Fotowoltaika warmińsko-mazurskie
Fotowoltaika warmińsko-mazurskie to coraz popularniejsze rozwiązanie, które cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkańców domów prywatnych, ale i właścicieli przedsiębiorstw. Wszystko za sprawą tego, że fotowoltaika pozwala skutecznie obniżyć rachunki za prąd, a do tego inwestycja w jej montaż zwraca się w przeciągu maksymalnie 10 lat.
Dlatego też rozwiązanie jakim jest fotowoltaika w województwie warmińsko-mazurskie stosowane jest już nie tylko w największych miastach tego regionu, ale także na wsiach i w mniejszych miasteczkach.
Fotowoltaika montowana na dachach, a także gruntach w warmińsko-mazurskim pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych mieszkańców tego regionu polski, który uznawany jest za zielone płuca naszego kraju.
Znajdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w swoim województwie.
Fotowoltaika firmy - warmińsko-mazurskie
Osoby chcące zamontować na swoich dachach fotowoltaikę w województwie Warmińsko- mazurskim mają do wyboru wiele firm monterskich działających terenie całego regionu. Najczęściej jednak szukając specjalisty oferującego rozwiązanie jakim jest fotowoltaika, firmy warmińsko-mazurskie można znaleźć w takich miastach jak Olsztyn, Giżycko, Morąg czy też Szczytno.
Firmy te oferują dla swoich klientów kompleksową obsługę na każdym etapie montażu paneli, a także po jego zakończeniu. Dobierają odpowiednią moc instalacji do indywidualnych potrzeb, przygotowują projekt montażu, montują, a następnie sporządzają niezbędną do Urzędu Energetyki dokumentacje, sprawiając tym samym, że mieszkańcy Warmii i Mazur nie muszą się niczym martwić, a jedyne co muszą zrobić to zgłosić się do firmy instalacyjnej oraz ponieść koszty montażu, które mogą być znacznie obniżone za sprawą licznych dotacji oraz dofinansowań, dostępnych w tym regionie.
Poznaj najlepsze firmy fotowoltaiczne z dużych miast regionu:
Tania fotowoltaika- dofinansowanie warmińsko-mazurskie
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańcom regionu, oferowane są obecnie różnorodne możliwości pozyskania dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne w województwie warmińsko-mazurskim. Zalicza się do nich między innymi:
- program rządowy „Mój Prąd” – obejmuje on dofinansowanie do 5 tysięcy na instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kWh;
- program „Czyste Powietrze” – pozwalający na zwrot części poniesionych kosztów w montażu fotowoltaiki w budynkach mieszkalnych,
- program Agroenergia – skierowany do rolników oferujący dotacje lub pożyczki na instalacje paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach.
Dokładnie informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Olsztynie, a także stronach Urzędów Miast i Gmin w tym województwie. Jednak oferowane dla rozwiązania jakim jest fotowoltaika dotacje warmińsko-mazurskie to nie wszystko, oprócz tego osoby decydujące się na montaż paneli słonecznych mogą także skorzystać z:
- 19-procentowej ulgi podatkowej dla wszystkich podatników, pozwalającej odliczyć koszty do 10 tysięcy na fotowoltaikę w rocznym zeznaniu podatkowym.
- 25-procentowej ulgi inwestycyjnej dla rolników pozwalającej na odliczenie poniesionych kosztów od rocznego podatku rolnego.
Dodatkowo wiele banków oferuje także liczne oferty atrakcyjnych pożyczek i kredytów dla mieszkańców tego regionu, które pozwalają współfinansować montaż fotowoltaiki w województwie Warmińsko-mazurskim.
W związku z tym fotowoltaika biorąc dodatkowo pod uwagę jej zalety takie jak, cicha i bezawaryjna praca, niezależność energetyczna, szybki zwrot z inwestycji staje się jednym z bardziej opłacalnych i ekologicznych sposobów na pozyskiwanie prądu w tym regionie.
Niskie zapotrzebowanie na gaz ziemny w województwie warmińsko-mazurskim, pomimo niezłej infrastruktury
Region ten charakteryzuje się stosunkowo dobrze rozbudowaną siecią gazową. Na 100 km2 przypada ok. 280 km rurociągów dystrybucji gazu. Średnia w kraju to 273 km. Nie wpływa to jednak na wysokie zużycia błękitnego paliwa przez osoby indywidualne. Mieszkańcy miast w tym województwie w ciągu roku zużywają średnio poniżej 1 200 kWh. To dużo mniej niż w innych regionach kraju. Powodem takiego stanu rzeczy może być wykorzystanie gazu w większości do podgrzewania posiłków i ew. podgrzewania ciepłej wody użytkowej, a nie do ogrzewania, które idzie w parze z największym zapotrzebowaniem.
Bardzo małe zużycie prądu na Warmii i Mazurach efektem braku rozbudowanego przemysłu
Niecałe 4 000 GWh zużywają mieszkańcy, firmy i samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego. Tylko na Podlasiu to zużycie jest mniejsze. Z czego wynikać może tak małe zapotrzebowanie na energię? Na pewno nie z powodu mniejszego zużycia energii przez osoby prywatne. Jak pokazują statystyki osoby mieszkające na wsi zużywają rocznie średnio rocznie 810 kWh przy 640 kWh zużycia przez osoby mieszkające w miastach. Różnica na poziomie prawie 15% pomiędzy wsią a miastem ma swoje podłoże w:
- Domy/mieszkania na wsi są większe, a co za tym idzie potrzebne jest więcej oświetlenia
- Osoby mieszkające poza miastem posiadają budynki gospodarcze, które również trzeba oświetlić
- Duża część mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje energię np. do prac związanych z przygotowaniem opału na zimę lub innych prac remontowo/naprawczych. Praca w garażu to hobby, za które trzeba m.in. zapłacić więcej energii
Wracając do naszego pytania, naszym zdaniem jest to wynik braku firm produkcyjnych i energochłonnych w regionie. Pamiętajmy, że w Polsce prawie 75% energii jest wykorzystywane przez przemysł. Jeśli w jakimś województwie nie jest on mocno rozwinięty, wtedy średnie zapotrzebowanie gwałtownie spada.
Optymalna liczba instalacji OZE na Warmii i Mazurach
Jeśli podzielimy obecnie moc zainstalowaną w OZE w całym kraju przez 16 czyli przez liczbę województw to wyjdzie nam, że w każdym z nich średnio powinniśmy mieć 530 MW mocy zainstalowanej. Wynik omawianego województwa jest niższy, bo wynosi ok. 440 MW, ale samych instalacji jest dość dużo, co należy uznać za sukces. W regionie dominują elektrownie wodne oraz wiatrowe. Moda i ekonomiczne uzasadnienie inwestowania w fotowoltaikę z pewnością w ciągu najbliższych lat odwróci ten trend.