Porównaj oferty

Rachunek za prąd Enea

Faktury dla domu wystawiane przez firmę Enea mogą przychodzić do naszych domów w różny sposób. Pierwszym jest wydruk od kontrolera, który odwiedza nas cyklicznie i drukuje rachunek przy okazji swojej wizyty. Drugim rozwiązaniem jest otrzymywanie tradycyjną pocztą faktury za energię elektryczną zużywaną w naszych domach. Trzecim nowym, ale coraz bardziej popularnym sposobem jest faktura elektroniczna.

Faktura dla domu Enea - reklamacja


Jak na każdej fakturze za dowolny towar tak samo w przypadku energii elektrycznej może dojść do pomyłki przy wystawieniu faktury, szczególnie jeśli chodzi o jej wysokość. Pomimo tego, że proces ten jest całkowicie zautomatyzowany, błędy systemu się zdarzają. Zanim jednak zgłosimy je dalej warto w pierwszej kolejności:

  • zastanowić się czy wyższe zużycie może być spowodowane podłączeniem przez nas większej ilości sprzętu elektronicznego
  • ogrzewaniem mieszkania przez elektryczne grzejniki
  • oraz najważniejsze czy licznik działa prawidłowo

W przypadku, kiedy dalej jesteś przekonany o nieprawidłowości pozostaje kontakt z biurem obsługi klienta

Faktura dla domu Enea - jak czytać rachunek

Jeśli nie wiesz jak czytać rachunek za energię elektryczną, zapraszamy do zapoznania się z filmikiem, który w pełni wyjaśni Twoje wątpliwości związane z prawidłowym odczytaniem rachunków za energię elektryczną:

Faktury wystawiane przez firmę Enea i przychodzące do firm mogą być przesyłane w różny sposób. W zależności od wariantu jaki wybierzemy, możemy otrzymywać rozliczenie w formie papierowej oraz elektronicznej wypełniając odpowiedni wniosek jeśli spełniamy założone przez firmę kryteria. Sposób odczytu rachunku za prąd również w zależności od licznika jaki mamy zainstalowany może być prowadzony w sposób zdalny (on-line, inaczej automatyczny) lub w sposób tradycyjny z wykorzystaniem kontrolera, który cyklicznie przychodzi odczytywać rachunki za energię elektryczną.

Faktura dla firmy Enea - rodzaje

W przypadku, kiedy jesteśmy klientami firmy Enea w obrębie OSD Enea, otrzymujemy jeden rachunek za prąd, oparty o tzw. umowę kompleksową. Innymi słowy na jednym dokumencie jesteśmy rozliczanie za sprzedaż i dystrybucję energii. Jeśli zdecydowaliśmy się zmienić dostawcę prądu, możliwe jest, że rozliczamy się w sposób rozdzielony, czyli fakturę za dystrybucję płacimy swojemu lokalnemu OSD, a za sprzedaż firmie z którą związaliśmy się umową. Pamiętać należy, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nie powoduje wzrostu ceny za usługi dystrybucyjne. Bez względu na kogo się zdecydujemy jeśli chodzi o sprzedawcę prądu - stawki dystrybucyjne pozostaną na tym samym poziomie.

Faktura dla firmy Enea - jak czytać rachunek za energię elektryczną

Poniższy film zdecydowanie rozjaśni wątpliwości jakie mogą powstać przy analizowaniu rachunku za energię elektryczną od firmy Enea. Dzięki niemu dowiemy się co oznaczają poszczególne pozycje na fakturze za prąd, jak w łatwy sposób porównać oferty oraz które wielkości ulegną zmianie jeśli zdecydujecie się Państwo na zmianę dostawcy prądu