Porównaj oferty

7 mar 2022

Prąd - baza wiedzy

Ile zapłacę za prąd?

Wprowadzone od stycznia 2022 roku kolejne już w ostatnim czasie podwyżki cen energii elektrycznej sprawiły, że w większość polaków zaczęła zadawać sobie pytanie, ile zapłacę za prąd w przyszłym miesiącu. Niewiele osób wie jednak, że zamiast czekać na wyliczenia sprzedawców i dostawców energii elektrycznej może samodzielnie dokonać wyliczeń, na podstawie swojego zużycia prądu. Dzięki temu można więc odpowiednio zaplanować wydatki w budżecie domowym, tak aby rachunek za prąd w przyszłym miesiącu nie był niemiłym zaskoczeniem. W związku z tym, co wpływa na wysokość rachunków za energię elektryczną oraz jak samodzielnie obliczyć zużycie prądu w domu?

Wróć do: Aktualności Ile zapłacę za prąd?

Od czego zależy wysokość rachunku za prąd?

Wysokość rachunku za energię elektryczną zależy przede wszystkim od wysokości ceny za 1 kWh energii elektrycznej. Ta z kolei uzależniona jest od danej taryfy prądu. Przykładowo bowiem użytkownicy najprostszej i klasycznej taryfy G11 płacą jedną stałą stawkę za energię elektryczną niezależnie od pory dnia. Z kolei użytkownicy taryfy dwustrefowej G12 mają w uproszczeniu tańszy prąd w nocy, a droższy w dzień.

Dodatkowo cena prądu uzależniona jest także ściśle od jego sprzedawcy prądu i dystrybutora. Różnica na 1 kWh energii między poszczególnymi firmami może wynosić niekiedy nawet do kilku groszy w przypadku tej samej taryfy.

Rachunek za prąd to jednak nie tylko cena energii — dodatkowe składowe rachunku za energię elektryczną

Dodatkowo należy także pamiętać, że na finalną kwotę rachunku za prąd składa się nie tylko cena energii elektrycznej, ale także takie elementy jak:

  • opłata dystrybucyjna stała, której wysokość nie jest zależna od ilości zużytych kWh prądu,
  • opłata dystrybucyjna zmienna, której wysokość zależy od ilości zużytej energii elektrycznej,
  • opłata abonamentowa, będąca stałą kwotą co miesiąc,
  • opłata jakościowa, naliczana w zależności od zużycia prądu,
  • opłata OZE,
  • opłata mocowa,
  • opłata kogeneracyjna.

Ponadto niektóre firmy do rachunków za prąd oprócz powyższych elementów doliczają także opłatę handlową.

Jak obliczyć zużycie prądu w samodzielny sposób, aby oszacować wysokość rachunku za prąd?

Aby dowiedzieć się, ile będzie wynosił rachunek za prąd, można wykorzystać do tego kalkulator cen prądu lub dokonać samodzielnych wyliczeń na podstawie swojego miesięcznego zużycia energii elektrycznej. W drugim przypadku potrzebne są do tego informacje o mocy poszczególnych urządzeń wykorzystywanych przez Ciebie w domu oraz ilości czasu, przez który są one użytkowane każdego dnia. Na tej podstawie można bowiem wyliczyć ich zużycie prądu w ciągu miesiąca za pomocą wzoru:

moc urządzenia w kWh x czas użytkowania x 30 dni = zużycie energii przez urządzenie w ciągu miesiąca.

Przykładowo więc zużycie prądu w ciągu miesiąca przez telewizor o mocy 200 W używany każdego dnia przez 3 godziny wynosi:

0,2 kW* x 3 h x 30 dni = 18 kWh.

* aby zmienić moc urządzenie z watów na kilowaty, wystarczy podzielić ją przez 1000, gdyż 1 kW to 1000 W.

W ten sam sposób należy wyliczyć zużycie energii elektrycznej przez wszystkie urządzenia w domu, a następnie uzyskane wyniki zsumować. Uzyskany wynik wystarczy już pomnożyć przez cenę 1 kWh energii elektrycznej, aby dowiedzieć się, ile trzeba będzie zapłacić za prąd. Przy takich wyliczeniach należy jednak pamiętać, że ostateczna wysokość rachunku zostanie powiększona o jego inne elementy składowe wymienione powyżej.

Podsumowując, koszt energii elektrycznej nie zależy wyłącznie od jej zużycia w ciągu danego okresu rozliczeniowego. Wpływ na wysokość rachunków za nią, mają bowiem jeszcze inne dodatkowe elementy. Jednak wyliczenie zużycia prądu w danym miesiącu pozwala pomimo to dość skutecznie oszacować to, ile trzeba będzie zapłacić za prąd. Dodatkowo takie obliczenia są także doskonałą okazją do skontrolowania tego, jakie urządzenia w domu generują największy pobór energii. Dzięki temu można więc wymieniając je na bardziej energooszczędne zmniejszyć wysokość rachunków każdego miesiąca o kilka złotych, co w skali roku daje już spore oszczędności, które można przeznaczyć na przyjemności.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić