Porównaj oferty

30 sty 2014

Prąd - baza wiedzy

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie od dziś zobowiązane są do stosowania się do wytycznych Komisji Europejskiej. Ostatnio KE przedstawiła plany rozwoju elektrycznej motoryzacji w krajach Wspólnoty. Priorytetem jest, aby na terenie Unii Europejskiej powstała sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych, dzięki czemu podróżując po Europie elektrycznym samochodem, w każdym państwie bez problemu podładujemy swoje ekologiczne cudo do dalszej drogi.

Wróć do: Aktualności Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Z tego artykułu dowiesz się

Bruksela chce w ten sposób zachęcić i przekonać społeczeństwo, aby coraz więcej kierowców przesiadało się do samochodów z ekologicznym napędem. Nie skupia się jednak na konkretnej technologii, a wskazane przez KE propozycje dotyczą m.in. samochodów z napędem elektrycznym czy wodorowym, ale i napędzanych na gaz LNG.

Zielone paliwa

Propozycja Komisji Europejskiej w zakresie promowania elektrycznej motoryzacji jest konkretna i dotyczy budowy określonej dla każdego kraju Unii, minimalnej liczby stacji ładowania samochodów elektrycznych. Cel ten ma być wiążący dla każdego z państw członkowskich UE. W przypadku aut z napędem wodorowym KE chce natomiast ustanowić pewne wspólne standardy dla silników oraz stacji ładowania. Dla gazu naturalnego, urzędnicy Komisji proponują, aby do 2020 roku na terenie Unii Europejskiej powstała sieć stacji LNG. W każdym państwie powinna znaleźć się przynajmniej jedna w promieniu 150 km.

Nadzór Unii Europejskiej

Zdaniem KE, kraje unijne powinny wdrażać swoje strategie wsparcia ekologicznej motoryzacji m.in. poprzez ulgi podatkowe oraz zachęcanie do inwestycji w infrastrukturę. Na ten cel już niedługo będą ponadto dostępne dotacje z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Ekologiczne samochody nie są nam niezbędne tylko ze względu na ochronę środowiska. Bruksela jest pewna, że wspieranie aut z alternatywnym napędem jest niezbędne w celu ograniczenia importu tradycyjnych paliw, bo około 84% paliw zużywanych przez wszystkie środki transportu na terenie UE pochodzi z importu. Większość paliw jest bowiem importowana z niestabilnych regionów, co stanowi niepewną podaż. Do 2020 roku Polska powinna spełnić co najmniej kilkanaście z unijnych wymogów. Mimo wspierania finansowego, osiągnięcie niektórych celów jest po prostu mało realne. Pytanie tylko, czy budowa takich stacji zmieni podejście społeczeństwa do elektrycznych samochodów, skoro ich cena przeraża nawet największych zwolenników ekologii.
źródło: gramwzielone.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić