Porównaj oferty

28 sie 2023

Prąd - baza wiedzy

Ile wynosi miesięczne zużycie prądu w domu?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tym ile zużywa się prądu miesięcznie w ich domu. Sama świadomość tej wartości nie pozwala jednak ocenić, czy jest to dużo, a może mało. Dlatego też w tym artykule prezentujemy średnie zużycie prądu w domu na miesiąc dla przeciętnego gospodarstwa domowego z podziałem na liczbę osób, z których się ono składa.

Wróć do: Aktualności Ile wynosi miesięczne zużycie prądu w domu?

Co wpływa na to ile zużywa się prądu miesięcznie?

To ile miesięcznie zużywa się prądu w danym domu, można w łatwy sposób sprawdzić analizując rachunki za prąd. Znajduje się w nich dokładne wskazanie pobranych w danym okresie kilowatogodzin energii elektrycznej, pomnożonych przez cenę prądu i inne koszty. Wartość ta dla każdego gospodarstwa domowego będzie jednak inna, gdyż uzależniona jest ona od wielu czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można natomiast:

 • rodzaj i liczbę urządzeń zasilanych elektrycznie, które znajdują się na wyposażeniu domu,
 • czas przez jaki użytkowane są urządzenia elektryczne,
 • energooszczędność urządzeń elektrycznych,
 • liczbę osób zamieszkujących dom oraz ich styl życia,
 • sposób ogrzewania domu,
 • porę roku, gdyż w miesiącach jesienno-zimowych najczęściej zużywamy o wiele więcej prądu, ponieważ szybciej zachodzi słońce oraz większość czasu spędzamy w domach.

Jakie jest średnie zużycie prądu w domu na miesiąc?

Aby móc określić czy miesięczne zużycie prądu w domu jest duże, a może małe warto wiedzieć, jak ta kwestia wygląda w przypadku przeciętnych gospodarstw domowych w Polsce. W związku z tym średnie zużycie prądu w domu na miesiąc wynosi:

 • w przypadku 1-osobowych gospodarstw domowych — od 75 kWh do 135 kWh,
 • w przypadku 2-osobowych gospodarstw domowych — od 93 kWh do 147 kWh,
 • w przypadku 3-osobowych gospodarstw domowych — od 114 kWh do 180 kWh,
 • w przypadku 4-osobowych gospodarstw domowych — od 156 kWh do 195 kWh,
 • w przypadku 5-osobowych gospodarstw domowych — od 195 kWh do 228 kWh.

Przy czym większe zużycie prądu odnotowywane jest w domach zlokalizowanych w obszarach wiejskich lub dużych aglomeracjach miejskich.

Jakie urządzenia generują największe miesięczne zużycie prądu?

Duże miesięczne zużycie prądu, przekłada się także na wysokie rachunki od sprzedawców prądu, które obciążają budżet. Chcąc je zminimalizować, warto natomiast wiedzieć, jakie urządzenie generują największy pobór energii elektrycznej w domach.

W związku z tym największy pobór energii elektrycznej w domach generują kuchenki elektryczne i płyty indukcyjne, pralki, zmywarki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, czajniki elektryczne, klimatyzatory, żelazka, a także inne urządzenia AGD, które są stale podłączone do zasilania. Dlatego też tak ważne jest, aby to właśnie w ich przypadku starać się wybierać jak najbardziej energooszczędne modele oznaczane zgodnie z nowymi etykietami energetycznymi klasą A.

Jak można obniżyć miesięczne zużycie prądu?

Osoby, które chcą obniżyć miesięczne zużycie prądu, mają kilka rozwiązań do wyboru. Pierwszym z nich jest przede wszystkim wspomniana już sukcesywna wymiana urządzeń elektrycznych na energooszczędne modele. Dodatkowo warto także zrezygnować z klasycznych żarówek na rzecz lamp LED, które zużywają mniej prądu, przy jednocześnie tak samo wysokiej wydajności oświetleniowej. Do ich zalet zaliczyć można także to, że niektóre z modeli są również wyposażone w czujniki ruchu, dzięki temu nie trzeba pamiętać o wyłączaniu oświetlenia po wyjściu z pomieszczenia.

Poza tym warto także przyjrzeć się nawykom panującym w domu oraz stylowi życia jego domowników. Może się bowiem okazać, że zmiana taryfy prądu z jednostrefowej na kilkustrefową pomoże co prawda nie obniżyć zużycie prądu, ale wysokość rachunków, które trzeba za niego płacić. Takie rozwiązanie będzie szczególnie opłacalne w przypadku osób przebywających poza domem przez większość dnia i wykonujących prace domowe w porach nocnych lub w weekendy.

Podsumowując, to ile zużywa się prądu miesięcznie w domu, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest liczba jego mieszkańców oraz rodzaj i liczba znajdujących się w nim urządzeń zasilanych elektrycznie. Chcąc obniżyć miesięczne zużycie prądu, warto natomiast wybierać energooszczędne rozwiązania oraz pamiętać o wyłączaniu urządzeń od razu po zakończeniu korzystania z nich.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić