Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Jak wyliczyć zużycie prądu

Jak wyliczyć zużycie prądu

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu jest łatwe, a niesie ze sobą szereg korzyści. Kontrola zużycia energii przez co możliwość generowania oszczędności, ale też ćwiczenie zdolności matematycznych i kontrola stanu wskazań licznika.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyliczyć zużycie prądu

Jak wyliczyć zużycie prądu?

Od czego należy zacząć? Pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta Od czego należy zacząć? Pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta która pojawia się na licznikach to kWh, więc jak sama nazwa jednostki wskazuje jest to połączenie kW z godzinami (h). Czego jednostką są kW? Mocy elektrycznej. Oczywiście przedrostek kilo oznacza, że wartość ta jest stosunkowo duża i moc urządzeń w naszym domu nie jest zwykle wyrażana w kW, a jedynie w W (watach). Dlatego też jeśli moc mamy podaną w watach musimy ją przeliczyć na kW. Jak tego dokonać? Otóż wartość podaną w watach należy podzielić przez tysiąc. Nie do końca jasne? To przyda się przykład.

Zużycie energii dla naszej ładowarki wyniesie 0,014 kW x 0,5 h = 0,007 kWh w ciągu jednego cyklu. Gdy uzywamy jej codziennie po pół godziny, rocznie zużyjemy około 2,5 kWh na samym ładowaniu.

14/1000 = 0,014 kW

Znamy już moc urządzenia, teraz więc kolej na obliczenie czasu jego użytkowania. Dla obliczania energii potrzebne są godziny. Nie wszystkie urządzenia pracują jednak tak długo. Co więc, gdy używamy ładowarki tylko 30 minut? Należy dokonać przeliczenia czasu na godziny, a że godzina ma 60 minut, zatem 30 minut stanowi 1/2 godziny, co w ułamku dziesiętnym zapiszemy jako 0,5 h. Teraz pozostaje nam tylko pomnożyć czas przez moc i zużycie energii dla jednego urządzenia gotowe. Zużycie energii dla naszej ładowarki wyniesie 0,014 kW x 0,5 h = 0,007 kWh w ciągu jednego cyklu. Gdy używamy jej codziennie po pół godziny, rocznie zużyjemy około 2,5 kWh na samym ładowaniu. W przypadku urządzeń dużej mocy jak np. bojler, którego moc jest znacznie większa i podawana od razu w kW będą znacznie prostsze obliczenia. Jeśli bojler chodzi np. przez 3 h dziennie, a jego moc wynosi 2 kW obliczenia są wręcz banalne.

2 kW x 3 h = 6 kWh w ciągu doby, a rocznie 6 x 365 = 2190 kWh

Internet do pomocy

Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie dokonywać obliczeń możemy skorzystać z kalkulatorów zużycia energii znajdujących się w internecie. W ten sposób możemy uniknąć możliwości popełnienia błędu przy ręcznych obliczeniach, ale możemy też skorzystać z Excela i samodzielnie wykonać tabelę, z formułami obliczeniowymi i korzystać z niej każdego dnia zapisując swoje wyniki zestawiając je w tabeli, przez co będziemy wiedzieć którego dnia lub w jakim miesiącu energii zużywaliśmy najwięcej.

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót