Z tego artykułu dowiesz się
Zużycie prądu kalkulator
Siedząc w domu i oglądając telewizję można bezczynnie leżeć na kanapie, albo zrobić coś konstruktywnego i nauczyć się obliczać samodzielnie zużycie energii w gospodarstwie domowym. Trening czyni mistrza, zatem jeśli za pierwszym razem wyjdzie nam liczba nie do końca realna nie należy się tym przejmować. Za drugim i trzecim razem będzie lepiej, a jeśli zastosujemy wzór jeszcze kilka razy, to będziemy liczyć w pamięci. Kalkulator energii elektrycznej przedstawiamy poniżej.Obliczanie zużycia energii
Od czego należy zacząć i czy to rzeczywiście takie proste, czy przesadzamy. Otóż nie, pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta która pojawia się na licznikach to kWh, więc jak sama nazwa jednostki wskazuje jest to połączenie kW z godzinami (h). Czego jednostką są kW ? Mocy elektrycznej. Oczywiście przedrostek kilo oznacza, że wartość ta jest stosunkowo duża i moc urządzeń w naszym domu nie jest zwykle wyrażana w kW, a jedynie w W (watach). Dlatego też jeśli moc mamy podaną w watach musimy ją przeliczyć na kW. Jak tego dokonać ? Otóż wartość podaną w watach należy podzielić przez tysiąc. Nie do końca jasne ? To przyda się przykład.Załóżmy, że suszarka elektryczna ma moc 700 W. Żeby przeliczyć moc na kWh dzielimy 700 W na 1000.
700/1000 = 0,7 kW
Znamy już moc urządzenia, teraz więc kolej na obliczenie czasu jego użytkowania. Dla obliczania energii potrzebne są godziny. Nie wszystkie urządzenia pracują jednak tak długo. Co więc, gdy suszymy włosy tylko 15 minut ? Należy dokonać przeliczenia czasu na godziny, a że godzina ma 60 minut, zatem 15 minut stanowi 1/4 godziny, co w ułamku dziesiętnym zapiszemy jako 0,25 h.
Teraz pozostaje nam tylko pomnożyć czas przez moc i zużycie energii dla jednego urządzenia gotowe.
Zużycie energii dla naszej suszarki wyniesie 0,7 kW x 0,25 h = 0,175 kWh
Tabelka do samodzielnego wykonania
Żeby nie przeliczać wszystkiego za każdym razem od początku i ręcznie można stworzyć sobie tabelkę z formułami obliczeniowymi i rozpisać zużycie energii w domu na cały tydzień, miesiąc, czy rok. W ten sposób zobaczymy, gdzie zużywamy energii najwięcej i zastanowić się co z tym faktem można zrobić.