Porównaj oferty

Roczne zużycie energii elektrycznej na rachunku

Roczne zużycie prądu wskazuje ilość kWh energii elektrycznej czynnej, pobranej z sieci elektroenergetycznej w okresie ostatnich 12 miesięcy. Informacja ta wbrew pozorom jest niezwykle przydatna w wielu sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można ją szybko odnaleźć na fakturach za prąd, unikając tym samym samodzielnego zliczania ilości zużytych kWh w roku poprzez sumowanie wszystkich wskazań na rachunkach.

Gdzie znaleźć na rachunku za prąd roczne zużycie energii elektrycznej?

Zużycie prądu w ciągu ostatniego roku można wyliczyć na podstawie zebranych faktur z tego czasu i zsumowania występujących na nich ilości kWh pobranych w danych okresach rozliczeniowych. Rozwiązanie to wymaga jednak po pierwsze posiadania wszystkich rachunków za prąd z ostatniego roku, a po drugie żmudnego liczenia.

Istnieje jednak o wiele prostsza opcja, o której wciąż niewiele osób wie. W jej przypadku potrzebny jest wyłącznie ostatni rachunek za prąd. To właśnie na nim znaleźć można bowiem sumaryczne zużycie energii elektrycznej z ostatniego roku. Przykładowo na fakturach za prąd wystawianych przez Energa informacja ta umieszczona jest w sekcji: Szczegółowe rozliczenie faktury, tuż pod numerem PPE oraz jego adresem. Opisana jest ona natomiast jako: Ilość zużytej energii elektrycznej w okresie ostatnich 12 miesięcy.

W jakich sytuacjach potrzebne jest roczne zużycie prądu?

Informacja o tym, jakie jest roczne zużycie prądu w domu, pozwala przede wszystkim oszacować, czy jego pobór nie jest zbyt duży w porównaniu do liczby użytkowanych sprzętów elektronicznych. Dzięki takiemu porównaniu można wprowadzić zmiany, które pozwolą oszczędzać, pomimo tego, że cena prądu stale rośnie. Zaliczyć można do nich na przykład wymianę źródeł światła i sprzętów na energooszczędne, czy też większe zwracanie uwagi na pozostawianie włączonych urządzeń elektronicznych pomimo tego, że nie są one używane w danym momencie.

Zużycie energii elektrycznej w okresie ostatnich 12 miesięcy jest również niezbędną informacją podczas planowania montażu instalacji fotowoltaicznej. Pozwala ona bowiem w odpowiedni sposób dobrać jej moc, która będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku.

Także przy zmianie sprzedawcy prądu warto znać swoje roczne zużycie energii elektrycznej, gdyż mając tę informację podczas poszukiwania odpowiedniej, nowej firmy można skorzystać z kalkulatora cen prądu, który w prosty i szybki sposób wskazuje najlepsze oferty w danych miejscowościach.