Porównaj oferty

3 mar 2016

Prąd - baza wiedzy

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce

Comiesięczne raporty przygotowywane przez Urząd Regulacji Energetyki pokazują jak rośnie w Polsce zainteresowanie zmianą sprzedawcy energii elektrycznej i ilu z nas na ten krok się już zdecydowało. Optimal Energy specjalnie dla Was przeanalizował jak sytuacja wyglądała w roku 2014 i ilu z nas zdecydowało się zmienić sprzedawcę prądu obniżając swoje obecne rachunki za energię elektryczną.

Wróć do: Aktualności Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej 2014

Raporty dotyczące zmiany sprzedawcy energii elektrycznej są podawane z pewnym opóźnieniem, jest to związane z analizą wszystkich spływających danych i ich odpowiednim uporządkowaniu. Obecnie mamy możliwość zweryfikowania jak zmiana sprzedawcy energii wyglądała w całym 2014 roku. Na początku porównajmy te dane z poprzednimi latami:
  • Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej do roku w latach 2007 - 2011
Początkowy okres związany z liberalizacją rynku energii elektrycznej nie był w Polsce popularny. Po wejściu w życie odpowiednich przepisów umożliwiających zmianę sprzedawcy energii elektrycznej na ten krok zdecydowało się bardzo niewielu z nas. Spowodowane to było stopniowym uwalnianiem rynku (początkowo zmienić sprzedawcę energii mogli tylko duzi odbiorcy prądu), a także długotrwałą procedurą połączoną z małą aktywnością sprzedawców prądu.

Dane:

Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej w domu (taryfa G) Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej dla firm (taryfa C, B, A)
14 341 21 716
  • Zmiana sprzedawcy energii elektrycznejw roku w 2012 roku

Rok 2012 był rokiem w którym nastąpił pierszy "skokowy" wzrost ilości zmian sprzedawcy energii elektrycznej. Głównie dzięki ułatwieniu procedury zmiany sprzedawcy prądu, a także większej aktywności firm sprzedających energię. Do tych, które w najbardziej aktywny sposób przyciągały do siebie klientów możemy zaliczyć: Energetyczne Centrum, a także Energię dla firm.

Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej w domu (taryfa G) Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej dla firm (taryfa C, B, A)
62 129 43 611

  • Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w roku w 2013 roku

W roku 2013 można powiedzieć utrzymane zostało tempo wzrostu ilości zmian jakie dochodziły do skutku. Na rynku pojawiali się nowi gracze, dzięki czemu klienci mogli wybierać w różnych ofertach cenowych. Rok 2013 to także niższe ceny prądu na towarowej giełdzie energii dzięki czemu zmieniając sprzedawców prądu mogliśmy wygenerować oszczędności nawet 25% w przypadku firm - licząc od cen taryfowych. Ceny za MWh można było zakontraktować nawet za mniej niż 200 zł/MWh!!! Wystarczyło samemu zebrać kilka ofert lub wykorzystać porównanie cen energii elektrycznej dostępne na naszej stronie, gdzie oferujemy najniższe ceny prądu.

Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej w domu (taryfa G) Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej dla firm (taryfa C, B, A)
59 149 27 299
  • Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w roku w 2014 roku

Rok 2014 szczególnie w przypadku zmiany dostawcy prądu dla gospodarstw domowych okazał się rokiem wyjątkowo udanym. Poziom ilości zmian wśród firm utrzymany został na podobnym poziomie, natomiast w przypadku gospodarstw domowych nastąpiło wyraźne przyspieszenie. Co było tego przyczyną? Przede wszystkim rynek (sprzedawcy prądu) zaczął w sposób bardziej dopasowany tworzyć oferty dla odbiorców energii elektrycznej. Naszym zdaniem jednak największy wpływ na tak skokowy przyrost osób, które zdecydowały się zmienić dostawcę prądu jest fakt wejścia na rynek kolejnych dużych graczy, którzy stają się alternatywą dla największych grup energetycznych w Polsce. Do takich podmiotów zaliczyć należy przede wszystkiem firmy telekomunikacyjne takie jak Plus czy Orange.

Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej w domu (taryfa G) Ilość zmian sprzedawców energii elektrycznej dla firm (taryfa C, B, A)
152 108 30 152

Poniżej graficzne przedstawienie ilości zmian sprzedawców energii elektrycznej:

zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Źródło: www.ure.gov.pl

Jak będzie wyglądał rynek zmiany sprzedawcy energii elektrycznej w roku 2015?

Rok 2015, w którym za chwilę będziemy podsumowywać pierwszy kwartał w naszej opinii będzie rokiem, w którym nadal zauważalny będzie wzrost ilości zmian sprzedawców energii elektrycznej. Pamiętajmy, że w roku 2015 pierwszy raz od kilku lat wzrosły ceny taryfowe dla gospodarstw domowych. W związku z tym, różnice wynikające z cen taryfowych, a tych w ofertach alternatywnych sprzedawców energii elektrycznej są większe. Na ile ta różnica mobilzuje do zmiany sprzedawcy prądu - każdy musi ocenić samodzielnie. My jak zwykle zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki cen prądu dla domu oraz porównywarki cen dla firmy. W kilka sekund dowiesz wszystkiego na temat najlepszych na rynku ofert sprzedawców prądu


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.09 (11 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić