Porównaj oferty

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - producenci

Rozwój branży związanej z samochodami elektrycznymi wymaga odpowiedniej infrastruktury pozwalającej na ich ładowanie. Dlatego też wraz z boomem na auta elektryczne, który rozpoczął się kilka lat temu, powstało wiele firm zajmujących się produkcją, sprzedażą oraz montażem stacji ładowania, nie tylko przeznaczonych do użytku prywatnego, ale także wykorzystywanych przez sieci ładowarek. W związku z tym obecnie wśród producentów ładowarek do samochodów elektrycznych wyróżnić można zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów zapewniających szeroki wybór tego typu urządzeń.

Kilka słów o historii ładowarek do samochodów elektrycznych

Choć ciężko w to uwierzyć samochody elektryczne nie są wcale wynalazkiem XXI wieku. Pierwsze koncepcje tego typu pojazdów zasilanych za pomocą energii elektrycznej powstały bowiem już w XIX wieku, a do ich realizacji doszło na początku kolejnego stulecia. W tamtym okresie samochody elektryczne wyposażone były jednak w baterie, które zamiast być ładowane, były wymieniane po ich zużyciu. Rozwiązanie to było więc niewygodne i kosztowne. Dlatego też opracowano nową koncepcję opierającą się na akumulatorach, które można ładować, na których opierają się współczesne samochody elektryczne.

W XX wieku nie było jeszcze jednak prądu w każdym domu, w związku z tym, choć auta elektryczne były innowacyjnym wynalazkiem, w wielu przypadkach nie można było ich naładować. I znów skoro pojawił się problem, musiało się znaleźć także rozwiązanie. Tym razem zapewnił je pierwszy producent ładowarek do samochodów elektrycznych, firma General Electric. Jej stacje ładowania samochodów elektrycznych pod nazwą Elecrant zostały zamontowane w największych miastach w USA. Swoim wyglądem przypominały one budki telefoniczne lub właśnie hydranty stąd też ich nazwa. Pomimo wszystko samochody elektryczne nie stały się popularne w tamtych czasach, ze względu na ich niewielki zasięg. Warto jednak wiedzieć, że współczesne stacje ładowania bazują na koncepcji, która swoje początki miała już w XX wieku.

Jakie urządzenia oferują producenci ładowarek do samochodów elektrycznych?

Współcześnie producenci ładowarek do samochodów elektrycznych oferują jednak więcej niż tylko jedno rozwiązanie. Wśród ich produktów znaleźć można więc zarówno domowe stacje ładowania, które pozwalają na naładowanie auta w garażu czy przed domem, jak i publiczne stacje ładowania przeznaczone dla sieci ładowarek oraz stacje ładowania dla firm. W związku z tym sprawdzają się one w zastosowaniu komercyjnym i prywatnym.

Poszczególne rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych podzielić można także dodatkowo na modele AC, które bazują na napięciu 230 V lub 400 V oraz maksymalnym natężeniu prądu równym 16A. W związku z tym moc tego typu ładowarek waha się w zakresie od 2 do 12 kW, a w przypadku modeli wyposażonych w moduł EVSE, który zabezpiecza przed przeciążeniem do 22 kW. Ładowanie auta za pomocą ładowarek AC zajmuje więc w zależności od pojemności jego baterii nawet do 8 godzin. Ich zaletą jest jednak stosunkowo niska cena.

Szybsze i mocniejsze rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych, jakie oferują ich producenci to natomiast modele DC. Wykorzystują one podczas ładowania auta napięcie od 400 do 800 V oraz natężenie od 300 do 500 A. Ich moc wynosi natomiast od 50 do nawet 350 kW. Tego typu ładowarki najczęściej wyposażone są w kilka rodzajów złączy pozwalających zastosować je w przypadku różnorodnych modeli samochodów elektrycznych. Zapewniają one możliwość naładowania auta w szybkim czasie, ze względu jednak na zastosowane w nich technologie cechują się one dużo wyższą ceną od modeli AC. Pomimo to w Polsce powstaje coraz więcej stacji ładowania wyposażonych właśnie w tego typu ładowarki, co udowadnia mapa stacji ładowania, na której znaleźć je można w większości miast w naszym kraju.

Producenci ładowarek do samochodów elektrycznych prześcigają się w innowacyjności swoich rozwiązań

Duża konkurencja na rynku sprawia, że producenci ładowarek do samochodów elektrycznych konkurują między sobą, jeśli chodzi o rozwiązania w jakie wyposażone są tego typu urządzenia. Niemal standardem jest więc już to, że ładowarki przeznaczone do użytku komercyjnego wyposażone są w opcję automatycznego łączenia się i wskazywania ich lokalizacji w Google Maps, a także czytniki kart RFID pozwalające na płacenie za ładowanie za pomocą kart płatniczych. Niektóre z nich wyposażane są dodatkowo w ekrany multimedialne, które pozwalają zwiększyć zarobki operatorów tego typu stacji poprzez wyświetlanie na nich reklam.

Ponadto producenci ładowarek i stacji ładowania do samochodów elektrycznych dbają także o to, aby ich parametry były jak najlepiej dopasowane do warunków atmosferycznych w jakich mają być one użytkowane. Zazwyczaj są więc one odporne na działanie temperatur od -25 do +50 stopni Celsjusza. Wyjątkiem są w tym przypadku jednak modele przeznaczone do użytkowania w krajach skandynawskich, które wykazują odporność na o wiele niższe temperatury.

Poniżej przedstawiamy firmy produkujące ładowarki do samochodów elektrycznych:

Aktualności
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?
9 maj 2022
Jak otworzyć stację ładowania samochodów elektrycznych?

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce z roku na rok rozwija się coraz bardziej. Wraz z nim powstają nowe potrzeby związane z infrastrukturą przeznaczoną do ich ładowania, która z kolei staje się jednym nowych pomysłów na biznes dla przedsiębiorców. Otworzenie własnej stacji ładowania może bowiem zapewnić w najbliższym czasie niemały dochód, którego uzyskanie będzie wymagało niewielkiego zaangażowania, poza początkowym etapem inwestycji. W związku z tym, jak otworzyć stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Czytaj więcej
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?
4 maj 2022
Ile ładuje się samochód elektryczny na stacji?

Jedną z największych obaw zaraz po niewielkim zasięgu oraz wysokich składkach, jakie trzeba zapłacić za ubezpieczenie samochodu elektrycznego, jest ilość czasu, jaki jest potrzebny na jego naładowanie. W przypadku modeli spalinowych, kiedy kończy się nam paliwo, po prostu zajeżdżamy na najbliższą stację paliw, tankujemy i możemy ruszać w dalszą drogę. Jeśli chodzi natomiast o samochody elektryczne, sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż naładowanie ich akumulatora zajmuje więcej czasu. 

Czytaj więcej
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych
19 kwi 2022
Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych

Kierowcy samochodów elektrycznych mają kilka rozwiązań, z których mogą skorzystać, jeśli chcą naładować swoje auto. Pierwszym z nich są publiczne stacje ładowania, do których muszą jednak dojechać, a do tego ponieść opłaty za ładowanie obejmujące nie tylko cenę energii elektrycznej, ale także prowizję, jaką pobierają operatorzy stacji ładowania. Inną opcją jest natomiast ładowanie samochodu elektrycznego w domu za pomocą klasycznego gniazdka 230 V lub o wiele wydajniejszych, zyskujących na coraz większej popularności domowych stacji ładowania. Dlatego też poniżej skupiamy się na tym, jak zamontować domową stację ładowania. 

Czytaj więcej
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce
28 mar 2022
Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Jeszcze kilka lat temu, kiedy liczba samochodów elektrycznych w Polsce była niewielka, większość stacji ładowania była darmowa. Wynikało to przede wszystkim z tego, że koszt zużywanej energii elektrycznej przez właścicieli tego typu pojazdów był niższy niż koszt pobierania od nich opłat. Obecnie jednak wzrost liczby zarejestrowanych elektryków sprawił, że coraz trudniej znaleźć jest punkty ładowania, w których nie trzeba zapłacić za podłączenie do nich swojego auta.

Czytaj więcej