Porównaj oferty

Zagubiony rachunek za prąd - co zrobić?

Zgubiłem rachunek za prąd, to zdanie, które wbrew pozorom jest bardzo często wypowiadane w polskich domach w okresie zbliżającego się terminu jego płatności. Pomimo możliwości korzystania z e-faktur wciąż wielu klientów sprzedawców prądu wybiera bowiem tradycyjny sposób dostarczania rachunków za pomocą poczty. Co w takim razie zrobić, aby dokonać płatności po zgubieniu rachunku za prąd?

Brak rachunku za prąd nie zwalnia z obowiązku płatności

Terminowe opłacanie należności za zużyty prąd to obowiązek każdego klienta. Zgubiony rachunek za prąd w żaden sposób nie zwalnia z niego. Co więcej, brak dokonanej płatności na czas skutkować może wyłącznie dodatkowymi kosztami w postaci naliczanych odsetek, a niekiedy nawet doprowadzić do wyłączenia dostaw prądu. Jeśli zgubiłeś rachunek za prąd, musisz więc postarać się o to, aby go otrzymać i móc zapłacić odpowiednią kwotę. Wysokość rachunku to bowiem nie tylko cena za 1 kWh zużytej energii, ale także wiele dodatkowych opłat, których wysokości nie będziesz w stanie samodzielnie wyliczyć.

Jak uzyskać duplikat faktury za prąd?

Jeśli zgubiłeś rachunek za prąd, który otrzymujesz w papierowej formie najprostszą metodą na jego ponowne uzyskanie jest wystąpienie o wydanie duplikatu faktury. Bez względu na to, czy zgubiłeś rachunek za prąd w PGE, czy z powodu braku rachunku za prąd w Enea lub w każdej innej firmie nie możesz dokonać bieżącej płatności, rozwiązaniem jest wystąpienie o wydanie duplikatu rachunku. Wniosek ten można złożyć, kontaktując się z infolinią swojego sprzedawcy prądu lub w jego stacjonarnym punkcie obsługi klienta, a niekiedy korzystając również z formularza kontaktowego.

Kiedy jednak zgubiłeś rachunek za prąd blisko terminu jego płatności i nie chcesz czekać na wydanie jego duplikatu, możesz także skorzystać z możliwości sprawdzenia swojego salda konta u sprzedawcy prądu, za pomocą udostępnianego przez niego numeru infolinii. Najczęściej, aby uzyskać tego typu informacje potrzebny będzie Ci numer klienta oraz numer PESEL lub NIP, w zależności od tego, czy energia elektryczna jest sprzedawana dla gospodarstwa domowego, czy firmy.

Jak uniknąć w przyszłości problemów ze zgubionym rachunkiem za prąd?

Wbrew pozorom zgubiony rachunek za prąd nie jest rzadkością. Warto więc zabezpieczyć się na przyszłość, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i tracenia czasu na jego ponowne uzyskanie. W tym celu warto skorzystać z rozwiązania, które obecnie oferują niemal wszyscy sprzedawcy prądu. Jest nim natomiast e-faktura, która przesyłana jest na wskazany adres mailowy oraz udostępniania dla każdego klienta na jego indywidualnym koncie w elektronicznym biurze obsługi klienta (eBOK). Dzięki temu informacje na temat wysokości płatności za prąd będą zawsze dostępne i bezpieczne, a ich sprawdzenie zajmie zaledwie kilka minut. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że opłata za bieżący rachunek może być dokonywana z poziomu portalu.

Aby skorzystać z usługi e-faktur, należy zarejestrować się na portalu eBOK swojego sprzedawcy prądu, a następnie wybrać ten sposób dostarczenia rachunków za energię elektryczną. Od tej pory zamiast pocztą będą one przesyłane drogą mailową i dostępne w panelu klienta na portalu. To z kolei pozwoli sprawdzić nie tylko bieżący dokument, ale także archiwalne faktury za prąd.

Podsumowując, jeśli zgubiłeś rachunek za prąd, najprostszą opcją jest wystąpienie o jego duplikat do swojego sprzedawcy energii. Rozwiązaniem na brak rachunku za prąd w PGE, Tauron, Energa i innych dużych firmach jest również sprawdzenie swojego salda poprzez skontaktowanie się z infolinią sprzedawcy.