Porównaj oferty

Na temat energii elektrycznej w ostatnich latach mówi się coraz więcej. Cena prądu rośnie, a nam często brakuje pomysłu w jaki sposób sprawić aby energia dla domu była tańsza. Problem drożejącej energii elektrycznej dotyczy także przedsiębiorców. Jak się jednak okazuje tańszy prąd dla firm jest osiągalny również obecnie. Wystarczy zweryfikować jakie możliwości daje wolny rynek energii, jak w lepszy sposób dobrać taryfę czy w jaki sposób zoptymalizować zużycie prądu. O tym wszystkim dowiesz się w tej sekcji naszej strony, którą dedykujemy wszystkim tym, którzy nie chcą przepłacać za prąd.

21 sie 2023

XI Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2023

XI Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2023 odbędzie się w Lublinie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (ul. Artura Grottgera 2) w dniach 9-10 października br. Temat przewodni najbliższej edycji Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań”.

Czytaj więcej
18 sie 2023

Rusza kolejna edycja bezpłatnego konkursu dla innowacyjnych energetycznie samorządów

Instytut Polityki Energetycznej już po raz trzeci organizuje wspólnie z partnerami Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. To możliwość promowania najciekawszych rozwiązań dotyczących oszczędności energii, wdrażania nowych źródeł energii i paliw, ochrony klimatu, a także aktywizacji mieszkańców w tej dziedzinie.

Czytaj więcej
17 sie 2023

Prognoza cen prądu

Od lat obserwujemy wzrost cen energii, sprawiający, że rachunki za prąd stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. Jednak to w 2022 roku nowe ceny prądu zaskoczyły wszystkich ze względu na drastyczne podwyżki. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że wiele osób w obliczu tej sytuacji zadaje sobie pytanie ile będzie kosztował prąd w 2023 roku.

Czytaj więcej
14 sie 2023

Ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce?

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w ostatnich latach zużycie energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe sukcesywnie rosło, aż do 2021 roku, gdy został zanotowany spadek na poziomie około 0,8% w skali roku. W związku z tym ile prądu zużywa przeciętna rodzina w Polsce i co składa się na to zużycie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
3 sie 2023

Zniżki na prąd za Kartę Dużej Rodziny

Rodziny wielodzietne mające Kartę Dużej Rodziny mogą korzystać z wielu przywilejów w postaci rabatów i zniżek. Dotyczą one między innymi z atrakcji kulturalnych oraz zakupów w sklepach. Czy jednak Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki na prąd w czasach, gdy jego ceny z roku na rok drastycznie rosną? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy w tym artykule.

Czytaj więcej
24 lip 2023

Ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina?

Rodziny coraz częściej zastanawiają się nad swoim zużyciem energii elektrycznej. Wiele z nich próbuje ograniczyć swoje zużycie energii, aby zmniejszyć swoje rachunki za energię, a także być w stanie zmieścić się we wprowadzonym od 1 stycznia 2023 roku limicie zużycia energii elektrycznej wynoszącym 2000 kWh. W związku z tym podpowiadamy ile prądu zużywa 5-osobowa rodzina.

Czytaj więcej
10 lip 2023

Ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina?

Wprowadzona przez rząd tak zwana Tarcza Solidarnościowa, w ramach której ceny energii elektrycznej zostają zamrożone do momentu, aż odbiorca nie przekroczy jej zużycia, wynoszącego 2000 kWh na rok sprawia, że wiele osób zaczęło się zastanawiać ile tak naprawdę zużywa energii. W tym artykule postanowiliśmy więc sprawdzić ile prądu zużywa 6-osobowa rodzina.

Czytaj więcej
6 lip 2023

Ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina?

Stale rosnące ceny energii oraz wprowadzony limit zużycia energii na poziomie 2000 kWh rocznie sprawiają, że coraz częściej zwracamy uwagę na to ile prądu zużywane jest w gospodarstwie domowym. Tym razem postanowiliśmy więc sprawdzić ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina oraz jak to zużycie ma się do wprowadzonych limitów, po których przekroczeniu rachunki za energię będą wyższe.

Czytaj więcej
29 cze 2023

Ile prądu zużywają 2 osoby?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rachunki za energię elektryczną stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. W przeliczeniu na jedną osobę najwięcej energii zużywają natomiast te, które składają się z 1 lub 2 osób. Dlatego też w poniższym artykule postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywają 2 osoby.

Czytaj więcej
26 cze 2023

Ile prądu zużywa 1 osoba?

Choć mogłoby się wydawać, że to ile prądu zużywa 1 osoba, nie może wcale wynosić dużo, rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Generowany przez nią pobór energii jest tylko nieco mniejszy niż w przypadku 2-osobowych gospodarstw domowych, gdyż podobnie jak korzysta ona z podobnych urządzeń elektrycznych, bez których trudno się obyć. W tym artykule postanowiliśmy więc sprawdzić ile prądu zużywa jedna osoba rocznie oraz miesięcznie.

Czytaj więcej
29 maj 2023

Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Choć obecnie fotowoltaika zdominowała rynek odnawialnych źródeł energii, nie jest ona jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie skutecznie obniżać rachunki za prąd. Prąd z wiatraka to bowiem kolejna warta uwagi opcja dla osób chcących pozyskiwać energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Jednak czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Czytaj więcej
8 maj 2023

2000 kWh na rok - czy to dużo?

Drastycznie rosnące ceny prądu sprawiły, że rządzący postanowili je zamrozić od 1 stycznia 2023 dla gospodarstw domowych, które rocznie nie zużyją więcej niż 2 000 kWh energii elektrycznej. Po przekroczeniu tej wartości cena prądu dla odbiorców indywidualnych poszybuje natomiast w górę. Czy jednak 2 000 kWh to dużo? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czytaj więcej
Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić