Porównaj oferty

21 paź 2014

Prąd - baza wiedzy

Jak obliczyć opłatę za prąd?

Pozycje na rachunku za energię elektryczną są liczne i często nie do końca zrozumiałe. Powstająca na koniec kwota niewiele może mówić na temat składników i ich wysokości.

Wróć do: Aktualności Jak obliczyć opłatę za prąd?

Jak obliczyć opłatę za prąd?

Oprócz samego zużycia energii elektrycznej, które możemy obliczyć na podstawie wskazań licznika (obecnego i poprzedniego) na rachunku za energię znajduje się wiele innych pozycji, które mają znaczący lub mniej znaczący wpływ na ostateczną wartość rachunku za energię. Poczynając od opłat stałych po zmienne, które są zależne od naszego zużycia poprzez opłatę handlową możemy wyznaczyć ostateczną wartość faktury za energię.

Co składa się na rachunek za energię elektryczną?

Opłata za zużytą energię, czyli opłata zmienna zależy od tego ile czasu użytkowaliśmy nasz sprzęt elektroniczny w gospodarstwie domowym, czy w firmie. Moc urządzenia ma duże znaczenia dla energii. Im większa moc, tym więcej energii urządzenie będzie pobierać, zwłaszcza, gdy czas jego użytkowania jest znaczący. Dodatkowo ilość urządzeń ma wpływ na to ile zapłacimy ostatecznie za samą energię. Oprócz tego, że używamy energię elektryczną musimy jeszcze się za nią rozliczyć i fakt ten jest notowany przez sprzedawcę energii elektrycznej w postaci opłaty handlowej.

Opłaty dla dystrybutora

Po opłatach dla sprzedawcy są jeszcze do uwzględnienia opłaty dla dystrybutora. Tutaj również pojawiają się wartości zależne od zużycia energii oraz te, które od zużycia energii nie zależą. Za te niezależne płacimy, ponieważ wszyscy jesteśmy użytkownikami sieci, zatem musimy płacić za jej utrzymanie w należytym stanie. Pojawia się jeszcze opłata abonamentowa, która definiuje fakt jak często będzie musiał ktoś przyjść i odczytać wskazanie licznika. Kwota ta w zależności od częstotliwości odczytu może wynosić od kilku złotych do 10 zł. Im częściej ktoś musi przyjechać i dokonać odczytu, tym więcej będzie kosztować nas ta przyjemność na rachunkach. Są jeszcze opłaty przejściowe, które zależą od naszego zeszłorocznego zużycia oraz opłaty zmienne zależne od zużywanej energii. Po więcej informacji na temat pozycji na fakturze zapraszamy do naszych pozostałych artykułów.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić