Porównaj oferty

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Kierowcy samochodów elektrycznych mają kilka rozwiązań, z których mogą skorzystać, jeśli chcą naładować swoje auto. Pierwszym z nich są publiczne stacje ładowania, do których muszą jednak dojechać, a do tego ponieść opłaty za ładowanie obejmujące nie tylko cenę energii elektrycznej, ale także prowizję, jaką pobierają operatorzy stacji ładowania. Inną opcją jest natomiast ładowanie samochodu elektrycznego w domu za pomocą klasycznego gniazdka 230 V lub o wiele wydajniejszych, zyskujących na coraz większej popularności domowych stacji ładowania. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jak zamontować domową stację ładowania. 

Wróć do: Aktualności Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Czy można samodzielnie zamontować stacje ładowania samochodów elektrycznych w domu?

Pierwszą z problematycznych kwestii, z jakimi muszą się zmierzyć osoby planujące montaż domowej stacji ładowania, jest to, kto może ją dla nich zamontować. W związku z tym należy przede wszystkim wiedzieć, że montaż tego typu urządzeń powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowane osoby, które posiadają uprawnienia SEP. Dzięki temu można mieć bowiem pewność, że zostaną one podłączone w pełni poprawnie, a korzystanie z nich będzie bezpieczne. Ponadto należy zaznaczyć także, że niektórzy producenci ładowarek do samochodów elektrycznych, dla zachowania gwarancji na urządzenie wymagają tego, aby było ono montowane przez profesjonalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Przygotowania do montażu domowej stacji ładowania

Przed montażem, a nawet jeszcze zakupem domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego należy się do tego odpowiednio przygotować. Podstawową kwestią jest sprawdzenie parametrów instalacji elektrycznej oraz dostępnych w niej rezerw mocy. Oba te elementy w dużej mierze mają bowiem wpływ na to, jaką ładowarkę będzie można zamontować lub czy przed jej zamontowaniem nie trzeba będzie wykonać odpowiednich prac, które przystosują instalacje do danej mocy stacji ładowania. Należy więc wiedzieć, że domowe stacje ładowania o mocy:

  • 3,7 kW wymagają instalacji jednofazowej 16 A,
  • 7,4 kW wymagają instalacji jednofazowej 32 A,
  • 11 kW wymagają instalacji trójfazowej po 16A,
  • 22 kW wymagają instalacji trójfazowej po 32 A.

Przy zakupie domowej stacji ładowania należy także zwrócić uwagę jednak nie tylko na jej odpowiednią moc, ale także to, czy spełnia ona wszelkie normy obowiązujące w naszym kraju. Przed jej podłączeniem trzeba natomiast wybrać odpowiednie miejsce, które pozwoli podłączać do niej samochód elektryczny na przykład bez blokowania wjazdy na posesje czy wejścia do garażu.

Jak przebiega montaż domowej stacji ładowania?

Przed wykonaniem montażu stacji ładowania w domu niezbędne jest wykonanie wizji lokalnej, a jeśli zajdzie taka konieczność trzeba przeprowadzić także zmiany w instalacji, których koszt i czas trwania zależy od skali prac. Same prace związane z zamontowaniem ładowarki polegają natomiast na wykonaniu połączeń elektrycznych, zamocowaniu urządzenia w wybranym miejscu oraz jego uruchomieniu i sprawdzeniu, czy działa ono w pełni poprawnie na przykład za pomocą urządzenia symulującego podłączenie do ładowarki samochodu elektrycznego. Wszystkie te prace montażowe trwają zazwyczaj do 4 godzin.

Ile kosztuje zamontowanie stacji ładowania w domu?

Na koszty związane z montażem domowej stacji ładowania składają się dwa elementy. Pierwszym z nich jest cena samego urządzenia, które w zależności od modelu i jego mocy może kosztować od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Drugim elementem jest natomiast wynagrodzenie elektryka wykonujące profesjonalny montaż. W tym przypadku stawki wahają się od około 700 złotych do nawet 2500 złotych. Tak duża rozpiętość zależy natomiast od tego ile czasu zajmie zamontowanie urządzenia oraz jak bardzo prace te będą skomplikowane. Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie do zamontowania stacji ładowania sprawdzonego i doświadczonego fachowca, który nie będzie najtańszy, przekłada się na bezpieczeństwo jej użytkowania w przyszłości. Dlatego też nie należy na tej kwestii oszczędzać.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić