Porównaj oferty

6 sty 2015

Prąd - baza wiedzy

Jak wyliczyć zużycie prądu

Obliczenie zużycia energii elektrycznej w swoim domu jest łatwe, a niesie ze sobą szereg korzyści. Kontrola zużycia energii przez co możliwość generowania oszczędności, ale też ćwiczenie zdolności matematycznych i kontrola stanu wskazań licznika.

Wróć do: Aktualności Jak wyliczyć zużycie prądu

Z tego artykułu dowiesz się

Jak wyliczyć zużycie prądu?

Od czego należy zacząć? Pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta Od czego należy zacząć? Pierwsza rzecz, która nas interesuje to jednostka energii. Ta która pojawia się na licznikach to kWh, więc jak sama nazwa jednostki wskazuje jest to połączenie kW z godzinami (h). Czego jednostką są kW? Mocy elektrycznej. Oczywiście przedrostek kilo oznacza, że wartość ta jest stosunkowo duża i moc urządzeń w naszym domu nie jest zwykle wyrażana w kW, a jedynie w W (watach). Dlatego też jeśli moc mamy podaną w watach musimy ją przeliczyć na kW. Jak tego dokonać? Otóż wartość podaną w watach należy podzielić przez tysiąc. Nie do końca jasne? To przyda się przykład.

Zużycie energii dla naszej ładowarki wyniesie 0,014 kW x 0,5 h = 0,007 kWh w ciągu jednego cyklu. Gdy uzywamy jej codziennie po pół godziny, rocznie zużyjemy około 2,5 kWh na samym ładowaniu.

14/1000 = 0,014 kW

Znamy już moc urządzenia, teraz więc kolej na obliczenie czasu jego użytkowania. Dla obliczania energii potrzebne są godziny. Nie wszystkie urządzenia pracują jednak tak długo. Co więc, gdy używamy ładowarki tylko 30 minut? Należy dokonać przeliczenia czasu na godziny, a że godzina ma 60 minut, zatem 30 minut stanowi 1/2 godziny, co w ułamku dziesiętnym zapiszemy jako 0,5 h. Teraz pozostaje nam tylko pomnożyć czas przez moc i zużycie energii dla jednego urządzenia gotowe. Zużycie energii dla naszej ładowarki wyniesie 0,014 kW x 0,5 h = 0,007 kWh w ciągu jednego cyklu. Gdy używamy jej codziennie po pół godziny, rocznie zużyjemy około 2,5 kWh na samym ładowaniu. W przypadku urządzeń dużej mocy jak np. bojler, którego moc jest znacznie większa i podawana od razu w kW będą znacznie prostsze obliczenia. Jeśli bojler chodzi np. przez 3 h dziennie, a jego moc wynosi 2 kW obliczenia są wręcz banalne.

2 kW x 3 h = 6 kWh w ciągu doby, a rocznie 6 x 365 = 2190 kWh

Internet do pomocy

Jeśli jednak nie chcemy samodzielnie dokonywać obliczeń możemy skorzystać z kalkulatorów zużycia energii znajdujących się w internecie. W ten sposób możemy uniknąć możliwości popełnienia błędu przy ręcznych obliczeniach, ale możemy też skorzystać z Excela i samodzielnie wykonać tabelę, z formułami obliczeniowymi i korzystać z niej każdego dnia zapisując swoje wyniki zestawiając je w tabeli, przez co będziemy wiedzieć którego dnia lub w jakim miesiącu energii zużywaliśmy najwięcej.

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić