Porównaj oferty

2 lis 2018

Prąd - baza wiedzy

Ceny prądu dla firm 2019

Rok 2019 ma być dużo mniej korzystny dla przedsiębiorców. Rosnące koszty funkcjonowania firmy będą związane także z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Czy cena prądu dla firm 2019 roku musi być naprawdę wysoka? Dziś pokażemy, kto podwyżkę odczuje najbardziej i w jaki sposób się przed nią zabezpieczyć.

Wróć do: Aktualności Ceny prądu dla firm 2019

Ceny prądu dla firm 2019 wyższe o ponad 50%?! Ile w tym prawdy?

Media donoszą o tym, że cena za kWh energii elektrycznej wzrośnie o ponad 50%. Są jednak w tych informacjach nieprecyzyjni. Wyjaśnijmy dlaczego. Przede wszystkim, przyjmując duże uproszczenie jeśli w firmie miesięcznie płacimy za prąd 1 000 zł netto to 50% tej kwoty jest związana z dystrybucją energii elektrycznej, a druga połowa ze sprzedażą prądu. Komunikaty w mediach odnoszą się tylko do części związanej ze sprzedażą prądu. W takim wypadku, jeśli prawdą będzie to, że cena kWh energii elektrycznej czynnej wzrośnie o 50% to pomijając udział opłaty handlowej zapłacimy za prąd 1 250 zł czyli nie 50% więcej tylko 25%. Zakładając oczywiście, że koszty dystrybucji prądu pozostaną na tym samym poziomie.

Drugim aspektem, o którym należy wspomnieć jest fakt, że informacje o dużo wyższych cenach za prąd rzędu 50% odnoszą się do tych z nas, którzy sprzedawcę prądu już zmienili i płacą np. 25 groszy netto za 1kWh w taryfie C11. Firmy, które nie zmieniły sprzedawcę prądu płacą zapewne ok. 40 groszy za kWh w tej samej grupie taryfowej.

Idźmy dalej. Należy pamiętać, że ceny prądu dla firm w Polsce nie są regulowanie. Sprzedawcy prądu tacy jak Tauron, Enea, Energa czy PGE mogą je dowolnie kształtować, bez konieczności ich zatwierdzania tak jak ma to miejsce w przypadku taryfy prądu G dla gospodarstw domowych. Skutkuje to tym, że nie znamy dokładnych cen prądu w jakich największe firmy energetyczne fakturują przedsiębiorców. Znamy za to ceny z ofert na wolnym rynku i otrzymujemy od przedsiębiorców informację na temat ceny za kWh prądu, jakie płacą przed pierwszą zmianą sprzedawcy prądu. Jak się okazuje w 2018 roku zdecydowana większość przedsiębiorców w taryfie C11 płaciła prawie 40 groszy netto za każdą kWh prądu!!! W tym samym czasie na rynku bez problemu można było podpisać nową umowę na sprzedaż prądu z ceną na poziomie 28 groszy netto za kWh. Takie oferty były dostępne w naszej porównywarce cen prądu, gdzie tani prąd dla firm była dostępna od ręki. Obecnie cena prądu 2019 za kWh kształtuje się na poziomie ok. 35 groszy netto. To i tak mniej, niż wynoszą średnie ceny sprzedaży prądu wśród największych sprzedawców prądu dla klientów, którzy nie zmienili sprzedawcę energii

Jak w takim razie będzie wyglądał nasz rachunek za prąd jeśli do 2018 roku nie zdecydowaliśmy się na zmianę sprzedawcy prądu, a zrobimy to w 2019 roku? Będzie on niższy!

Podsumowując:

  • skokowe podwyżki dotyczące cen prądu odnoszą się dla obiorców, którzy wcześniej zmienili sprzedawcę prądu i w tym roku kończy się im umowa. Kontraktowane ceny prądu 2,3 lata temu były nawet dwukrotnie niższe niż te dostępne u tzw. sprzedawców z urzędu. Tak czy inaczej energia dla biznesu dostępna na wolnym rynku jest i tak bardziej korzystna od tej jakie oferują najwięksi gracze na rynku energii nawet w 2018 roku.
  • w roku 2019 ceny prądu dla firm wcale nie muszą wzrosnąć. Trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i zmienić sprzedawcę prądu. Procedura jest tak samo "skomplikowana" jak w przypadku zmiany operatora sieci komórkowej: wybieramy ofertę, podpisujemy umowę i cieszymy się z niższych cen prądu.

Mechanizmy wolnorynkowe chronią w najlepszy sposób przed podwyżkami cen prądu

Myślę, że nikt już nie ma wątpliwości co do tego w jaki sposób uchronić się przed podwyżką cen prądu. Różnice w cenie za kWh dostępne na wolnym rynku u alternatywnych sprzedawców prądu na rok 2019 i lata kolejne są i tak bardziej konkurencyjne od stawek jakie płacą szczególnie mali i średni przedsiębiorcy największym sprzedawcą prądu tzw. urzędowym sprzedawcą w roku 2018. Zmiana sprzedawcy prądu jak pokazuje monitoring urzędu regulacji energetyki stale zyskuje na popularności. Podwyżki cen prądu u największych firm energetyczny tylko "rozruszają" ten rynek i wymuszą na największych graczach większą walkę o klienta końcowego. Warto po przeczytaniu tego artykułu porównać ceny prądu dla firm na naszych stronach i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie, które zabezpieczy nasze firmy przed podwyżkami cen prądu nawet na 3 najbliższe lata.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić