Zacznijmy od poznania definicji. Co to jest fotowoltaika? To obszar nauki, który skupia się na zjawisku przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko dzięki któremu możliwe jest wytwarzanie prądu ze słońca nazywamy zjawiskiem fotowoltaicznym.
Zjawisko fotowoltaiczne lub inaczej efekt fotowoltaiczny to z kolei zjawisko fizyczne, które polega na wytworzeniu siły elektromotorycznej pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Jest to zjawisko wewnętrzne, ponieważ dochodzi do niego wewnątrz struktury materiału. Jako pierwszy opisał je pochodzący z Francji Aleksander Edmund Becquerel w 1839 roku.
To tyle tytułem teoretycznego wstępu związanego z wiedzą pochodzącą z podręczników naukowych. Wiemy już, kto dał podwaliny pod obecnie prężnie działający sektor wytwarzania prądu z paneli fotowoltaicznych i to, że technologia ta została odkryta ponad 180 lat temu! Przejdźmy od razu do obecnego zastosowania fotowoltaiki.
Fotowoltaika w Polsce - opłacalność
Fotowoltaika ceny ma różne. Jeśli chcemy w szybki sposób poznać wycenę i najlepsze firmy na rynku możemy skorzystać z dwóch poniższych narzędzi:
Poznanie orientacyjnego czasu zwrotu z inwestycji i najlepszych przedsiębiorstw może nam tylko w przyszłości pomóc. W każdym jednak przypadku cena za fotowoltaikę jest przeliczana w odniesieniu do mocy 1 kW (jednego kilowata), a właściwie powinniśmy napisać jednego 1 kWp (jednego kilowato peaka). Jednostka kWp mówi nam o tym, że deklarowana moc jaką osiągają panele fotowoltaiczne jest osiągana tylko w warunkach standardowych określonych przez STC (Standard Test Conditions). Test ten jest przeprowadzany wtedy gdy moc promieniowania słonecznego wynosi 1000 W/m², a nasze oświetlane ogniwo fotowoltaiczne ma temperaturę 25 °C.
Wracając jednak do postawionego przez nas pytania dobrze wykonana instalacja fotowoltaiczna daje inwestorowi w perspektywie nawet 5-6 lat zwrot z inwestycji. Dużo tutaj zależy lokalizacji, kąta nachylenia paneli, rodzaju wybranych przez nas paneli, kosztów montażu czy wreszcie od tego czy mamy dofinansowanie do fotowoltaiki. Czynników jest wiele i do każdego klienta firmy kalkulują wykonanie takiej inwestycji w sposób indywidualny. W ostatnich dwóch latach nie spotkaliśmy się z sytuacją, w której klient prosząc o informację pod hasłem: fotowoltaika ceny, otrzymał ofertę, która wskazywałaby brak zwrotu z inwestycji w perspektywie dłuższej niż 15 lat. W każdym przypadku różni się okres zwrotu z takiej inwestycji, jednak co do zasady przy obecnym wsparciu ze strony rządu i rosnących cenach prądu taka inwestycja to zysk. Dla przykładu załączamy obliczenia wykonane w jednym z najlepszych na świecie programów do wyceny systemów fotowoltaicznych o nazwie Easy Solar:
Widzimy, że zwrot z inwestycji o mocy 4,03 kWp dla osoby indywidualnej, której miesięczne rachunki za prąd wynoszą 185 złotych to 8-9 lat. W ciągu kolejnych 11-12 lat zarabiamy pond 30 tysięcy złotych. Fotowoltaika dla domu to koszt w tym przykładzie na poziomie niecałych 20 tysięcy złotych.
Fotowoltaika - opinie użytkowników
Tak naprawdę opinie użytkowników z Polski są bardzo pozytywne. Zdecydowana większość z aktualnych producentów prądu z fotowoltaiki to osoby i firmy, które na ten krok zdecydowały się w ciągu ostatnich 2 lat. Bardzo mało mamy w naszym kraju instalacji, które działają dłużej niż 5 czy 10 lat. Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że wszystko co nowe działa dobrze. Prognozy zwrotu z inwestycji jakie chociażby załączyliśmy wyżej opierają się o dane jakie udostępnia producent paneli fotowoltaicznych. To czy faktycznie nasza instalacja za 10 czy 15 lat będzie działała w sposób zadowalający zależy od wielu czynników. Szukając opinii o fotowoltaice, warto odwiedzić zagraniczne fora czy też portale. U naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemców fotowoltaikę w nawet w większej skali niż obecnie u nas montowało się ok. 15-20 lat temu. Bez problemu znajdziemy tak wpisy osób, które fotowoltaikę mają zamontowaną od tylu lat. Warto skorzystać z ich doświadczeń. Czytając jednak opinie takich osób musimy pamiętać, że:
- Nastąpiła bardzo duża zmiana technologii wytwarzania paneli fotowoltaicznych. Te montowane kilka czy kilkanaście lat temu charakteryzowały się np. dużo mniejszą sprawnością niż te, które mamy dostępne obecnie na rynku
- Jeśli chcemy minimalizować ryzyko związane z żywotnością naszej instalacji to decydujmy się na fotowoltaikę od sprawdzonych producentów. Nie wybierajmy najtańszych produktów. Instalacja będzie dla nas pracować prze 20 lat!
- Zwracajmy uwagę także na wykonawców samej instalacji. To, że wybierzemy najlepsze na rynku produkty (ranking paneli fotowoltaicznych czy ranking falowników będzie w tym pomocny) nie gwarantuje sukcesu. Doświadczony monter-elektryk jest tak samo ważny jak producent samych paneli i innych elementów instalacji.
Przed podjęciem decyzji o inwestycji w fotowoltaikę sprawdźmy dokładnie opinie nie tylko na temat samych paneli fotowoltaicznych czy też inwertera, ale także na temat firmy instalacyjnej, która będzie miała nam tą inwestycję realizować. Korzystajmy też ze sprawdzonych narzędzi. Udostępniony na stronie formularz o nazwie: fotowoltaika kalkulator przedstawia propozycję w 3 wariantach. Poza ceną różne są okresy gwarancji.
Sprawdź najlepsze firmy fotowoltaiczne w Twoim województwie i mieście. Fotowoltaika dla firmy i domu w Twoim regionie: