Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

12345

Ocena 4.3/5 (4 głosy/ów)

Licznik przedpłatowy – urządzenie, które można mieć zamontowane w swoim domu zamiast standardowego licznika. Założenie tego przyrządu można rozumieć jako zmianę sposobu rozliczania się ze sprzedawcą. Nie każda firma energetyczna umożliwia montaż, ale coraz więcej posiada to w swojej ofercie.
Jak działa licznik przedpłatowy na prąd?

Co zmienia się dla odbiorcy od momentu rozpoczęcia użytkowania nowego sposobu rozliczenia za prąd? Jak działa licznik przedpłatowy?

licznik przedplatowylicznik przedpłatowy

Licznik przedpłatowy a stadnardowy Czym się różni?

Zwykły licznik dodaje do swojego stanu obecnego kolejne zużyte kWh energii. Taki odczyt obserwujemy na wyświetlaczu i na podstawie tego firma energetyczna przysyła nam rachunki, lub wysyła powiadomienia na e-mail, gdy rozliczamy się w pełni przez internet. W przypadku licznika typu pre-paid (przedpłatowego) po wciśnięciu odpowiedniego klawisza(w zależności od modelu) widzimy ile prądu możemy jeszcze zużyć i ile już skonsumowaliśmy(przez cały okres użytkowania i w bieżącym doładowaniu). Tylko od nas zależy czy kupimy prąd. Kupno możemy realizować na stronie sprzedawcy, lub w określonych przez niego punktach sprzedaży. Mogą to być sieci supermarketów, sklepy spożywcze, stacje benzynowe. Urządzenie typu przedpłatowego oznacza dla odbiorcy minimalnie większe wydatki za energię. Jednak w momencie, gdy nie kupujemy prądu to nie jesteśmy obarczeni opłatami stałymi, które są dodawane do okresowego rozliczenia w przypadku zwykłych liczników.

licznik prądulicznik energii elektrycznej

Jak działa licznik przedpłatowy?

Zasada działania jest bardzo prosta. W razie braku środków na koncie(liczniku), musimy go doładować we wspomnianych wcześniej miejscach. Gdy nie doładujemy swojego konta, a korzystamy z prądu, to niektórzy sprzedawcy dają możliwość 1-dniowego korzystania na kredyt, które jest bardzo drogie. Po dniu, bądź dwóch(w zależności od firmy) dostawy prądu do naszego lokalu zostają przerwane i musimy po prostu licznik doładować. Działanie liczników przedpłatowych jest analogiczne jak działanie telefonów na kartę. Brak środków oznacza brak możliwości korzystania z urządzenia, w tym przypadku brak prądu.

Jak doładować swój licznik przedpłatowy?

Przypomnijmy najpierw gdzie można kupić doładowanie:
  • supermarkety
  • sieci sklepów spożywczych
  • stacje paliwowe
  • strona internetowa sprzedawcy
  • sprawdź też narzędzie: zmiana dostawcy prądu kalkulator
Kupując doładowanie przy kasie sprawa wygląda identycznie jak wspomniane wcześniej doładowanie telefonu na kartę. Prosimy o konkretną kwotę i otrzymujemy rachunek, na którym znajduje się dwudziesto cyfrowy kod. Następnie wpisujemy go do naszego urządzenia i czekamy na potwierdzenie doładowania. Kupując doładowanie przez internet wypełniamy odpowiedni formularz, podajemy numer naszej karty i po wykonaniu przelewu otrzymujemy informację o zrealizowaniu płatności. Otrzymany kod należy wprowadzić do licznika. W tym momencie przekazaliśmy środki, które umożliwią dalszy odbiór energii. Proces bardzo prosty i intuicyjny, w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej jest skontaktować się z pracownikami infolinii sprzedawcy.
Licznik przedpłatowy jest prostym urządzeniem, które znalazło swoje miejsce na rynku. Pierwsze doładowania mogą wydawać się skomplikowane, ale jeśli zastosujesz się do naszych porad to z pewnością nie sprawi to większych kłopotów. Czy decydując się na ten rodzaj rozliczenia możemy liczyć na tańszy prąd? Oczywiście! Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zmiana sprzedawcy prądu, który może dostosować swoją ofertę do naszych indywidualnych potrzeb związanych z innym sposobem odbierania prądu.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót