Porównaj oferty

respect energy reklama

Co to jest opłata przejściowa za prąd

Cena prądu to tylko jeden z licznych elementów, które składają się na finalną wysokość rachunku za prąd, zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Oprócz niej wyróżnić można bowiem także dodatkowe opłaty zmienne oraz stałe, a jedną z nich jest opłata przejściowa za prąd. Czego w takim razie ona dotyczy i ile wynosi jej stawka w zależności od rodzaju odbiorcy energii elektrycznej?

Czym jest opłata przejściowa w rachunku za prąd?

Opłata przejściowa w rachunku za prąd jest jedną z opłat stałych, których wysokość nie jest zależna od zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to więc, że sprzedawcy prądu zaliczają ją do każdego rachunku, podobnie jak w przypadku opłaty OZE, kogeneracyjnej oraz mocowej.

Opłata przejściowa w rachunku za prąd ma za zadanie pokrywać koszty, które ponoszą wytwórcy energii elektrycznej związanych z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych. Naliczana jest ona za każdy rozpoczęty miesiąc trwania umowy ze sprzedawcą prądu, z wyjątkiem ostatniego i pierwszego miesiąca jej okresu, kiedy to jej wysokość wyliczana jest proporcjonalnie. Stała opłata przejściowa za prąd różni się pod względem swojej wysokości w zależności od rodzaju odbiorcy energii.

Ile wynosi opłata przejściowa dla gospodarstw domowych?

W przypadku gospodarstw domowych, których taryfy prądowe określane są symbolem G, opłata przejściowa za prąd naliczana jest według trzech stawek. Ich wysokość uzależniona jest natomiast od zużycia energii elektrycznej w danym punkcie jej poboru w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dlatego też pod względem wysokości opłaty przejściowej za prąd gospodarstwa domowe podzielone są na:

  • zużywające mniej niż 500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające powyżej 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

W związku z tym opłata może zmieniać swoją wysokość podczas trwania umowy ze sprzedawcą prądu, jeśli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wzrośnie lub zmaleje w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.

Ile wynosi opłata przejściowa dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy rozliczający zużycie energii elektrycznej za pomocą taryf prądowych z grupy C płacą z kolei stawki opłaty przejściowej, które są uzależnione od ich mocy umownej ustalonej podczas zawierania umowy ze sprzedawcą i dystrybutorem prądu. Im jest ona wyższa, tym opłata ta stanowi także większy koszt finalnego rachunku za prąd.

Aktualności
Duon – nowa zaskakująca promocja
19 mar 2014
Duon – nowa zaskakująca promocja

Firma Duon jedna z najbardziej ekspansyjnych spółek na rynku energetycznym wkracza z nową promocją – darmowy prąd nawet do 10 godzin na dobę, a następnie bardzo tania energia poza szczytem. Gdzie jest haczyk?

Czytaj więcej
XI Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2023
21 sie 2023
XI Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2023

XI Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2023 odbędzie się w Lublinie w Lubelskim Centrum Konferencyjnym (ul. Artura Grottgera 2) w dniach 9-10 października br. Temat przewodni najbliższej edycji Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań”.

Czytaj więcej
Gospodarka niskoemisyjna w Polsce
18 paź 2013
Gospodarka niskoemisyjna w Polsce

Polska nie należy do krajów o największym poziomie emisji gazów cieplarnianych w skali światowej, jednak naszą gospodarkę charakteryzuje jeden z najwyższych poziomów emisji dwutlenku węgla, relatywnie do wielkości PKB w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej
Prąd i gaz w pakiecie
10 wrz 2014
Prąd i gaz w pakiecie

Jak informuje portal wnp.pl 74 proc. firm badanych przez ABC Rynek i Opinia na zlecenie PKP Energetyka chciałoby otrzymywać energię i gaz od jednego sprzedawcy, 46 proc. planuje zmianę sprzedawcy energii, a 36 proc. respondentów rozważa zmianę sprzedawcy gazu.

Czytaj więcej