Porównaj ceny energii elektrycznej i wybierz najlepszą ofertę na zakup prądu dla:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii elektrycznej Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę prądu w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 18.02.2018
Strona główna > Aktualności > Cena prądu > Powstają nowe instalacje wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej.

Powstają nowe instalacje wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej.

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Powstają nowe instalacje wykorzystujące energię słoneczną do produkcji energii elektrycznej.

Ostatnio cały świat obiegła wiadomość o chińskich panelach firmy JA Solar, które osiągnęły rekordową sprawność 20%. Równie głośno było o amerykańskiej firmie, która stworzyła panele fotowoltaiczne niedegradujące w pierwszym roku ich użytkowania. Szwajcaria pojawiła się w sieci po informacji o zastąpieniu systemu transportu ładunków opartego dotychczas na jodzie, kobaltem. Stany Zjednoczone następnie zaskoczyły świat montażem paneli fotowoltaicznych na dachu Białego Domu. Niemieckie elektrownie fotowoltaiczne w ubiegłym miesiącu znowu pobiły rekord w produkcji energii słonecznej. W lipcu z wykorzystaniem fotowoltaiki udało im się wytworzyć w sumie 5,1 TWh. Tym samym energetyka fotowoltaiczna stała się najbardziej efektywną z technologii OZE w Niemczech. A co się dzieje u nas ?

 

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że Polska nadal nie rozwija się w tym kierunku, ale nie ma w tym wiele prawdy. Na dachach prywatnych budynków mieszkaniowych coraz częściej możemy zobaczyć nieduże instalacje. Często mieszkańcy decydują się nie tylko na panele fotowoltaiczne, ale również na kolektory. Pozwala im to zgromadzić spore oszczędności i uzyskać pewną niezależność energetyczną, zaspokajając zapotrzebowanie na energię generowane przez mieszkańców. Przykładem rozwoju tego sektora energetyki odnawialnej jest województwo podlaskie, w którym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego najwięcej wniosków o przyznanie dotacji unijnych stanowiły projekty instalacji fotowoltaicznych.

 

W Polsce jest bardzo duży potencjał do wykorzystania w zakresie fotowoltaiki. Zakłada się, że roczny przyrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice może się zawierać w przedziale od 30 do 100 MW. W 2020 roku łączna moc zainstalowana powinna osiągnąć ponad 600 MW.  Eksperci zwracają jednak uwagę, że początkowo rozwój branży PV po wejściu małego oraz dużego trójpaku mogą ograniczać niejasne przepisy. Nie należy spodziewać się bowiem gwałtownego boomu w sektorze odnawialnych źródeł energii, zaraz po wprowadzeniu ustaw. Wszystko musi się ustabilizować.  Ważne, że mimo utrudnień prawnych inwestorzy nie rezygnują ze swoich projektów. Pod koniec 2012 roku otwarto największą na Śląsku i jedną z największych w Polsce elektrownię słoneczną o mocy 311 kW. Instalacja ta, zamontowana została na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Kosztowała blisko 4,5 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodziły ze środków unijnych. Zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. mkw. I dostarczy rocznie ok. 300 MWh energii. Jest to ilość wystarczająca do zasilania w prąd przez cały rok stu gospodarstw domowych. W najbliższym czasie w ramach projektu "Podlasie Solar Park" planowane są również cztery farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 4 MW.

 

Budujący jest fakt, że zagraniczne firmy widzą szanse w polskim rynku. Eksperci są zgodni, że rynek fotowolatiki w Polsce posiada ogromny potencjał. Najlepszym tego dowodem  jest systematyczny wzrost przedsiębiorstw działających w tym sektorze. Z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że w 2007 roku w Polsce działały cztery firmy produkujące panele fotowoltaiczne i tylko dwie firmy montujące. Dzisiaj funkcjonuje ich już ponad 180. Pozytywnym aspektem jest, że w tej liczbie znajduje się obecnie 14 krajowych producentów modułów PV. Szacuje się, że rocznie rynek fotowoltaiczny może się powiększać o kilkadziesiąt MW mocy zainstalowanej. Nie dziwi więc, że do wejścia na polski rynek przygotowują się zagraniczne firmy.

Źródło: http://www.solarinvestmentgroup.pl/aktualnosci/fotowoltaika-w-polsce

Tagi: tanszy prad,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl