Porównaj oferty

respect energy reklama

Okres rozliczeniowy na rachunku za prąd

To jak często dokonywane są odczyty liczników mierzących zużytą energię elektryczną, uzależnione jest od wybranego podczas podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu okresu rozliczeniowego. Kwestia ta dodatkowo ma wpływ również na wysokość pojawiających się na fakturach za prąd opłat dodatkowych. Podpowiadamy więc, czym dokładnie wobec tego jest okres rozliczeniowy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej, jakie są dostępne opcje do wyboru w jego przypadku w zależności od firmy i jak go można zmienić?

Co to jest okres rozliczeniowy?

Okres rozliczeniowy w przypadku rachunków za prąd to czas pomiędzy dokonywanym przez dystrybutorów energii elektrycznej odczytami zużycia energii w danym punkcie jej poboru. W jego przypadku istotne jest to, że nie zawsze jest on równoznaczny z tym, jak często są przesyłane rachunki za prąd.

Przykładowo w przypadku rozliczeń prognozowanych rachunki za prąd przesyłane są raz na 2 miesiące, a wskazana na nich wartość do zapłaty wynika z prognozowanego zużycia energii elektrycznej. Rzeczywisty jej odczyt dokonywany jest natomiast raz na 6 miesięcy. W związku z tym w takiej sytuacji okres rozliczeniowy to właśnie 6 miesięcy.

Ile może wynosić okres rozliczeniowy za prąd?

Podczas podpisywania umowy ze sprzedawcą prądu zarówno właściciele gospodarstw domowych, jak i firm mają do wyboru nie tylko różne taryfy prądu, ale także okresy rozliczeniowe. Jego dostępna do wyboru długość uzależniona jest natomiast od dystrybutora energii elektrycznej działającego na danym terenie. W związku z tym:

  • w Tauron okres rozliczeniowy może wynosić 1, 2, 6 lub 12 miesięcy, tak samo, jak w przypadku firmy Enea oraz Innogy (E.ON),
  • w PGE okres rozliczeniowy może wynosić 1, 2 lub 6 miesięcy,
  • w Energa okres rozliczeniowy może trwać wyłącznie 1 lub 2 miesiące.

W przypadku wyboru okresu rozliczeniowego za prąd warto pamiętać, że jest im on częstszy, tym więcej trzeba będzie zapłacić za opłatę abonamentową w ciągu roku.

Fotowoltaika a okres rozliczeniowy

W przypadku osób posiadających instalację fotowoltaiczną najkorzystniejszym wyborem jest roczny lub półroczny okres rozliczeniowy. Dwumiesięczny lub miesięczny okres rozliczeniowy dostępny w Tauron, PGE i u innych dystrybutorów prądu dla użytkowników fotowoltaiki nie sprawi bowiem, że będą w nim uwzględniane nadwyżki energii elektrycznej oddawanej do sieci, które są rozliczane raz na 12 miesięcy. Wygenerują one natomiast wyłącznie wyższe opłaty handlowe związane z częstszym dokonywaniem odczytów licznika.

Jak zmienić okres rozliczeniowy u sprzedawcy prądu?

Wybór każdego okresu rozliczeniowego za prąd ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W przypadku miesięcznych okresów zyskuje się pewność, że płacone rachunki dotyczą wyłącznie rzeczywiście zużytego prądu, nie ma więc mowy o niedopłatach czy nadpłatach, jednak trzeba liczyć się z większymi opłatami abonamentowymi w skali roku. Z kolei kilkumiesięczne okresy rozliczeniowe obniżają wysokość dodatkowych opłat na każdym rachunku za prąd, jednak nigdy nie można mieć pewności co do tego, czy wskazana na nich prognoza jest zgodna ze zużyciem rzeczywistym.

Na szczęście każdy może w prosty sposób zmieniać okresy rozliczeniowe. W tym celu wystarczy jedynie wypełnić odpowiedni wniosek związany ze zmianą warunków dotychczasowej umowy i złożyć go u swojego sprzedawcy lub dystrybutora energii elektrycznej. W można tego dokonać w placówce firmy energetycznej lub bez wychodzenia z domu poprzez portale eBOK. Zmiana okresu rozliczeniowego jest całkowicie darmowa.

Aktualności
Wysoki rachunek przy fotowoltaice - co musisz wiedzieć?
4 kwi 2025
Wysoki rachunek przy fotowoltaice - co musisz wiedzieć?

Inwestycja w fotowoltaikę wiąże się zwykle z chęcią obniżenia wysokich rachunków za prąd. Zdarza się jednak, że montaż instalacji i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł nie przynosi spodziewanych oszczędności, a kwoty na rachunkach pozostają wysokie. Z czego to wynika? Jak tego uniknąć?

Czytaj więcej
Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?
12 maj 2022
Gdzie jest numer licznika energii elektrycznej?

Aby do Twojego domu mógł być dostarczany prąd, niezbędny jest do tego licznik energii elektrycznej, na podstawie którego określane jest wygenerowane w danym punkcie poboru energii zużycie prądu. Każdy licznik energii elektrycznej musi być natomiast opatrzony unikatowym własnym numerem, który może być Ci potrzebny w niektórych przypadkach. Podpowiadamy więc, gdzie w takim razie można znaleźć numer licznika.

Czytaj więcej
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?
2 paź 2023
Jaki jest średni rachunek za prąd w Polsce?

Choć średni rachunek za prąd w 2023 roku był już i tak sporym obciążeniem dla gospodarstw domowych wiele wskazuje, że w 2024 roku może być on jeszcze wyższy pomimo wprowadzenia tak zwanej Tarczy Solidarnościowej zamrażającej ceny energii elektrycznej. Wiele gospodarstw domowych nie będzie bowiem w stanie spełnić wyśrubowanych limitów zużycia prądu, przez co w efekcie będą musiały zapłacić nawet o 50% więcej za każdy kWh energii, zużyty ponad limit. Wobec tego ile wynosi średni rachunek za prąd obecnie i jak go można obniżyć? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule.

Czytaj więcej
Jak obniżyć rachunki za prąd?
21 mar 2025
Jak obniżyć rachunki za prąd?

Wysokie kwoty na rachunkach za prąd coraz częściej wprawiają w osłupienie. Ceny energii elektrycznej stale rosną, a jedynym sposobem na zmniejszenie wydatków jest ograniczenie jej zużycia. Jak płacić mniej za prąd? Aby ponosić niższe koszty, wystarczy postawić na nowe nawyki i wprowadzić kilka zmian do swojej codzienności.

Czytaj więcej