Porównaj oferty

17 paź 2014

Prąd - baza wiedzy

Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

Budując dom, warto przemyśleć wiele kwestii, które pozwolą nam nie tylko mieszkać w komfortowych warunkach, ale także zapewnić racjonalne zużycie energii nie tylko do ogrzewania budynku, ale również energii elektrycznej.

Wróć do: Aktualności Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

Każdy budujący własny dom mając na głowie mnóstwo różnych kwestii związanych z obniżaniem kosztów jego budowy, wyborem materiałów budowlanych, motywowaniem pracowników do roboty, a także nadzorowaniem poprawności wykonania nie zastanawia się nad tym, ile będzie płacić za energię kiedy budynek będzie już gotowy. Tymczasem warto pomyśleć o tym zawczasu, aby później nie być zaskoczonym wysokością rachunków za energię. Ważną kwestią, którą należy przemyśleć jest lokalizacja okien oraz innych przeszklonych powierzchni. Jeśli możemy lokalizować okna od strony słonecznej, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, aby po prostu zaoszczędzić przede wszystkim na ogrzewaniu, ale też na energii elektrycznej. W jaki sposób? Im dłużej jest jasno za oknem, tym krócej świecą się u nas źródła światła. Nie zasłaniajmy więc okien drzewami, gdyż nie tylko zaciemnimy pomieszczenie, ale też wydłużymy czas działania żarówek.

Wyposażenie w sprzęt

Obliczenie ile zapłacimy za prąd jest możliwe też dzięki znajomości jednego wzoru matematycznego. Znając ilość urządzeń pobierających energię oraz ich moc możemy wyznaczyć, jaka będzie moc sumaryczna (całkowita) urządzeń w naszym obiekcie. Jednak sama znajomość mocy i ilości urządzeń elektrycznych nie wystarczy, aby wyznaczyć wysokość rachunku za energię. Jednostką energii jest bowiem kWh, a moc wyrażana jest w kW. Co zatem należy zrobić, aby obliczyć potencjalne zużycie energii w nowym obiekcie? Wystarczy pomnożyć moc urządzeń przez czas ich działania. Każdy z nas wie mniej więcej ile czasu użytkuje poszczególne urządzenia, więc oszacowanie zużycia energii nie powinno stanowić problemu.

Zużycie energii na m2

Wg danych URE i Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) zużycie energii na metr kwadratowy powierzchni w Polsce jest na poziomie około 120 do 300 kWh rocznie. Nie jest jednak określone, czy dotyczy to samej energii elektrycznej, czy też energii w ogóle np. uwzględniając energię zużywaną na cele grzewcze. Znając nawyki swoich domowników sami możemy oszacować zużycie energii w swoim obiekcie, nie patrząc na statystyki i ogólne dane.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić