Porównaj oferty

Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Jedną z największych obaw zaraz po niewielkim zasięgu oraz wysokich składkach, jakie trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jest ilość czasu, jaki jest potrzebny na jego naładowanie. W przypadku modeli spalinowych, kiedy kończy się nam paliwo, po prostu zajeżdżamy na najbliższą stację paliw, tankujemy i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeśli chodzi natomiast o samochody elektryczne, sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż naładowanie ich akumulatora zajmuje więcej czasu. 

Wróć do: Aktualności Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Od czego zależy to, ile ładuje się samochód elektryczny?

Trudno jednoznacznie określić to ile czasu trwa ładowanie samochodu elektrycznego. Kwestia ta zależna jest bowiem przede wszystkim od dwóch głównych czynników. Pierwszym z nich jest pojemność zastosowanego w samochodzie akumulatora. Im jest ona większa, tym więcej czasu potrzeba na jego naładowanie. Dlatego też zajmujące jedną z pierwszych pozycji, jeśli chodzi o ranking samochodów elektrycznych Audi Q4 e-tron z akumulatorem o pojemności 76 kWh będzie ładowało się dłużej niż na przykład Mazda MX 30 z baterią 30 kWh. Drugim elementem wpływającym na szybkość ładowania samochodów elektrycznych jest natomiast rodzaj prądu, jakim ładuje stacja ładowania, od którego zależna jest także jej moc.

Moc ładowarki na stacji a czas ładowania samochodu elektrycznego

Jeśli chodzi o publiczne punkty ładowania samochodów elektrycznych, możemy podzielić je na dwa główne rodzaje stacji ładowania, są nimi modele AC oraz DC. Stacje ładowania AC wykorzystują wobec tego do ładowania samochodów elektrycznych prąd przemienny, ich moc może więc wynosić maksymalnie 22 kW. W związku z tym określane są one jako wolne lub średnio szybkie stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Stacje ładowania DC to natomiast modele wykorzystujące do ładowania samochodów elektrycznych prąd stały, dzięki temu ich moc wynosi najczęściej 50 kW, niekiedy może ona jednak dochodzić nawet do 350 kW, jak ma to miejsce w przypadku super szybkich ładowarek.

Ile trwa ładowania samochodu elektrycznego na stacji AC?

Wolne oraz średnio szybkie stacje ładowania w zależności od swojego modelu oferują moc ładowania na poziomie odpowiednio 11 kW i 22 kW. W związku z tym czas ładowania na nich samochodów elektrycznych trwa najczęściej kilka godzin. Dlatego też sprawdzają się one przede wszystkim jako opcja pozwalająca uzupełnić stan baterii na przykład podczas postoju na trasie, a nie naładować ją od zera.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego na stacji DC?

Nieco inaczej wygląda natomiast sytuacja związana z potrzebnym czasem na naładowanie samochodu elektrycznego, jeśli chodzi o szybkie stacje ładowania DC. W ich przypadku, dzięki temu, że oferują one moc równą lub większą niż 50 kW naładowanie za ich pomocą baterii samochodu elektrycznego do 80 procent zajmuje w większości przypadków mniej niż godzinę. Niekiedy czas ten może być nawet krótszy niż pół godziny, zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w baterię o niewielkiej pojemności lub ładowarek o dużej mocy.

Przy czym należy jednak pamiętać, że szybszy czas ładowania za pomocą ładowarek DC ma także swoje przełożenie w cenie tego typu usługi, która potrafi być wyższa nawet o 1 zł/kWh za pobraną energię w porównaniu do tego ile trzeba zapłacić za ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą stacji ładowania AC.

W jaki sposób oprócz stacji ładowania można naładować samochód elektryczny?

Choć temat związany z ładowaniem samochodów elektrycznych niemal zawsze poruszany jest w połączeniu z publicznymi stacjami ładowania, należy pamiętać, że kierowcy samochodów elektrycznych mogą z powodzeniem ładować swoje pojazdy także w domu. W tym przypadku mają oni do wyboru między innymi podłączenie ich do klasycznych gniazd 230 V za pomocą kabla jaki dołączają do pojazdów producenci samochodów elektrycznych lub zastosowanie domowej stacji ładowania w postaci na przykład Wallboxów. Więcej na ten temat pisaliśmy natomiast w jednym z naszych poprzednich artykułów: Ładowanie samochodów elektrycznych w domu. Zachęcamy więc do zapoznania się również z nim.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić