Porównaj oferty

respect energy reklama

Co to jest opłata przejściowa za prąd

Cena prądu to tylko jeden z licznych elementów, które składają się na finalną wysokość rachunku za prąd, zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Oprócz niej wyróżnić można bowiem także dodatkowe opłaty zmienne oraz stałe, a jedną z nich jest opłata przejściowa za prąd. Czego w takim razie ona dotyczy i ile wynosi jej stawka w zależności od rodzaju odbiorcy energii elektrycznej?

Czym jest opłata przejściowa w rachunku za prąd?

Opłata przejściowa w rachunku za prąd jest jedną z opłat stałych, których wysokość nie jest zależna od zużycia energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to więc, że sprzedawcy prądu zaliczają ją do każdego rachunku, podobnie jak w przypadku opłaty OZE, kogeneracyjnej oraz mocowej.

Opłata przejściowa w rachunku za prąd ma za zadanie pokrywać koszty, które ponoszą wytwórcy energii elektrycznej związanych z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych. Naliczana jest ona za każdy rozpoczęty miesiąc trwania umowy ze sprzedawcą prądu, z wyjątkiem ostatniego i pierwszego miesiąca jej okresu, kiedy to jej wysokość wyliczana jest proporcjonalnie. Stała opłata przejściowa za prąd różni się pod względem swojej wysokości w zależności od rodzaju odbiorcy energii.

Ile wynosi opłata przejściowa dla gospodarstw domowych?

W przypadku gospodarstw domowych, których taryfy prądowe określane są symbolem G, opłata przejściowa za prąd naliczana jest według trzech stawek. Ich wysokość uzależniona jest natomiast od zużycia energii elektrycznej w danym punkcie jej poboru w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dlatego też pod względem wysokości opłaty przejściowej za prąd gospodarstwa domowe podzielone są na:

  • zużywające mniej niż 500 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku,
  • zużywające powyżej 1200 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

W związku z tym opłata może zmieniać swoją wysokość podczas trwania umowy ze sprzedawcą prądu, jeśli zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wzrośnie lub zmaleje w porównaniu do poprzednich 12 miesięcy.

Ile wynosi opłata przejściowa dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy rozliczający zużycie energii elektrycznej za pomocą taryf prądowych z grupy C płacą z kolei stawki opłaty przejściowej, które są uzależnione od ich mocy umownej ustalonej podczas zawierania umowy ze sprzedawcą i dystrybutorem prądu. Im jest ona wyższa, tym opłata ta stanowi także większy koszt finalnego rachunku za prąd.

Aktualności
LUMI Oferta PGE. Sprawdzamy czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca
30 cze 2020
LUMI Oferta PGE. Sprawdzamy czy zmiana sprzedawcy prądu się opłaca

LUMI to nowa marka, której właścicielem jest PGE. Jeden z największych w Polsce sprzedawców prądu swoją ofertę kieruje tylko i wyłącznie do odbiorców prądu, którzy są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Innogy Stoen Operator. W praktyce są to odbiorcy prądu, którzy mieszkają w zdecydowanej większości w Warszawie. Czy dedykowana marka o nazwie LUMI przyciągnie swoimi ofertami do siebie mieszkańców Warszawy? Dziś sprawdzimy czy oferta firmy PGE jest naprawdę korzystna!

Czytaj więcej
Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?
19 wrz 2021
Ile wynosi średnie zużycie prądu na osobę?

Trudno sobie wyobrazić współczesne gospodarstwo domowe bez prądu, nawet jego najbardziej podstawowe wyposażenie, takie jak lodówka czy oświetlenie wymaga bowiem zasilania energią elektryczną. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że to właśnie rachunki za nią stanowią jedną z podstawowych składowych kwoty obciążającej domowy budżet. Ile energii elektrycznej zużywają więc przeciętnie Polacy? Jak samodzielnie sprawdzić zużycie prądu w Twoim domu oraz w jaki sposób je zmniejszyć?

Czytaj więcej
Co to jest kod PPE?
2 lis 2023
Co to jest kod PPE?

Załatwiając wiele spraw związanych ze sprzedażą oraz dystrybucją energii elektrycznej możesz zostać poproszone o podanie numeru PPE. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule. Dowiesz się wobec tego z niego co to jest kod PPE, jakie informacje zawiera oraz w jakim miejscu możesz go znaleźć, a także w jakich przypadkach może być on potrzebny.

Czytaj więcej
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym
29 sty 2024
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Niestabilna sytuacja energetyczna w Europie przekłada się na rosnące ceny prądu także w Polsce. Dodatkowo wprowadzona od 1 stycznia 2023 roku tak zwana Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić przed podwyżkami energii poprzez zamrożenie ceny 1 kWh prądu, jeśli jego roczne zużycie nie przekracza określonej wartości sprawia, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to jakie zużycie energii generuje dom jednorodzinny. Postanowiliśmy więc sprawdzić to w tym artykule.

Czytaj więcej