Porównaj oferty

8 lis 2018

Prąd - baza wiedzy

Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

Licznik przedpłatowy – urządzenie, które można mieć zamontowane w swoim domu zamiast standardowego licznika. Założenie tego przyrządu można rozumieć jako zmianę sposobu rozliczania się ze sprzedawcą. Nie każda firma energetyczna umożliwia montaż, ale coraz więcej posiada to w swojej ofercie.

Wróć do: Aktualności Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

Co zmienia się dla odbiorcy od momentu rozpoczęcia użytkowania nowego sposobu rozliczenia za prąd? Jak działa licznik przedpłatowy?

licznik przedplatowylicznik przedpłatowy

Licznik przedpłatowy a stadnardowy Czym się różni?

Zwykły licznik dodaje do swojego stanu obecnego kolejne zużyte kWh energii. Taki odczyt obserwujemy na wyświetlaczu i na podstawie tego firma energetyczna przysyła nam rachunki, lub wysyła powiadomienia na e-mail, gdy rozliczamy się w pełni przez internet. W przypadku licznika typu pre-paid (przedpłatowego) po wciśnięciu odpowiedniego klawisza(w zależności od modelu) widzimy ile prądu możemy jeszcze zużyć i ile już skonsumowaliśmy(przez cały okres użytkowania i w bieżącym doładowaniu). Tylko od nas zależy czy kupimy prąd. Kupno możemy realizować na stronie sprzedawcy, lub w określonych przez niego punktach sprzedaży. Mogą to być sieci supermarketów, sklepy spożywcze, stacje benzynowe. Urządzenie typu przedpłatowego oznacza dla odbiorcy minimalnie większe wydatki za energię. Jednak w momencie, gdy nie kupujemy prądu to nie jesteśmy obarczeni opłatami stałymi, które są dodawane do okresowego rozliczenia w przypadku zwykłych liczników.

licznik prądulicznik energii elektrycznej

Jak działa licznik przedpłatowy?

Zasada działania jest bardzo prosta. W razie braku środków na koncie(liczniku), musimy go doładować we wspomnianych wcześniej miejscach. Gdy nie doładujemy swojego konta, a korzystamy z prądu, to niektórzy sprzedawcy dają możliwość 1-dniowego korzystania na kredyt, które jest bardzo drogie. Po dniu, bądź dwóch(w zależności od firmy) dostawy prądu do naszego lokalu zostają przerwane i musimy po prostu licznik doładować. Działanie liczników przedpłatowych jest analogiczne jak działanie telefonów na kartę. Brak środków oznacza brak możliwości korzystania z urządzenia, w tym przypadku brak prądu.

Jak doładować swój licznik przedpłatowy?

Przypomnijmy najpierw gdzie można kupić doładowanie:
  • supermarkety
  • sieci sklepów spożywczych
  • stacje paliwowe
  • strona internetowa sprzedawcy
  • sprawdź też narzędzie: zmiana dostawcy prądu kalkulator
Kupując doładowanie przy kasie sprawa wygląda identycznie jak wspomniane wcześniej doładowanie telefonu na kartę. Prosimy o konkretną kwotę i otrzymujemy rachunek, na którym znajduje się dwudziesto cyfrowy kod. Następnie wpisujemy go do naszego urządzenia i czekamy na potwierdzenie doładowania. Kupując doładowanie przez internet wypełniamy odpowiedni formularz, podajemy numer naszej karty i po wykonaniu przelewu otrzymujemy informację o zrealizowaniu płatności. Otrzymany kod należy wprowadzić do licznika. W tym momencie przekazaliśmy środki, które umożliwią dalszy odbiór energii. Proces bardzo prosty i intuicyjny, w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skontaktować się z pracownikami infolinii sprzedawcy.
Licznik przedpłatowy jest prostym urządzeniem, które znalazło swoje miejsce na rynku. Pierwsze doładowania mogą wydawać się skomplikowane, ale jeśli zastosujesz się do naszych porad to z pewnością nie sprawi to większych kłopotów. Czy decydując się na ten rodzaj rozliczenia możemy liczyć na tańszy prąd? Oczywiście! Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zmiana sprzedawcy prądu, który może dostosować swoją ofertę do naszych indywidualnych potrzeb związanych z innym sposobem odbierania prądu.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.25 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić