Porównaj oferty

respect energy reklama

Opłata abonamentowa za prąd

Na rachunek za energię elektryczną składa się nie tylko cena prądu zgodna z jego faktycznym zużyciem, ale także wiele dodatkowych kosztów stałych oraz zmiennych. Jednym z nich jest między innymi opłata abonamentowa, która naliczana jest każdego miesiąca niezależnie od ilości pobranej energii elektrycznej. Czym wobec tego jest ta opłata, od czego zależy jej wysokość i czy można jej uniknąć?

Czym jest opłata abonamentowa występująca na rachunku za prąd?

Opłata abonamentowa określana jest przez niektórych sprzedawców prądu, jako opłata handlowa lub manipulacyjna. Zalicza się ona do jednych z głównych elementów składowych rachunków za prąd i naliczana jest za obsługę klientów, dokonywanie odczytów liczników oraz wystawianie na ich podstawie faktur. Ujęte są w niej wobec tego wszelkiego rodzaju koszty administracyjne, w tym również niekiedy abonament za licznik prądu.

Od czego zależy wysokość abonamentu w rachunku za prąd?

Opłata handlowa, czyli inaczej abonamentowa naliczana jest każdego miesiąca i nie jest zależna w żaden sposób od ilości zużytej energii elektrycznej w odróżnieniu od płaconej ceny prądu. Jej wysokość ustalana jest w indywidualny sposób przez sprzedawców prądu, dlatego też w zależności od wybranej firmy może być ona różna. Zależy ona natomiast od takich czynników jak:

  • długość trwania okresu rozliczeniowego,
  • grupa taryfy prądowej,
  • sposób odczytywania licznika (zdalny lub fizyczny).

Przy zmianie sprzedawcy prądy warto więc analizując wszelkiego rodzaju zestawienia, takie jak ranking sprzedawców prądu zwrócić uwagę również na stawki związane z tą opłatą. Mogą się one bowiem wahać od kilku do nawet ponad 10 złotych miesięcznie.

Czy istnieją oferty sprzedaży prądu bez opłaty abonamentowej?

Choć opłata handlowa obowiązuje obecnie w większości ofert sprzedawców prądu, na rynku można znaleźć także kilka firm, które nie wymagają od swoich klientów jej ponoszenia. Dlatego też zmiana dostawcy prądu po wybraniu odpowiedniej oferty pozwala na uniknięcie opłaty abonamentowej, a tym samym obniżenie comiesięcznych rachunków za prąd o kilka złotych miesięcznie. Najczęściej opłaty handlowej nie znajdziemy na rachunku firm niebędących tak zwanym sprzedawcą prądu z urzędu. W ten sposób chcą one bowiem zachęcić potencjalnych klientów do wybrania ich oferty.

Podsumowując, opłata handlowa, określana zamienie jako abonamentowa lub abonament za licznik, to jeden z dodatkowych kosztów wpływających na wysokość rachunków za prąd. Zmieniając sprzedawcę prądu na odpowiednio wybraną firmę, można jednak uniknąć jej pojawiania się na comiesięcznych fakturach.

Aktualności
Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.
31 gru 2013
Na obietnicach się skończyło. Słaba pomoc najbiedniejszym coraz bardziej realna.

Wspaniałe obietnice, zapowiedzi wsparcia dla biedniejszych rodzin i wreszcie realizacja założeń w tradycyjnej postaci, do której zdążyliśmy się wszyscy przyzwyczaić czyli wiele hałasu o nic.

Czytaj więcej
Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?
23 lis 2023
Jakie jest dzienne zużycie prądu w domu?

Wprowadzone limity prądu wynoszące 2000 kWh na rok, po których przekroczeniu cena energii elektrycznej będzie wzrastać sprawiły, że wiele osób zastanawia się ile kWh zużywa dom dziennie. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić średnie zużycie prądu na dobę w gospodarstwach domowych, a także to jakie urządzenia zasilane energią elektryczną generują w domach jej największy pobór.

Czytaj więcej
Ile prądu zużywają 2 osoby?
29 cze 2023
Ile prądu zużywają 2 osoby?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rachunki za energię elektryczną stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. W przeliczeniu na jedną osobę najwięcej energii zużywają natomiast te, które składają się z 1 lub 2 osób. Dlatego też w poniższym artykule postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywają 2 osoby.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej