Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Budując dom, warto przemyśleć wiele kwestii, które pozwolą nam nie tylko mieszkać w komfortowych warunkach, ale także zapewnić racjonalne zużycie energii nie tylko do ogrzewania budynku, ale również energii elektrycznej.
Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

Jak obliczyć ile zapłacimy za prąd?

Każdy budujący własny dom mając na głowie mnóstwo różnych kwestii związanych z obniżaniem kosztów jego budowy, wyborem materiałów budowlanych, motywowaniem pracowników do roboty, a także nadzorowaniem poprawności wykonania nie zastanawia się nad tym, ile będzie płacić za energię kiedy budynek będzie już gotowy. Tymczasem warto pomyśleć o tym zawczasu, aby później nie być zaskoczonym wysokością rachunków za energię. Ważną kwestią, którą należy przemyśleć jest lokalizacja okien oraz innych przeszklonych powierzchni. Jeśli możemy lokalizować okna od strony słonecznej, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, aby po prostu zaoszczędzić przede wszystkim na ogrzewaniu, ale też na energii elektrycznej. W jaki sposób? Im dłużej jest jasno za oknem, tym krócej świecą się u nas źródła światła. Nie zasłaniajmy więc okien drzewami, gdyż nie tylko zaciemnimy pomieszczenie, ale też wydłużymy czas działania żarówek.

Wyposażenie w sprzęt

Obliczenie ile zapłacimy za prąd jest możliwe też dzięki znajomości jednego wzoru matematycznego. Znając ilość urządzeń pobierających energię oraz ich moc możemy wyznaczyć, jaka będzie moc sumaryczna (całkowita) urządzeń w naszym obiekcie. Jednak sama znajomość mocy i ilości urządzeń elektrycznych nie wystarczy, aby wyznaczyć wysokość rachunku za energię. Jednostką energii jest bowiem kWh, a moc wyrażana jest w kW. Co zatem należy zrobić, aby obliczyć potencjalne zużycie energii w nowym obiekcie? Wystarczy pomnożyć moc urządzeń przez czas ich działania. Każdy z nas wie mniej więcej ile czasu użytkuje poszczególne urządzenia, więc oszacowanie zużycia energii nie powinno stanowić problemu.

Zużycie energii na m2

Wg danych URE i Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) zużycie energii na metr kwadratowy powierzchni w Polsce jest na poziomie około 120 do 300 kWh rocznie. Nie jest jednak określone, czy dotyczy to samej energii elektrycznej, czy też energii w ogóle np. uwzględniając energię zużywaną na cele grzewcze. Znając nawyki swoich domowników sami możemy oszacować zużycie energii w swoim obiekcie, nie patrząc na statystyki i ogólne dane.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót