Fotowoltaika zachodniopomorskie
Fotowoltaika zachodniopomorskie w ostatnich latach zaczęła być coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w tym regionie. Wszystko za sprawą tego, że pozwala ona wygenerować nieosiągalne w przypadku umów z klasycznymi dostawcami prądu oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.
W związku z tym fotowoltaika w Zachodniopomorskim montowana jest zarówno na budynkach prywatnych jak i firmowych, a jej użytkownicy zyskują dzięki temu niezależność energetyczną i nie muszą się już przejmować ciągłymi podwyżkami opłat za prąd. Dzięki temu fotowoltaika wielkopolska opinie jakie posiada, wypowiadane są wyłącznie w pozytywnym tonie. Co więcej, wbrew temu co mogłoby się wydawać, fotowoltaika nie jest droga, wymaga jedynie dużych nakładów finansowych na etapie jej montażu, chociaż i w tym przypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z licznych dotacji, dofinansowań czy też preferencyjnych warunków kredytowania tej inwestycji.
Znajdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w swoim województwie.
Fotowoltaika, firmy zachodniopomorskie oferujące montaż paneli słonecznych
Osoby chcące zamontować panele słoneczne na swoich dachach lub gruntach w Wielkopolsce mają możliwość wyboru wielu firm, które są w stanie to dla nich wykonać.
Pomimo tego, że rozwiązanie jakim jest fotowoltaika, firmy zachodniopomorskie najczęściej oferują w największych miastach regionu takich jak Szczecin, Koszalin, Wałcz czy Szczecinek, nie ma także problemu z tym, aby wykonały one montaż nawet w najmniejszych miejscowościach tego województwa. Wybierając firmę montującą panele słoneczne, warto jednak zwrócić uwagę na zakres jej usług. Najlepiej, aby oferowana ona:
- audyt energetyczny,
- projekt instalacji fotowoltaicznej,
- montaż paneli,
- późniejszą obsługę instalacji,
- a także przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, niezbędnej w Urzedzie Energetyki oraz do uzyskania dofinansowania.
Gwarancją tych wszystkich usług w jednej cenie jest więc wybór wyłącznie certyfikowanego instalatora fotowoltaiki.
Z jaką firmą najlepiej podjąć współpracę w dużym mieście? Sprawdź nasze rekomandacje:
Cena instalacji fotowoltaicznej zależna jest natomiast zawsze od jej mocy, która powinna zapewniać odpowiednią ilość prądu, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników. Dlatego też najlepiej po wycenę montażu fotowoltaiki w Zachodniopomorskiem udać się do wybranej firmy, która zaproponuje najkorzystniejsze zarówno cenowo, jak i energetycznie rozwiązanie.
Tania fotowoltaika- dotacje zachodniopomorskie
Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego mogą korzystać z wielu atrakcyjnych opcji dofinansowania montażu paneli fotowoltaicznych. Wszystko za sprawą tego, że wykorzystują one odnawialne źródła energii, nie szkodząc tym samym środowisku. W związku z tym oferowane wsparcie na rozwiązanie jakim jest fotowoltaika- dofinansowanie zachodniopomorskie możliwe jest do uzyskania między innymi w ramach programu Mój Prąd, Czyste Powietrze czy też Energia Plus.
Aktualne informacje na temat dostępnych dotacji na fotowoltaikę w zachodniopomorskim publikowane są na stronie WFOŚiGW w Szczecinie.
Jednak nie tylko osoby fizyczne, ale i przedsiębiorcy, a także rolnicy mogą liczyć na wsparcie w montażu fotowoltaiki na swoich gruntach i obiektach. Specjalnie dla nich wiele banków przygotowało bowiem korzystne oferty kredytowe z niskim oprocentowaniem, a samo Państwo umożliwia skorzystanie z ulg, które pozwalają odliczyć wydatki związane z tą inwestycją od podatku dochodowego w rocznych zeznaniach podatkowych.
Dzięki temu fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje nowych użytkowników i zwolenników w tym regionie oraz w całej Polsce.
Województwo zachodniopomorskie liderem w liczbie instalacji OZE
Ponad 1,7 GW mocy zainstalowanej w tym województwie to najlepszy wynik w kraju. Nie jest tajemnicą, że rejon położony przy Morzu Bałtyckim charakteryzuje się jednymi z najlepszych warunków wietrznych. Nie jest też tajemnicą, że w wielu obszarach życia i gospodarski sam potencjał nie wystarczy, a tylko i wyłącznie ciężka praca może dać wymierne efekty. Ten potencjał jest w tym województwie bardzo dobrze wykorzystywany. Na całość zainstalowanej mocy składają się następujące jednostki:
- 1 500 MW elektrownie wiatrowe
- 120 MW Biogazownie i spalarnie biomasy
- 90 MW wodne, fotowoltaika i inne
Widać wyraźnie, że w energetyka wiatrowa odgrywa w tym rejonie główną rolę. Zawirowania prawne związane z tzw. ustawą wiatrakową wstrzymały rozwój tego typu inwestycji. Planowane budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, chodź będą powstawały przy brzegach tego województwa to jednak nie będą w statystykach klasyfikowane jako te znajdujące się w ich obszarze.
Zużycie energii elektrycznej w Zachodniopomorskiem
Prawie 7 000 GWh – tyle mieszkańcy i przemysł zlokalizowany w tym północno-zachodnim województwie potrzebuje rocznie energii aby móc normalnie funkcjonować. To wartość, która jest 30% niższa niż średnia krajowa. Taki wynik jest spowodowany nie tak bardzo dobrze rozwiniętym przemyłem jak w innych częściach Polski. Mieszkańcy tego województwa w zależności od tego gdzie mieszkają potrzebują w ciągu roku następujące ilości energii:
- 710 kWh mieszkańcy miasta
- 720 kWh mieszkańcy wsi
Ciekawe dla tego regionu jest to, że nie widać różnic w rocznym zużyciu energii pomiędzy mieszkańcami miasta a wsi. Zazwyczaj jest tak, że zużycie roczne przypadające na 1 mieszkańca jest dużo wyższe na terenach wiejskich.
Sieć gazowa w województwie zachodniopomorskim w polskiej średniej
Analizując dane jakie są dostępne na stronach URE, PSE czy GUSu na temat zużycia, dystrybucji i sprzedaży gazu ziemnego dla tego regionu widzimy wyraźnie, że każda z poniższych wartości nie odbiega od średniej krajowej. Poniżej szczegóły:
- Ok. 290 km rurociągów na 100 km2 powierzchni
- Prawie 35 tys. TJ zużycia gazu ziemnego w całym województwie rocznie przez wszystkich odbiorców
- 1 550 kWh to roczne zużycie gazu ziemnego, które przypada na 1 mieszkańca miasta
Na koniec możemy dodać, że cieplejsza zima od kilku lat sukcesywnie obniża wysokość zużycia gazu ziemnego.