma to znaczenie w przypadku chęci rozbudowy instalacji w przyszłości) oraz czy cieszy się on dobrą opinią na rynku. Podejmując decyzję o wyborze konkretnej oferty należy także koniecznie zwrócić uwagę na zabezpieczenie gwarancyjne. Niektóre firmy oferujące instalacje fotowoltaiczne w województwie mazowieckim, realizują jedynie gwarancję producenta na konkretne podzespoły, będące elementami instalacji, inne obejmują ubezpieczeniem całą instalację, zapewniając ochronę nawet na 25 lat. Ma to duże znaczenie dla szacowanego zwrotu z inwestycji. Jakakolwiek awaria po zakończeniu okresu gwarancyjnego może znacznie wydłużyć czas zwrotu nakładów wyłożonych na zakup fotowoltaiki. Z powyższą kwestią związany jest także kolejny dylemat inwestora. Wybierając oferty firm posiadających najlepsze opinie z pewnością będziemy zadowoleni z serwisu i jakości pracy instalacji, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wybór instalacji z najwyższej półki. W większości przypadków będzie to się jednak wiązało z koniecznością wyłożenia dużej sumy pieniędzy, co oznacza stosunkowo długi czas zwrotu inwestycji. Wielu inwestorów, zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych, decyduje się na wybór opcji pośredniej – tak, aby potencjalny czas zwrotu nie przekroczył 8-10 lat.

Sprawdź jaka firma fotowoltaiczna jest najlepsza w większych miastach regionu

Fotowoltaika – opinie o firmach w mazowieckim

W dzisiejszych czasach jakość pracy każdej firmy może zostać szybko zweryfikowana dzięki sprawnie działającym systemom ocen w Internecie. Nie inaczej jest w przypadku firm zajmujących się montażem paneli słonecznych. Opinie Klientów są bardzo istotne dla większości osób zastanawiających się nad montażem fotowoltaiki, a tym samym analizujących poszczególne oferty. Na stronie optimalenergy.pl w zakładce poświęconej tematowi „fotowoltaika firmy Mazowieckie” znajdziesz opinie o firmach z tego regionu. Przy każdej firmie nasi użytkownicy mają również możliwość dodać swoją wypowiedź, kiedy już zdecydują się skorzystać z oferty jednej z firm z województwa mazowieckiego, wprowadzonych do naszej bazy.

Dotacje na fotowoltaikę w województwie mazowieckim

Przed podpisaniem umowy na zakup instalacji fotowoltaicznej warto dowiedzieć się, czy na danym terenie działają ogólnopolskie lub lokalne programy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Gospodarstwa domowe mogą liczyć na skorzystanie z ministerialnego programu „Mój prąd”, dzięki któremu w latach 2019-2020 można było otrzymać dofinansowanie w wysokości 50% wydatków poniesionych na zakup i montaż paneli, przy czym maksymalnie było to 5 tys. zł. Dostępne są jednak także inne rządowe programy, takie jak „Czyste powietrze”. W tym programie premiowana jest wymiana starych i szkodliwych dla środowiska instalacji grzewczych na nowe, bardziej ekologiczne. Otrzymać można nawet 8 tys. zł. W województwie mazowieckim na dofinansowanie do fotowoltaiki mogą liczyć także firmy. „Energia Plus” to program dofinansowujący małe i średnie przedsiębiorstwa montujące fotowoltaikę. Można otrzymać z niego środki na pokrycie nawet 85% wartości inwestycji, przy czym górną granicą wielkości instalacji fotowoltaicznej montowanej przez firmę jest 500 kWp.

Dodatkowe programy wsparcia w zakresie źródeł odnawialnych oferują samorządy. Jest to kwestia zróżnicowana lokalnie, dlatego przed decyzją o montażu paneli słonecznych w województwie mazowieckim, warto sprawdzić stronę internetową lub zadzwonić do magistratu z pytaniem o gminny czy powiatowy program dotacji do fotowoltaiki. Warto sprawdzić także, czy na danym terenie możemy ubiegać się o środki z dotacji przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oczywiście w przypadku programów lokalnych, do otrzymania dotacji konieczne może okazać się spełnienie odpowiednich, indywidualnie wyznaczanych warunków.

Znajdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w swoim województwie.

Dystrybucja, sprzedaż i zużycie prądu w województwie mazowieckim

Struktura dystrybucji prądu w tym województwie jest bardzo ciekawa. Warszawa jako jedyny obszar w Polsce jest obsługiwana przez firmę Innogy Stoen Operator, w zdecydowanej większości pozostała część województwa to klienci firmy PGE. Dlaczego piszemy o tej różnicy? Ponieważ rzutuje ona na ceny prądu jakie płacą mieszkańcy Warszawy (wyższe), a jakie oferowane są w taryfach przez firmę PGE w pozostałej części województwa.

W przypadku zużycia energii elektrycznej mamy sytuację, w której Mazowsze jest liderem zużycia energii elektrycznej w przeliczeniu na jedną osobę w ciągu roku. Mieszkańcy miast i wsi zużywają średnio ponad 900 kWh prądu. Dla porównania mieszkańcy Podkarpacia zużywają tylko ok. 600 kWh, czyli o 1/3 mniej!

Rekordowe zapotrzebowanie na gaz ziemny na Mazowszu

Dlaczego akurat to województwo zużywa prawie 20% całkowitego zapotrzebowania na gaz ziemny? Główny powód to dostarczanie błękitnego paliwa do elektrowni, które dysponują dużymi blokami gazowymi i znajdują się na terenie tego właśnie województwa, chodzi przede wszystkim o Elektrownie gazowe w Płocku oraz Warszawie. Kolejne powody to:

  • Bardzo dobrze rozbudowana sieć dystrybucji gazu i duża liczba klientów korzystających z przyłączenia do sieci
  • Najwyższe w Polsce średnie zużycie gazu ziemnego przypadające na 1 mieszkańca podłączonego do sieci gazowej w ciągu roku, które dla miast przekracza 2000 kWh

Jeśli dodamy do powyższych argumentów także przemysł, który nie tylko do ogrzewania powierzchni biurowych, ale także do procesów technologicznych wykorzystuje gaz, mamy odpowiedź na pytanie skąd tak duże zapotrzebowanie występuje na Mazowszu.

Aktualne wiadomości z rynku energii:

Rynek energii – wspólny dla całej Europy
Rynek energii – wspólny dla całej Europy
Unia Europejska od lat pracuje na ujednoliceniem rynku energii w całej Europie i w końcu zrobiła pierwszy krok w kierunku jednolitego rynku energii, wprowadzając zharmonizowany system obrotu elektrycznością w 15 krajach oraz tworząc najważniejszy system IT. Wspólny system rynkowy oraz bezpieczeństwo energetyczne UE to zadania powołanej na ten cel specjalnej organizacji ENTSO-E.
Prąd i gaz w pakiecie
Prąd i gaz w pakiecie
Jak informuje portal wnp.pl 74 proc. firm badanych przez ABC Rynek i Opinia na zlecenie PKP Energetyka chciałoby otrzymywać energię i gaz od jednego sprzedawcy, 46 proc. planuje zmianę sprzedawcy energii, a 36 proc. respondentów rozważa zmianę sprzedawcy gazu.
Roczne zużycie energii elektrycznej w domu
Roczne zużycie energii elektrycznej w domu
Roczne zużycie energii elektrycznej w domu zależy od tego ilu jest mieszkańców, jakie urządzenia elektryczne posiadamy oraz ile czasu korzystamy z tych urządzeń i z jaką częstotliwością.
Czy cena energii może być niższa? Sprawdź to w naszym narzędziu
Czy cena energii może być niższa? Sprawdź to w naszym narzędziu
Ceny prądu porównywarka cen energii elektrycznej - takie hasło w wyszukiwarce Google często wpisują osoby, chcące zmienić sprzedawcę prądu i obniżyć swoje rachunki za prąd. Czy korzystanie z porównywarek cen prądu daje gwarancję znalezienia faktycznie najlepszej oferty na rynku?