Strona główna > Samochody elektryczne - co powinieneś wiedzieć? > Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Jednym z podstawowych czynników wpływających na tempo, w jakim rozwija się elektromobilność, jest dostęp do stacji ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce pokrycie mapy, zwłaszcza szybkimi stacjami ładowania, nie jest jeszcze zbyt duże. Notujemy jednak dynamiczny rozwój.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, zawartych w Liczniku Elektromobilności, liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych wyniosła w Polsce pod koniec lipca 2020 roku 1224 sztuki. To o 56 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku. Większość, bo aż 67 proc. dostępnych ładowarek to urządzenia typu AC, w których wykorzystywany jest prąd zmienny, czyli wolniejsze – z uwagi na to, że ładowanie nie odbywa się w sposób bezpośredni, lecz przez prostownik, zamieniający prąd zmienny na stały.

Najwolniejsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych dysponują mocą do 11 kW. Za pomocą takich ładowarek akumulatory samochodu elektrycznego naładujemy w czasie około 6-8 godzin. Stacje elektryczne przyspieszonego ładowania dysponują mocą do 22 kW. Czas ładowania auta za ich pomocą skraca się do około 3-4 godzin. Tego typu ładowarek jest w Polsce najwięcej.

Błyskawiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych dysponują mocą od 50 do nawet 120 kW. Dzięki nim możliwe jest naładowanie akumulatorów samochodu elektrycznego do poziomu 80 proc. nawet w pół godziny. Najwięcej jest w Polsce stacji o mocy około 50 kW. Tych o mocy sięgającej 120 kW mamy w kraju zaledwie około 20.

Stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Czas potrzebny do naładowania do pełna akumulatorów jest podstawowym kryterium, na jakie zwracamy uwagę, kiedy mówimy o stacjach do ładowania samochodów elektrycznych. To oczywiste, ponieważ kierowcy takich aut chcieliby mieć podobny komfort jazdy, jak ci, którzy poruszają się samochodami spalinowymi. Auto zasilane benzyną zatankujemy w kilka minut, więc kilkugodzinny postój na trasie w przypadku auta elektrycznego sprawiał, że korzystanie z nich przed opracowaniem szybkich stacji ładowania było po prostu niepraktyczne.

Co ciekawe, moc, z jaką ładujemy samochód elektryczny nie wynika wyłącznie z tego, do jakiej ładowarki mamy dostęp. Teoretycznie, moglibyśmy ładować samochód podając mu w ładowarce prąd o bardzo dużym natężeniu. W praktyce jednak byłoby to w wielu przypadkach bardzo niebezpieczne. Zbyt szybkie ładowanie mogłoby prowadzić do bardzo nasilonego nagrzewania się akumulatorów litowo-jonowych, a w skrajnych przypadkach – nawet ich wybuchu.

Wszystko jednak wskazuje na to, że technologia litowo-jonowa będzie wprawdzie udoskonalana, lecz przyszłością elektromobilności staną się ogniwa zbudowane z grafenu. Materiał ten cechuje się bowiem bardzo powolnym nagrzewaniem, co w praktyce oznacza, że ładowarka samochodu elektrycznego może takim ogniwom podać prąd o bardzo dużym natężeniu. Już w najbliższej przyszłości stacje ładowania będą mogły naładować samochód elektryczny w kilkanaście, albo nawet kilka minut.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych mapa

Póki co, skupmy się jednak na dostępnej w Polsce infrastrukturze stacji ładowania samochodów elektrycznych. W tym celu warto prześledzić zamieszczoną poniżej mapę z naniesionymi punktami ładowania. Już na pierwszy rzut oka widać, że największe zagęszczenie stacji występuje w obrębie dużych aglomeracji miejskich wokół miast takich, jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź, Katowice czy obszar Trójmiasta. Z drugiej strony widać, gdzie z dostępem do infrastruktury stacji ładowania samochodów elektrycznych jest w Polsce najgorzej. Białe plamy na mapie to przede wszystkim tak zwana „ściana wschodnia”, a więc przede wszystkim miasta powiatowe w województwie świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i podlaskim, a także uboższe tereny w Polsce północnej.

Szczegółowo przyjrzeliśmy się też poszczególnym miastom wojewódzkim.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Białymstoku

W stolicy województwa podlaskiego i obszarze funkcjonalnym wokół Białegostoku znajdziemy jedną stację do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 7 stacji o mocy do 22 kW. W sumie zapewniają one 12 punktów ładowania. W tym mieście nie znajdziemy szybszych punktów ładowania.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Bydgoszczy 

W stolicy województwa kujawsko-pomorskiego i w najbliższym jej otoczeniu znajdziemy jedną stację do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, która dysponuje trzema punktami, 4 stacji o mocy do 22 kW, dysponujące łącznie 7 gniazdami, a także 4 szybkie stacje ładowania o mocy do 50 kW z 10 gniazdami.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Gdańsku

W stolicy województwa pomorskiego znajdziemy trzy stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW (4 gniazda), 19 stacji o mocy do 22 kW, a także 13 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Katowicach

W stolicy województwa śląskiego znajdziemy dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 31 stacji o mocy do 22 kW, a także 23 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW oraz 4 błyskawiczne – o mocy do 120 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Kielcach

W stolicy województwa świętokrzyskiego kierowcy mają do dyspozycji 3 stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW i 4 stacje o mocy do 22 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Krakowie

W stolicy województwa małopolskiego znajdziemy 6 stacji do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 19 stacji o mocy do 22 kW, a także 17 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Lublinie

W stolicy województwa lubelskiego znajdziemy jedną stację do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 6 stacji o mocy do 22 kW, a także 4 szybkie stacje ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Łodzi

W stolicy województwa łódzkiego znajdziemy dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 5 stacji o mocy do 22 kW, a także 5 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Olsztynie

W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego znajdziemy tylko 6 stacji o mocy do 22 kW. Próżno tam szukać zarówno tych najwolniejszych, jak i najszybszych stacji do ładowania samochodów elektrycznych.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Opolu

W stolicy województwa opolskiego znajdziemy jedną stację do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 7 stacji o mocy do 22 kW, a także 3 szybkie stacji ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Poznaniu

W stolicy województwa wielkopolskiego znajdziemy dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 12 stacji o mocy do 22 kW, a także 13 szybkie stacje ładowania o mocy do 50 kW oraz 1 błyskawiczną – o mocy do 120 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Rzeszowie

W stolicy województwa podkarpackiego i najbliższej okolicy znajdziemy jedną stację do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 3 stacje o mocy do 22 kW, a także 9 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW oraz 1 błyskawiczną – Tesla Supercharger o mocy do 120 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Szczecinie

W stolicy województwa zachodniopomorskiego znajdziemy dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 7 stacji o mocy do 22 kW, a także 6 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Warszawie

W stolicy województwa mazowieckiego, czyli stolicy Polski znajdziemy 20 stacji do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 35 stacji o mocy do 22 kW, a także 23 szybkie stacje ładowania o mocy do 50 kW oraz 1 błyskawiczną – o mocy do 120 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych we Wrocławiu

W stolicy województwa dolnośląskiego znajdziemy dwie stacje do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 19 stacji o mocy do 22 kW, a także 11 szybkich stacji ładowania o mocy do 50 kW.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim

W największym mieście województwa lubuskiego, czyli Zielonej Górze, znajdziemy jedną stację do ładowania samochodów elektrycznych o mocy do 11 kW, 2 stacje o mocy do 22 kW, a także 1 błyskawiczną stację ładowania o mocy do 120 kW. Z kolei w stolicy województwa, Gorzowie Wielkopolskim znajdują się dwie wolne stacje ładowania pojazdów elektrycznych i trzy szybkie o mocy do 50 kW.