Porównaj oferty

Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wraz z nim powstają nowe potrzeby związane z infrastrukturą przeznaczoną do ich ładowania, która z kolei staje się jednym nowych pomysłów na biznes dla przedsiębiorców. Otworzenie własnej stacji ładowania może bowiem zapewnić w najbliższym czasie niemały dochód, którego uzyskanie będzie wymagało niewielkiego zaangażowania, poza początkowym etapem inwestycji. W związku z tym, jak otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Wróć do: Aktualności Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Czy stacja ładowania samochodów elektrycznych to dobry pomysł na biznes?

Montaż stacji ładowania, która pozwoli zarabiać na punktach ładowania to nowoczesny pomysł na biznes, który doskonale wpisuje się w obecnie panujące trendy związane z elektromobilnością. Liczba rejestrowanych samochodów elektrycznych wzrasta bowiem z miesiąca na miesiąc, a co za tym idzie, rośnie także liczba kierowców, którzy będą korzystać ze stacji ładowania.

Największe szanse na powodzenie tego typu inwestycji będą miały natomiast osoby, których stacje ładowania samochodów elektrycznych będą zlokalizowane w miejscach znacznie oddalonych od innych punktów lub przy kluczowych węzłach komunikacyjnych dla danego regionu. W takim przypadku mogą one bowiem zarabiać na punktach ładowania nawet do 50 000 złotych rocznie.

Zainwestowanie we własną stację ładowania jest również obecnie niezwykle opłacalne ze względu na liczne dotacje, które mają zapewnić wsparcie rozwoju infrastruktury do ładowania pojazdów. Dzięki nim montaż stacji staje się więc o wiele tańszy, a co za tym idzie zwrot z tego typu inwestycji o wiele szybszy. Ponadto ogólnodostępna stacja ładowania to obecnie jedyna legalna opcja na odsprzedaż energii elektrycznej bez konieczności uzyskania koncesji.

Wymagania związane z budową i otwarciem stacji ładowania

Aby otworzyć własną stację ładowania samochodów elektrycznych, należy nie tylko ponieść koszty związane z jej zakupem i montażem, ale także spełnić szereg wymagań. W przypadku ogólnodostępnych punktów ładowania ich budowa wymaga przede wszystkim zgłoszenia robót budowlanych zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane. Oprócz tego po zakończeniu realizacji inwestycji niezbędne jest wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz zgłoszenie stacji do badania przez Urząd Dozoru Technicznego, które pozwoli stwierdzić, że spełnia ona określone normy.

Otworzenie własnej publicznej stacji ładowania samochodów elektrycznych wiąże się także z koniecznością wyposażenia jej w moduł, który pozwoli na przekazywanie danych do Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych. Dzięki temu między innymi mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych zostanie uzupełniona o ten punkt ładowania.

Nieco inaczej wyglądają natomiast przepisy, jeśli otwierana stacja ładowania aut elektrycznych ma być niepubliczna. W takim przypadku wymagają one badań UDT wyłącznie, jeśli pobierane są w nich opłaty za ładowanie pojazdów, jednak nie muszą być połączone z Ewidencją Infrastruktury Paliw Alternatywnych. Pomimo to nie mogą one zostać wybudowane bez zgłoszenia budowlanego oraz przeprowadzonej inwentaryzacji geodezyjnej.

Jak otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych — dostępne rozwiązania

Osoby, które chcą otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych i na nich zarabiać do wyboru mają dwie opcje. Pierwszą z nich jest samodzielne zainwestowanie w tego typu rozwiązanie, którego cena zależy od wybranego rodzaju stacji ładowania i może wynosić od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. W tym przypadku muszą one jednak liczyć się także z samodzielnym dopilnowaniem wszelkich kwestii prawnych i logistycznych związanych z ich funkcjonowanie.

Drugą opcją jest natomiast franczyza stacji ładowania, w której to koszty utworzenia stacji ładowania są niższe, jednak zyski pochodzące z niej także. Większość franczyzodawców dzieli się bowiem prowizją za ładowanie samochodów elektrycznych z franczyzobiorcami jedynie w połowie. W zamian otrzymują oni natomiast wsparcie techniczne oraz marketingowe, a także gotowe systemy do naliczania płatności czy nadzorowania punktów ładowania.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić